Gazete Vatan Logo

Yeni asgari ücret ne kadar oldu, 2023 asgari ücret zammı belli oldu mu? Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücret açıklandı mı?

Yeni asgari ücret açıklandı mı, asgari ücret ne kadar oldu? Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısı sona erdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde, Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında toplanan komisyonda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yaptı. Basına kapalı yapılan toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü. Peki, Yeni asgari ücret zammı belli oldu mu?

Yeni asgari ücret ne kadar oldu, 2023 asgari ücret zammı belli oldu mu? Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücret açıklandı mı?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2. toplantısı bugün gerçekleştirildi. Toplantı sonrası TİSK ve Türk-İş'ten son dakika asgari ücret açıklaması geldi. Peki Asgari ücret ne kadar olacak, yeni asgari ücret zammı belli oldu mu? Asgari ücret açıklandı mı?

Yeni asgari ücret ne kadar, belli oldu mu?

Komisyon sonrası kameraların karşısına geçen TİSK Genel Sekreteri Akensel Koç canlı yayında asgari ücret Ocak 2023 zammına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

'Gelen raporları değerlendirdik. Ek bilgi istedik. Daha önceki yıllarda olduğu gibi asgari ücret işveren desteği de bu sene masada. Talebimizi yeniledik' dedi.

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Kavlak, "Toplantıda bir rakam gelmedi. İnşallah son toplantıda gelir" dedi.

Bakan Bilgin’den asgari ücret mesajı

Toplantı öncesinde asgari ücret zam oranı ve açıklanacağı tarihe ilişkin, “Asgari ücret diğer ücretli çalışanların ücretlerinin de yukarıya tırmandırılmasını sağlıyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 50 ardından yüzde 30 artışlar ücretler arasındaki farklılaşmanın yukarı doğru gittiğini ortaya koymaktadır. Bu defa da aynı şekilde geniş bir uzlaşma ile bunu gerçekleştiririz diye ümit ediyorum. Karşılaştığımız her sorunun çözülebileceğine ve Türkiye'nin bunu çözebilecek bir iradeye sahip olduğuna inanıyoruz. Bu tür projelerin daha mikro ölçeksi sorunların bir araya getirilerek çözülmesine, kayıt dışı istihdama dönük katkıların önemini bu bağlamda değerlendirebiliriz. Bu hafta asgari ücretle ilgili önemli bir toplantı yapıyoruz. Toplantı bittikten sonra bir değerlendirme yaparak kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.

Haberin Devamı