Geri Dön
Memur15 bin öğretmen atama takvimi ve öğretmen ataması branş dağılımı belli mi? Öğretmen ataması son durum!

15 bin öğretmen atama takvimi ve öğretmen ataması branş dağılımı belli mi? Öğretmen ataması son durum!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mesleki Eğitim Merkezleri Açılışı'nda yaptığı konuşmada "İnşallah bu ay sonunda 15 bin öğretmen ataması daha yapıyoruz." İfadelerini kullandı. Söz konusu açıklamanın ardından 15 bin öğretmen atama takvimi ile 15 bin öğretmen ataması branş dağılımı hakkındaki aramalar arttı. İşte öğretmen ataması son durum…

15 bin öğretmen atama takvimi ve öğretmen ataması branş dağılımı belli mi? Öğretmen ataması son durum!

15 bin öğretmen atama takvimi ve öğretmen ataması branş dağılımı detayları Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Açılış Programı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, atama bekleyen öğretmenler için verdiği müjde sonrası yoğun bir şekilde sorgulanıyor. Peki, 15 bin öğretmen ataması ne zaman yapılacak, 2022 15 bin öğretmen atama takvimi belli oldu mu?

15 BİN ATAMA YAPILACAK

Cumhurbaşkanı açıklamada; "Ülkemizin içindeki şartları ne olursa olsun eğitimi göz ardı etmeyeceğiz. 2002'de eğitime bütçeden 7,5 milyar lira ayrılmışken, 2022'de yüksek öğretim dahil 274 milyar 384 milyon liraya çıktı. Derslik sayımızı 606 bin seviyesine taşıdık. Okullarımızın öğretmen eksiğini giderdik. İnşallah bu ay sonunda 15 bin öğretmen atamasını daha yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMA TERCİHLERİ NE ZAMAN?

Öğretmen adaylarının atama tercihleri 21-26 Ocak 2022'de alınacak.

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMA TAKVİMİ

15 bin sözleşmeli öğretmen atama sonuçları 31 Ocak 2022'de açıklanacak. Bu takvime göre yapılacak atama işleminde, 2020 ve 2021 KPSS puanları ile başvurular alınacak.

Milli sporcuların beden eğitimi alanına sözleşmeli öğretmen olarak atanması için ayrılacak kontenjan, bu atamaya ilişkin alan bazlı kontenjan dağılımı sonrasında belirlenecek ve atama sayısından düşülecek.

MEB tarafından branş ve kontenjan dağlımı, öğretmen doluluk oranı ve ihtiyaç duyulan alanlar göz önünde bulundurularak yapıldı. en çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 2 bin 175 kontenjanla sınıf öğretmenliği, bin 755 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği ve bin 302 kontenjanla okul öncesi öğretmenlik oldu. Öte yandan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği için bin 30, ilköğretim matematik öğretmenliği için bin 1, İngilizce öğretmenliği için 857, rehberlik öğretmenliği için 804, matematik öğretmenliği için 733, fen bilimleri öğretmenliği için 702, Türkçe öğretmenliği için 698, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği için 501, beden eğitimi öğretmenliği için 39'u milli sporcu olmak üzere 390 kişilik kontenjan oluşturuldu. Ayrıca, öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 110 alandan her biri için de kontenjan verildi.