Gazete Vatan Logo

Kargo devinin uçtan uca teknoloji dönüşümü Avrupa’ya örnek olacak!

İstanbul’da gerçekleşen Viyana Ekonomik Forumu’nda açılış konuşması yapan Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve Austrian Post Yönetim Kurulu Üyesi, Viyana Ekonomik Forum Başkanı Peter Umundum, ekonominin geçirdiği dönüşüm ekseninde Türkiye’nin stratejik rolüne ve potansiyeline ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Umundum, Aras Kargo’nun gerçekleştirdiği teknolojik dönüşümü son derece etkileyici bulduklarını ve gelecekte şirketin diğer grup iştiraklerine transfer etmeyi düşündüklerini söyledi.

Kargo devinin uçtan uca teknoloji dönüşümü Avrupa’ya örnek olacak!

Ekonomik iş birliği ve yatırım fırsatlarının bürokrasi ve iş dünyasının üst düzey temsilcileri ile değerlendirildiği Viyana Ekonomik Forumu’nun açılışını yapmak üzere İstanbul’a gelen aynı zamanda Viyana Ekonomik Forumu Başkanı olan Peter Umundum ekonominin şaşırtıcı bir dönüşüm geçirdiğinin ve yeni bir ekonomik yapının oluştuğunun altını çizdi. Umundum, Türkiye’nin sahip olduğu bilgi birikimi, tecrübe ve kapasiteyle yeni dönemde bölge ekonomisinin gelişiminde çok önemli bir rol üstleneceğini belirtti. Umundum, “Şaşırtıcı bir değişime tanıklık ettiğimiz bir dönemdeyiz. Ekonomide yeni bir çağa giriyoruz. Viyana Ekonomik Forumu’nda ekonominin bir itici güç olarak bu zor ve belirsizlikleri de içinde bulunduran bu süreçte nasıl dönüşeceğini ve zorluklarla mücadelede bize nasıl destek olabileceğine dair fikirlere odaklandık. Türkiye ve Avusturya arasındaki ekonomik iş birliğinin köklü bir geçmişi var. Bu ilişki, daima karşılıklı saygı ve güven zemininde; bölge için daha iyisini yapmaya, ilişkileri geliştirmeye ve tüm potansiyeli hayata geçirmeye odaklanan bir çizgide ilerledi. Bu iş birliğini daha güçlü ve etkili bir şekilde sürdürmek için yeni yöntemler arayışındayız” dedi.

“TÜRKİYE’NİN KAPASİTESİ YENİ DÖNEMDE BÖLGE EKONOMİSİNDE BELİRLEYİCİ OLACAK”

Peter Umundum, “Türkiye’nin stratejik konumunu Orta Avrupa’dan Orta Doğu’ya ve Azerbaycan gibi ülkelere uzanan bir çizgide ithalat ve ihracatı geliştirmemize olanak tanıyan önemli bir lojistik üssü olarak görüyoruz. Austrian Post olarak 2013’ten bu yana Türkiye pazarındayız. Kişisel deneyimlerime göre şunu kesin olarak belirtebilirim ki Türkiye’nin çok güçlü bir bilgi birikimi, tecrübesi ve kapasitesi bulunuyor. Türkiye’de geçirdiğimiz bu sürede kültürel etkileşimin yanı sıra iki ülke arasında uzmanlığın ve bilgi transferinin çok verimli şekilde gerçekleştiğini gördük” değerlendirmesinde bulundu.