Geri Dön

EYT staj sigortası mağdurlarını kapsayacak mı? Son durum netleşti

EYT staj sigortası mağdurlarını kapsayacak mı? sorusu merak ediliyordu. EYT staj mağdurlarında son durum netleşti. EYT staj sigortası kabul edildi mi sorusuna staj ve çıraklık yapan binlerce EYT’li yanıt arıyordu. EYT şartlarındaki detaylarla ilgili açıklama AK Parti’den geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT'ye ilişkin kanun teklifindeki detayları aktardı.8 Eylül 1999’dan önce staj ve çıraklık sigortası olan kişilerin emeklilikte yaş şartının kalkıp kalkmayacağı merak ediliyordu. İşte haberin detayları...

EYT staj sigortası mağdurlarını kapsayacak mı? Son durum netleşti

EYT staj çıraklık sigortası başlangıç sayıldı mı? Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili yasa teklifinin Meclis Başkanlığı’na sunulmasıyla EYT staj mağdurları sigortalarının kabul edilip edilmediğini sorgulamaya başladı. 4 maddeden oluşan teklifte prim günü ve çalışma süresini dolduran emekli olacak.

EYT STAJ ÇIRAKLIK SİGORTASI BAŞLANGIÇ SAYILDI MI?

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 4 maddeden oluşan teklifi açıkladı. Akbaşoğlu, “Teklif, yalın, sade, uygulanabilirliği basit, en genel şekilde hakları genişletici bir düzenlemeyi ihtiva ediyor.” sözlerini kullandı.

Teklifin 4 maddeden oluştuğu açıklanırken, prim günü ve çalışma süresini dolduranlar emekli olabilecek.

Çalışan emekli için işverenlere 5 puan destek primi verilecek. Taşerondan kadroya geçenlere zorunlu emeklilik şartı kalkacak.

Akbaşoğlu, “Biz bugün teklifimizi cuma günü son toplantımızı yaptık. Bu sebeple huzurunuzdayız. Resmi Gazete'de yayınlanınca yürürlüğe girecek. 2 milyon 250 bine yakın insanımız 2023'te emekliliği hak edecek." ifadelerini kullandı.

Düzenlemede ve kanun taslağında EYT’lilerin staj ve çıraklık sigortasıyla ilgili bir bilgi paylaşılmadı.

"BU KAPSAM SADECE EYT İÇİN"

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu staj ve çıraklıkla ilgili basın mensuplarının sorduğu soruyu şöyle yanıtladı;

Bu teklifimiz sadece EYT kapsamı içerişinde bir dosya. İfade ettiğim gibi 3600 ayrı bir dosyaydı. Sözleşmeli personel ayrı bir başlıktı. EYT ayrı bir başlıktı, taşeronlar ayrı bir başlıktı, asgari ücret ayrı bir başlıktı. Bunları ayrı olarak ele aldık. Hepsini çözümledik, hayata geçirdik. Bugün de EYT kanun teklifimizi verdik. Diğer başlıklar ayrı bir değerlendirme konusudur.

YAŞ ŞARTI OLMADAN EMEKLİ OLUNACAK

Akbaşoğlu, kanun teklifinin detaylarını şöyle açıkladı:

EYT platformlarımız yaş şartının kaldırılmasını talep etmişlerdi. Yaşa takılma engelinin kaldırılması mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde yaşa takılmadan emekli olma hakkına sahip. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı'nda geçerli. Yaş meselesi kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ortadan kalacak. 8 Eylül 1999'dan önceye sigortalılık süresini mevcut mevzuatla götüren çalışanlar yaş şartı olmadan emekli olacak.

İkinci olarak çalışma hayatının desteklenmesi ve kayıt içinde bunun devam etmesi üretimin ihracatın ekonominin büyümesi ve bu konuda sekteye uğranılmaması amacıyla biz bu konuda sosyal güvenlik destek primini getirmek suretiyle 5 puan iş yerlerine bu konuda her bir çalışan emekliliği hak edip emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içinde tekrar işe başlama durumunda olan tüm çalışanlarla ilgili bu kanun teklifi bünyesinde yaklaşık 500 lira desteklemeyi Hazine üstleniyor ve yüzde 5 oranında bir destek primi veriliyor.