Geri Dön

En düşük ve en yüksek emekli maaşı ne kadar olacak? SSK ve Bağkur emekli zammı ne kadar olur?

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı temmuz ayında yapılacak zamlara çevrildi! TÜİK tarafından 4 aylık enflasyon verisi açıklandı. Mayıs ve Haziran oranlarının açıklanmasıyla birlikte 6 aylık enflasyon oranı da ortaya çıkacak. Geçtiğimiz günlerde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in emekli maaş zammı ile ilgili açıklamalarının ardından emeklinin gözü temmuz ayına çevrildi. İlk 4 aylık enflasyon oranına gööre yapılacak zam şimdiden hesaplanmaya başlandı bile. Peki, En düşük ve en yüksek emekli maaşı ne kadar olacak? SSK ve Bağkur emekli zammı ne kadar olur? İşte detaylar…

En düşük ve en yüksek emekli maaşı ne kadar olacak? SSK ve Bağkur emekli zammı ne kadar olur?

Milyonlarca emekli bekliyor! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in emekli maaş zammı ile ilgili açıklamalarının ardından emeklinin gözü temmuz ayına çevrildi. İlk 4 aylık enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte emekli zammı ile ilgili hesaplar yapılmaya başlandı. Mayıs ve Haziran enflasyonunun açıklanmasıyla 6 aylık enflasyon oranı da belli olacak. Peki, En düşük ve en yüksek emekli maaşı ne kadar olacak? SSK ve Bağkur emekli zammı ne kadar olur? İşte detaylar…

GÖZLER TEMMUZ ENFLASYON ORANINDA

TÜİK tarafından, 2022 Nisan ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 4 aylık enflasyon arına da ortaya çıkmış oldu. 6 aylık enflasyon oranının belirlenmesi için TÜİK tarafından açıklanacak Mayıs ve Haziran enflasyon verileri bekleniyor. Nisan enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 4 aylık enflasyon arını yüzde 31,71 oldu. Aralık ayında 686,95 olan TÜFE endeksi Nisan ayı ile birlikte 904,79'a çıktı. Bu değişim 4 aylık enflasyon oranının yüzde 31,71 olarak gerçekleşmesini sağladı.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİNE ZAM ORANI NASIL BELİRLENİYOR?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak ve Temmuz ayında yapılan maaş artışları bir önceki 6 aylık enflasyon oranı kadar oluyor. Yani SSK ve Bağ-Kur emeklileri temmuz ayında Aralık ile Haziran arasında oluşan 6 aylık enflasyon kadar artış alacak. Nisan ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 4 aylık enflasyon artış oranı yüzde 31,71 olarak gerçekleşti.

Şimdi 2 aylık (Mayıs ve Haziran) enflasyon daha buna eklenecek. Bundan sonraki aylarda oranlar sıfır bile çıksa 31,71 oranı kesinleşti. Mayıs ve Haziran aylarında oluşacak enflasyon bu rakama eklenerek Temmuz ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine enflasyon artışı olarak verilecek ve maaşlarına yansıtılacak.

MEMURUN ENFLASYON ORANI ORTAYA ÇIKTI

Nisan enflasyonunun açıklanmasının ardından memur ve memur emeklilerine de fark verilmesi kesinleşmiş oldu. Memur ve memur emeklileri de SSK ve Bağ-Kur emeklileri gibi yılda 2 kez zam alıyor. Ocak ve Temmuz aylarında alınan bu zamlar toplu sözleşme ile belirleniyor.

Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zam oranını geçen enflasyon kadar da fark alıyor. Nisan enflasyonuna göre 4 aylık veriler ise ortaya çıkmış oldu. Memur ve memur emeklileri Ocak ayında 2.5 puanlık ek zam ile birlikte yüzde 7.5 oranında toplu sözleşme zammı almışlardı. Temmuz'da ise yine yüzde 7 oranında toplu sözleşme zammı alacaklar. Memur ve memur emeklilerine Temmuz ayında yüzde 7.5 oranındaki Ocak zammını geçen 6 aylık enflasyon kadar da fark ödenecek.

Nisan ayı enflasyonuna baktığımızda 4 aylık oran yüzde 31,71 çıktı. Bu durumda memur ve memur emeklilerinin 4 aylık enflasyon farkı yüzde 24,21 oldu. İlk 4 aylık verilere göre memur ve memur emeklilerinin zam oranı da yüzde 7 +24,21 olarak gerçekleşti. Yani memur ve memur emeklilerinin oranı yüzde 31.21 oldu. Bu rakama Mayıs ev Haziran enflasyonları da eklenecek.

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Enflasyon artışı ve toplu sözleşme zammı haricinde emekliler ve memurlar için Ocak ayında yapılan ek artışa benzer bir sosyal refah desteği de gündemde. Buna göre üç formül de öne çıkıyor. Öncelikle SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak'ta 2.500 TL'ye çıkartılan taban maaşlarının artırılması bir formül olarak duruyor.

Bunun dışında yine tüm emeklilere seyyanen zam yapılması da düşünülüyor. Bir başka formüle göre ise memur ve memur emeklileri için belirlenen yüzde 7 oranındaki toplu sözleşme zammının yükseltilmesi. Bu formüller ayrı ayrı uygulanabileceği gibi hepsi de aynı anda gündeme gelebilir.

EN DÜŞÜK MAAŞLARA 4 AYLIK ARTIŞ

Mevcut (TL) Zamlı- 4 ay (TL)

Memur 6.429 8.435,49

Emekli

- Emekli Sandığı 4.289,79 5.628,63

- SSK (2000 öncesi) 3.292,63 4.336,72

TABAN MAAŞI ARTIRAN HESAP

Mevcut taban maaş 2.500 TL ( Zamsız 2.041 TL)

Temmuz tahmini artış Yüzde 34.62

Temmuz enflasyon artışı ile yeni maaş 2.748 TL

Yararlanacak kişi sayısı 800.000

Toplam maliyet 13 milyar TL

Aylık maliyet 1.354 TL

Tahmini yeni taban maaş 3500-4000 TL

- SSK (2000 sonrası) 2.041,25 2.688,53

- Bağ-Kur esnaf 2.948,68 3 .883,71

- Bağ-Kur tarım 2.343,16 3.086,18