Geri Dön
EmekliEmekliye çifte zam müjdesi! Canlı yayında duyurdu 2000 lira sınırı ve...

Emekliye çifte zam müjdesi! Canlı yayında duyurdu 2000 lira sınırı ve...

Asgari ücretin belirlenmesinin ardından milyonlarca emekli ve memur da maaşlarına yapılacak zammı bekliyor. Emekli ve memur zamları ile ilgili peş peşe açıklamalar geliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Emeklilerimiz için de arkadaşlarımız çalışıyor. Emeklilerimizi memnun edecek bir çalışma olacağına ilişkin benim de kanaatim çok yüksek" dedi. AK Parti Genel Başkan Vekili Kurtulmuş da önümüzdeki günlerde inşallah memur ve emekli maaşlarında da düzenlemeler yapılarak, vatandaşımızın alım gücünün azalmaması için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam ediyoruz" ifadelerini kullandı. Emekli zamlarına ilişkin en çarpıcı açıklamalar ise iki gazeteciden geldi. Emekliye çift zam yapılacağını ifade eden Zafer Şahin, ocak ayında maaşı 2 bin liranın altında olan emeklilere 500 lira eşit zam yapılacağını bunun haricinde bir de normal zam verileceğini söyledi. Cem Küçük ise AK Partili yetkililerle konuştuğunu ve emekliye yüzde 30 ila 40 arasında zam yapılacağını açıkladı. İşte emekli zammı ile ilgili yeni gelişmeler...

Emekliye çifte zam müjdesi! Canlı yayında duyurdu 2000 lira sınırı ve...

 Emeklilerin maaşları her yıl enflasyona göre belirleniyor. Ancak bu sene farklı bir ek zam sistemi devreye girebilecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl iki kez 6 aylık enflasyon kadar zam alıyor. Bu yıl da 5 aylık enflasyon yüzde 10.48 olarak belirlendi. Böylece yüzde 10.48’lik zam aralık enflasyonu sıfır dahi çıksa garanti ödenecek. Buna Aralık enflasyonu da eklenecek. Tahminler yıl sonunda rakamın yüzde 14-15 seviyesinde gerçekleşmesi. Ancak asgari ücrete yapılan yüzde 50.4'lük tarihi zam bu kesimde de beklentileri artırdı. Yapılan açıklamalarda da bir ek zam geleceği yönünde. Burada daha düşük olan maaşlara daha yüksek oranda olmak üzere bir ek zam yapılması gündemde. Öne çıkan formüllerden birisi Temmuzda yapılan yüzde 8.45'lik zamma ilaveten yüzde 29'luk bir zam yapılarak kümülatif olarak yüzde 40 artışa ulaşılması. Emekli zammı 3 Ocak 2022’de açıklanacak aralık ayı enflasyonuyla netleşecek. Emekli maaş zammı, aralık enflasyonu yüzde 2 olursa yüzde 12.7, yüzde 3 olursa yüzde 13.8 olacak. Aralık ayı enflasyon oranı yüzde sıfır dahi çıksa emekli maaşı yüzde 10.48 artacak ancak emekli maaşının asgari ücretle arasındaki makasın açılmaması için seyyanen en az bin 427 lira, oransal olarak da en az yüzde 40 zam yapılması gerekiyor.

Memur emeklileri ise toplu sözleşme zammı alacaklar. Onlar için yüzde 5'lik Ocak zammına ilaveten enflasyon farkı ekleniyor. Yine tahminlerimize göre yıl sonunda yüzde 15-16 civarında bir zam oluşması bekleniyor. Ancak burada da sendikaların yetkililerle yaptığı görüşmeler var. Bir ek protokol ile ayrı bir zam gündemde. Emeklilerin mağdur olmaması için ocak ayından itibaren en az yüzde 40 civarında bir zammın yapılabileceği konuşuluyor.

3 BİN 500 LİRAYA ÇIKABİLİR

Buna göre en düşük emekli aylığının 3 bin ila 3 bin 500 liraya kadar çıkabileceği, bu artışın ise oransal zammın yanı sıra seyyanen zamla gerçekleştirileceği konuşuluyor. Diğer emekli aylıklarının da en düşük emekli aylığı dikkate alınarak yükseltilmesi bekleniyor.

 EMEKLİYE ÇİFTE ZAM MÜJDESİ!

CNN Türk'te ekrana gelen Gece Görüşü programında emekli maaşları gündeme geldi. Kanal D Ankara Temsilcisi Zafer Şahin hükümet kaynaklarından edindiği bilgileri canlı yayında paylaştı. Gazeteci Zafer Şahin, kulisten aldığı bilgileri canlı yayında açıkladı. Şahin, "emekliye ek 500 TL zam yapılacak" dedi. Ocak ayında maaşı 2 bin liranın altında olan emeklilere 500 lira seyyanen zam yapılacağını belirten Şahin, seyyanen zam haricinde bir de normal zam verileceğini söyledi. Şahin, milyonlarca memurun merakla beklediği 3600 ek gösterge ile ilgili de 3600 ek göstergenin mayıs ayına kadar hayata geçeceğini ifade etti.

EMEKLİYE MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLUR?

Asgari ücret konusunda 4 bin 200 rakamını söyleyerek nokta atış yapan gazeteci Cem Küçük, emekli maaşlarına yüzde 30 ila 40 arasında zam yapılacağını açıkladı. Katıldığı televizyon programında konuşan Küçük, AK Partili yetkililerle konuştuğunu açıkladı. Küçük şöyle konuştu: "Emekliye çok iyi zam gelecek. AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu geçtiğimiz gün benim konuğumdu, asgari ücret gibi enflasyon farkları içinde en az yüzde 30-40 zam gelecek. Maaşlar düzeltilecek."

MEMURA VE EMEKLİYE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Emekli ve memur zamları ile ilgili konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Memurumuzu bugüne kadar koruduk bundan sonra da korumaya devam edeceğiz. Sabit gelirlilerin hakkını koruyan tedbirleri alacağız. Emeklilerimiz için de arkadaşlarımız çalışıyor. Emeklilerimizi memnun edecek bir çalışma olacağına ilişkin benim de kanaatim çok yüksek" dedi.

'MEMURA DA GEREKLİ ZAMLAR VERİLECEK'

AK Parti Genel Başkan Vekili Kurtulmuş, partisinin Ar-Ge ve Eğitim Başkanlığı'nca Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde düzenlenen 'Teşkilat Akademisi' programına katıldı. Türkiye'yi çok daha iyi noktaya götüreceklerini söyleyen AK Parti'li Kurtulmuş, memur ve emeklilerin beklediği zam ile ilgili "Milletimizin alım gücünü artırmak için hem asgari ücreti tarihi bir şekilde yükseltiyor hem de önümüzdeki günlerde inşallah memur ve emekli maaşlarında da düzenlemeler yapılarak, vatandaşımızın alım gücünün azalmaması için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam ediyoruz. Asgari ücret 4 bin 253 lira oldu. İnşallah memura da gerekli zamlar verilecek" dedi.