Geri Dön

Kar tatilinde ek ders ödenir mi? Ücretli öğretmen kar tatilinde ek ders ücreti alır mı, nöbet ücreti kesilir mi?

Yoğun kar yağışı nedeniyle Adıyaman, Afyonkarahisar, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Elazığ, Gaziantep, Düzce, Hatay, Mu gibi illerde eğitim öğretime ara verildi. Eğitime verilen sonrası en merak edilen konu is ek ders ücretleri oldu. Pek çok öğretmen “Kar tatilinde ek ders ödenir mi?” sorusuna yanıt arıyor. Peki, kar tatilinde nöbet ücreti ödenir mi 2022? Kar tatili olunca ek ders kesilir mi?

Kar tatilinde ek ders ödenir mi? Ücretli öğretmen kar tatilinde ek ders ücreti alır mı, nöbet ücreti kesilir mi?

Kar tatilinde nöbet ücreti ödenir mi 2022, Kar tatilinde ek ders kesilir mi? Kar tatili haberleri sonrası ek ders ücretleri ile ilgili yapılan aramalar arttı. Yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle 52 ilin tamamında veya bazı ilçelerinde Okullar Tatil edildi. Peki, Ücretli öğretmen kar tatilinde ek ders ücreti alır mı, nöbet ücreti kesilir mi?

Kar tatilinde nöbet ücreti ödenir mi 2022, ek ders kesilir mi?

2012 yılına kadar kar tatillerinde öğretmenlerin ek dersleri kesiliyordu. Özellikle ders yoğunluğunun fazla olduğu bir günde gelen kar tatili öğretmenin o hafta ek ders alamamasına neden oluyordu. Bu durumun getirdiği mağduriyet 2012 yılında Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun aldığı bir kararla giderildi. Alınan karar şu şekildedir: “(1) 01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Bu maddeye istinaden kar tatillerinde öğretmen ve yöneticilerin ek dersleri hiçbir şekilde kesilmeyecektir. İlgili maddede nöbet ücretleriyle ilgili bir hüküm bulunmadığından kar tatilinde nöbet ücreti kesilir.

Ücretli öğretmenlere ise kar tatilinde ek ders ödenmemektedir.