Geri Dön
Çalışan HaklarıAsgari ücrete büyük zam! Ve belli oluyor! Tek tek açıklandı! 6 bin lira...

Asgari ücrete büyük zam! Ve belli oluyor! Tek tek açıklandı! 6 bin lira...

Asgari ücret ile ilgili son dakika gelişmesi. Asgari ücrete zam geliyor. Asgari ücretli çalışan milyonlarca vatandaş için kritik gün. Bugün yapılacak olan kabine toplantısında asgari ücrete yapılması planlanan zam masaya yatırılacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun tarafları olan işçi, işveren ve hükümet arasında son dönemde temaslar sıklaşırken toplanan kabinede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in brifing vermesi planlanıyor. Bu kapsamda yüksek enflasyona karşı asgari ücretlilere temmuz ayında ara zam verilmesi formülü üzerinde duruluyor. Kamu çalışanları ve emeklilerin de “enflasyona karşı ezdirilmemesi” politikası çerçevesinde yüzde 40 civarında zam yapılacağı belirtiliyor. Öte yandan uzmanlar asgari ücret ile ilgili peş peşe zam tahminlerinde bulundu. Asgari ücret zammı ile ilgili birçok formül ifade edildi. Yapılan değerlendirmeler kapsamında yeni asgari ücretin 6 bin liraya yaklaşması öngörülüyor. İşte asgari ücretli çalışan milyonları ilgilendiren tüm detaylar...

Asgari ücrete büyük zam! Ve belli oluyor! Tek tek açıklandı! 6 bin lira...

Milyonlarca çalışan da asgari ücrete yapılacak ek zam oranını merak ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Asgari ücrete yapılacak ek zam için sinyal vermişti. Bugünkü kabine toplantısında asgari ücret ilgili önemli adımların atılması bekleniyor. Kabinede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in brifing vermesi planlanıyor. Bu kapsamda yüksek enflasyona karşı asgari ücretlilere temmuz ayında ara zam verilmesi formülü üzerinde duruluyor. Kamu çalışanları ve emeklilerin de “enflasyona karşı ezdirilmemesi” politikası çerçevesinde yüzde 40 civarında zam yapılacağı belirtiliyor.

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI DA ASGARİ ÜCRETE BAĞLI ZAM ALIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tüm ücretlere ilişkin hayat pahalılığını giderecek bir zam beklentisi var ve bunu karşılayacağız" sözlerini hatırlatan Yeminli Mali Müşavir Muhammet Bayram "Bununla alakalı tüm ücretler deyince aslında neyi anlamak gerek onu paylaşalım" dedi ve ekledi Çünkü sayın Numan Kurtulmuş'un yaptığı bir açıklama ve daha önce yaptığı açıklamalar var.

Ücretler derken memur, memur emeklisi, SSK, Bağ-Kur emeklisi, işçi emeklileri, yaşlılık aylığı, emeklilik aylığı, şehit malul emeklilik aylığı alanlar da var ve ayrıca asgari ücretliler ve özel sektördeki diğer çalışanlar var. Özel sektörde diğer çalışan derken asgari ücret haricinde daha yüksek maaş alanlar da aslında asgari ücrete bağlı olarak bir zam alıyor. Öncelikle ondan başlayalım." dedi.

YÜZDE 40 ZAM YOLDA

1 Ocak itibariyle memur, memur emeklisi, SSK, Bağ-Kur emeklisi yüzde 5 artı enflasyon farkı alacaktı ancak enflasyonla alakalı bir hayat pahalılığı olduğu için devletimizin 2 buçukluk bir ek zam yaptığını söyleyen Yeminli Mali Müşavir Muhammet Bayram "Memur, memur emeklisi, SSK, Bağ-Kur emeklilerine yüzde 7 buçuk artı enflasyon farkı ödendi. Tabii gelinen durumda 1 Temmuz itibarıyla bu yeterli olmuyor" dedi ve sözlerine devam etti;

Çünkü şu anda ilk 5 aylık halihazırdaki enflasyon gerçekleşmesi Mayıs ayı itibariyle 35.64. Yani memur, memur emeklisi, SSK, Bağ-Kur emeklisi 1 Temmuz itibariyle Haziran ayındaki enflasyon 0 olsa dahi yüzde 35’lik bir zam olacak. Hazinenin ve diğer çevrelerinde enflasyon beklentisi yüzde 7 ila yüzde 40 arasında. Yani bu demek oluyor ki 1 Temmuz itibariyle memur, memur emeklisi, SSK, Bağ-Kur emeklileri yüzde 40’a varan bir ek zam alacak." dedi.

MASADA BAŞKA FORMÜLLER VAR

2014 yılında yılda 2 defa toplanan Asgari Ücret Komisyonu yılda 1 defa toplanmaya karar verdi. O zaman enflasyon tek haneye düşmüştü enflasyonist bir baskı almadığını yılda bir kere zam yapılsın kararı alındığını belirten Yeminli Mali Müşavir Muhammet Bayram "Asgari ücret tespit komisyonu ile alakalı onu düzenleyen bir yönetmeliğimiz var. 7’nci maddesinde; ‘2 yılda 1 toplanır, konjonktüre göre tekrar değerlendirilip bir araya gelinebilir’ der. 5 kişi işçi tarafı, 5 kişi işveren tarafı, 5 kişi devlet tarafından 15 kişi bir masada toplanır. Burada bir karar alınır. Yılda iki defa toplanmasına ilişkin bir düzenleme yok. O sebeple eğer temmuz ayında yeni bir ek zam yapılacaksa kanunda yeni düzenleme gerekiyor. Ancak olayı şöyle okumak gerekiyor, 7 günlük bir vakit var. Bu süre zarfında asgari ücret tespit komisyonunun tekrar toplanıp tekrar karar alması biraz zor. O yüzden masada değişik formüller de var." dedi.

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 35 ZAM OLABİLİR

Asgari Ücret yüzde 50'den fazla zam alarak 4250 liraya yükseltilmişti. Yüzde 50 artırıldı ama ilk 5 ayda yüzde 35’lik bir enflasyon var. Bu demek oluyor ki yüzde 50’nin 35’i eridi. Yani yüzde 15 bir artış yapılmış olduğunu belirten Yeminli Mali Müşavir Muhammet Bayram "4 Temmuz’da açıklanan Haziran verisiyle enflasyon farkı ortaya çıkacak. Memur, memur emeklisi, SSK, Bağ-Kur emeklisi bunu alacak ama asgari ücretler için böyle bir şans söz konusu değil. Hatta asgari ücretle alakalı belirlenen fiyat üzerinden de özel sektördeki diğer çalışanlar da asgari ücretin artış oranında kendi ücretlerinde bir artış beklentisi var. Yani aslında bu bütün özel sektörü etkileyecek.

Bir önceki artışta 4250 Lira içerisinde vergiler ve damga vergisi kaldırıldı. Yani ücretler üzerinden kesilen stopaj vergisi ve damga vergisi kaldırılınca 4250 Liraya yükseltildi. Hala 4250 lira içerisinde, işveren sigorta payı, işçi sigorta payı ve sigorta işsizlik fonu ödemeleri var. İşverene bunun maliyeti toplamda brüt 5879 Lira. Bunun işveren payını ya da işçi payı çıkartarak 5879 Liraya çıkartılabilir. Bu artış da yüzde 35’lere denk geliyor. Şu anda zaten masada bu formül var.

ASGARİ ÜCRET İÇİN DE 1 YIL SINIRLAMASI GETİRİLSİN

Ayrıca diğer formül şu olabilir, nasıl konut artışlarında 1 yıl geçerli olmak üzere yüzde 25’ten fazla arttırılamaz dendiyse 1 yıl süreyle asgari ücretler üzerindeki sigorta primleri alınmayabilir. Bu sayede asgari ücretler en azından 6 aylık zamanda da enflasyon karşısında, hayat pahalılığı karşısında kendi yaşamını idame ettirebilirler. Ya da seyyanen bir zam uygulaması olabilir. Sonuçta asgari ücret tavsiye niteliğinde bir karar.

Zaten halihazırda özel sektörde hizmet veren firmalar da gördüğüm üzere seyyanen bir zam uyguladı. Asgari ücret artışı olmazsa dahi işverenlerimiz maaşlarda artış yapabilir. Özel sektör çalışanların da aynı oranda bir artış yansıtılabilir." dedi.

 ASGARİ ÜCRET 2022 ARA ZAM OLACAK MI?

Bakan Bilgin, sadece çalışan memurları değil aynı zamanda emekli olan kamu çalışanlarının enflasyon karşısında korunacağına dikkati çekerek şunları söyledi: “Sadece kamu çalışanları mı? Hayır, aynı zamanda emekli işçilerimizi de aynı şekilde koruyacağız. Çalışan emekçilerimizi korumak bizim görevimizdir. Önceki hafta sendikacılarımızla, işçi sendikalarıyla bugün işveren sendikalarımızla görüştük. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Tamamlandığı zaman önümüzdeki hafta başında veya hafta ortasında bunu da kamuoyuyla paylaşacağız. Daha birçok düzenleme yapıyoruz. Emekçiler şunu bilsinler; Türk Devleti söz verdi onları enflasyona ezdirmeyecek. Enflasyonun tahribatını da onaracaktır.”

Yeni bir istihdam projesinin uygulamaya konulduğunu bildiren Bilgin, “Bu proje çerçevesinde çok kısa süre içerisinde büyük sanayi kuruluşlarına 50 bin yeni işçi istihdamı oluşturacağız” dedi.

ASGARİ ÜCRETE NE BEKLENİYOR?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya CNN Türk'e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Emekli maaşları memur maaşları derken sıra asgari ücrete geldi. Sayın Cumhurbaşkanı Türk İş Başkanı ile görüştükten sonra çalışma ile talimat verildiği ve bunun üzerinde çalışmaların devam ettiğini biliyoruz. İşçi kesimi, işveren temsilcileri ve hükümet kanalının yetkilileri bu çalışmalara dahil oluyor.

3 ANA FORMÜL

Bunun üzerinde 3 ana formül var. 1.si asgari ücret 2022 yılının 1.6 aylık döneminde 2800 liradan 4253 liraya yani yüzde 50 artmıştı. Geçen süre içerisinde 5 aylık enflasyon rakamına baktığımızda yüzde 34.62’ye geldiğini görüyoruz. 6. ayın enflasyonunu da bunun üzerine koyduğumuzda yüzde 37 ile 40 bandına çıkacağını tahmin ediyoruz.

Asgari ücretli enflasyon altında ezdirilmeyecekse 4253 lira 5725 liraya yükselmiş olacak. 2. bir formül ise yıllık enflasyon tahmini yüzde 75. Bunun ½'sinin çekilmesi söz konusu olabilir. O vakitte rakam 5847 liraya ulaşmış olacak.

3. bir formül ise bu daha ziyade işverenlere yönelik bir formül. Asgari ücretin üzerinde işverene bir sigorta maliyeti var o da 879 lira. Asgari ücretin sigorta priminin işverene yansıtılmaması düşünülüyor. Rakam da bu sefer 5132 liraya yükselecek.

Değişik kesimlerden farklı öneriler de var. Bunlardan bir tanesi 1 yıl boyunca sigorta primlerinin alınmaması, vergilerinin alınmaması şeklinde. Bakalım önümüzdeki dönemde nasıl bir tablo ortaya çıkacak."