Geri Dön
Bilim ve TeknolojiTürkiye'nin insanlı ilk uzay görevi ne zaman? Türk uzay yolcusu belli oldu mu? Uzay eğitimi nasıl olacak?

Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevi ne zaman? Türk uzay yolcusu belli oldu mu? Uzay eğitimi nasıl olacak?

Uzaya gidecek ilk Türk astronot için geri sayım devam ederken 36 bin başvurudan 30 aday seçilmişti. Değerlendirme süreci halen devam eden Türk uzay yolcusunun eğitimleri için ABD merkezli Axiom Space ile işbirliği yapılacak. Peki, Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevi ne zaman? Türk uzay yolcusu belli oldu mu? Uzay eğitimi nasıl olacak? İşte detaylar…

Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevi ne zaman? Türk uzay yolcusu belli oldu mu? Uzay eğitimi nasıl olacak?

Türk uzay yolcusu için yeni gelişmeler gelmeye devam ediyor. Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi için Türkiye ABD merkezli Axiom Space ile işbirliği yaptı. Geçtiğimiz aylarda başvuruları tamamlanan Türk astronot için başvuru değerlendirme süreci devam ediyor. Peki, Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevi ne zaman? Türk uzay yolcusu belli oldu mu? Uzay eğitimi nasıl olacak? İşte detaylar…

TÜRK UZAY YOLCUSU BELLİ OLDU MU?

Başvuruları haziran ayında alınan Türk uzay yolcusu için süreç devam ediyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) giderek ilk Türk uzay yolcusu ve bilim insanı olacak adaylar için değerlendirme sürüyor. İlk aşamayı geçen başvuru sahiplerinin, sonraki değerlendirmeleri geçebilmeleri için ek bilgi, belge, doğrulama, test, tetkik ve muayeneler talep edilecek. Mülakata çağrılacak adaylar, detaylı testler süreci sonrasında belirlenecek. Adaylar TUA veya TÜBİTAK bünyesinde istihdam edilerek, 10 yıl süreyle görev yapacak.

UZAY EĞİTİMİ NASIL OLACAK?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştirecek "uzay yolcusu"nun eğitim ve uçuş hizmeti için Axiom Space ile iş birliği yapılacağını bildirdi.

Axiom Space, Türkiye'nin uzay araştırma yeteneklerini genişletme ve ulusal bir insanlı uzay programı oluşturma çabalarının parçası olarak Türkiye'ye eğitim ve uçuş hizmeti verecek. Şirket, Türk uzay yolcusunun yer çekimsiz ortamda yapacağı bilimsel araştırmalara da olanak sağlayacak.

TÜRKİYE'NİN İNSANLI İLK UZAY GÖREVİ NE ZAMAN?

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılı olan 2023'te uzayda bir Türk olacak. Türk uzay yolcusu Uluslararası Uzay İstasyonu'na bilimsel araştırmalar için gönderilecek. Seçilecek 2 adaydan biri 10 gün süreyle istasyonda kalacak.