Geri Dön
Bilim ve TeknolojiSLS-Orion uzay aracı ne zaman fırlatılacak? Nasa Artemis projesi nedir?

SLS-Orion uzay aracı ne zaman fırlatılacak? Nasa Artemis projesi nedir?

NASA, yeniden Ay'a gitmek için ilk adımı atıyor. Yıllar sonra insanlı Ay görevine başlayacak NASA, Orion kapsülünü uzaya fırtlatacak. Peki, SLS-Orion uzay aracı ne zaman fırlatılacak? Orion kapsülü deneme uçuşu saat kaçta? Nasa ay görevi ne zaman? Nasa Artemis projesi nedir? İşte detaylar…

SLS-Orion uzay aracı ne zaman fırlatılacak? Nasa Artemis projesi nedir?

NASA Ay görevi kapsamında Artemis Projesini devreye alıyor. Yıllar sona Ay’a gitmek için ilk adım olan Orion uzay aracı deneme uçuşları başlıyor. NASA, Orion kapsülünü uzaya fırtlatacak. Peki, Orion uzay aracı ne zaman fırlatılacak? Orion kapsülü deneme uçuşu saat kaçta? Nasa ay görevi ne zaman? Nasa Artemis projesi nedir? İşte detaylar…

ORİON UZAY ARACI NE ZAMAN FIRLATILACAK?

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Ay’a gitmek için Artemis projesini başlatıyor. Orion kapsülü deneme uçuşu için uzayafırlatılacak. Kapsülün bugün TSİ 15.30 sularında fırlatılması planlanıyor.

SLS-Orion uzay aracı ne zaman fırlatılacak Nasa Artemis projesi nedir

ARTEMİS GÖREVİ NEDİR?

Kapsül ve roketin birleşimi SLS-Orion uzay aracının, Cape Canaveral'da Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılması, Ay'ın etrafında 6 haftalık Artemis 1 test uçuşundan sonra Dünya'ya dönmesi planlanıyor. NTV’nin haberine göre, NASA, Artemis programıyla, 1960'lar ile 1970'lerde hayata geçirdiği Apollo Projesi ile yakaladığı başarıyı bir kez daha elde etmeyi amaçlıyor.

Yunan mitolojisinde Apollo'nun ikiz kız kardeşi Artemis'den ismini alan programla NASA, en erken 2025 yılında astronotların yeniden Ay'a gönderilmesini, Mars'a insan göndermeyi amaçlayan daha iddialı uzay yolculuklarına giden yolda bir sıçrama tahtası görevi görerek uzun vadeli bir Ay kolonisi kurulmasını hedefliyor.

Görevi, Orion adlı bir test kapsülünü Dünya`dan uzağa itmek olacak. Bu uzay aracı, Ay'ın etrafında bir tur dönerek Dünya'ya geri dönecek. Görevde ısı kalkanlarının ne kadar dayanıklı olduğu tespit edilecek. Görevin başarıyla tamamlanmasının ardından Artemis 2 göreviyle, 2024'te insanlı uçuş denenecek ancak bu uçuşta astronotlar Ay yüzeyine inmeyecek.

2025 yılında ise Artemis 3 görevi başlayacak ve insanlar Ay'a yeniden ayak basacak. Nasa astronotu Randy Bresnik, "Bu Artemis 1 uçuşuyla Artemis 2 mürettebatlı görevi için nelerin riskli olabileceğini belirleyeceğiz" dedi.

NASA CANLI YAYIN