Şampiy10
Magazin
Gündem

EYT son durum 2022 son dakika bugün yapılan açıklamalar! EYT emekli olan çalışabilir mi, EYT emekli olmak mecburi mi?

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, Meclis'e bu ay gelmesi beklenen EYT düzenlemesine ilişkin son dakika açıklaması yaptı. Akkol yaptığı açıklamada emekli-çalışan arasındaki SGK prim farkının giderileceği, KGF ile işverenlere uygun kredi verileceği konusunda da Bakan Bilgin'in müjde verdiğini aktardı. Akkol ayrıca "EYT konusunda hem çalışanların hem de işverenlerin beklentisini karşılayacak çözümlere ihtiyacımız var" dedi. Söz konusu açıklamaların ardından EYT emekli olan çalışabilir mi, EYT emekli olmak mecburi mi? sorularına yanıt aranmaya başlandı.

ABONE OL
Vatan Haber

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin açıklama yaptı. Akkol, EYT ile ilgili iki konuda işverenle hükümetin mutabakata vardığını belirterek "İşletmelerin büyümesi önemli. EYT konusunda hem çalışanların hem de işverenlerin beklentisini karşılayacak çözümlere ihtiyacımız var. İşverenlerin beklentileriyle ilgili kapsamlı çalışmayı bakanımıza sunduk.” ifadesini kullandı. Peki, EYT emekli olan çalışabilir mi, EYT emekli olmak mecburi mi?

İŞVERENLERE EK MALİYET GETİRİLMEYECEK

Özgür Burak Akkol, EYT düzenlenmesinin ardından çalışmaya devam edecek olan vatandaşların, işverenlere ek olarak bir maliyet getirmeyeceğini belirtti.

EMEKLİ-ÇALIŞAN PRİM FARKI GİDERİLECEK

Biri, emekli olup çalışmaya devam edecek arkadaşlarımızın işverene maliyeti artıyor. Yüzde 80'in üzerinde iş hayatına devam etmek istiyor. İşverenler de büyük oranda devam etmek istiyor. Burada bir uyum görüyoruz. Emeklilerle normal çalışanlar arasındaki SGK prim farkı giderilecek. Bunun müjdesini bakan (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin) az evvel paylaştı. 

KIDEM TAZMİNATI KREDİ DESTEĞİ

Emekli olacak çalışanların aynı anda emekli olması durumunda ciddi finansman çıkması söz konusu. Bakanımız Kredi Garanti Fonu'ndan (KGF) uygun kredi ile işverenlerin yalnız bırakılmayacağı müjdesini verdi. 

Üçüncü konu kritik sektörlerde yüzlerce kişinin emekli olması durumunda sorunlar oluyor. Ülke olarak çalışma arkadaşlarımızı mağdur etmeden planlama dahilinde emeklilikleri organize ediyor olmamız gerekiyor." 

"ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYACAĞIZ"

Asgari ücretle ilgili konuşan Akkol, "Ortak mutabakat devam etmeli. İşçi tarafını memnun olduğu, işverenleri koruyan dengeli bir ücret için elimizi taşın altına koyacağız" dedi.

 

Diğer Haberler

  1. Astsubaylara tazminat verilecek mi 2023? Torba yasada astsubaylara tazminat var mı, astsubayların ek göstergesi yükselecek mi, emekli astsubaylara görev tazminatı verilecek mi?
  2. EYT'de borçlanma talebi! Uzman isimden 'staj' açıklaması
  3. Sağlık Bakanlığı'ndan sözleşmeli personel alım ilanı
  4. Kök maaş nedir? En düşük emekli maaşında kök maaş ne demek, ne anlama geliyor?
  5. Tazminat ve uzaktan çalışma hakkı doğuyor!
  6. SGK'dan flaş karar! Asgari işçilik oranı resmen değişti
  7. Sağlık Bakanlığı 10 bin 900 sürekli işçi alacak
  8. Staj mağdurları bu kez Sakarya'dan seslendi: Hakkımızı aramaya devam edeceğiz
  9. Staj ve çıraklık mağdurlarının borçlanma talebi karşılık bulacak mı?
  10. Staj ve çıraklık mağdurları Ankara'da bir araya geldi

© Copyright 2023

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.