Upuzun bir macera: Likya Yolu

540 kilometre uzunluğundaki Likya Yolu, binlerce yıl öncesinde yaşamış bir halkın Likyalıların izlerini sürüyor.

Likya Yolu, Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar yaklaşık 540 km devam eden, Türkiye’nin en uzun ve keyifli yürüyüş parkurlarından biri. “Gelecek Turizmde” ile Likya Yolu’nun birlikteliği de işte bu parkurda başlıyor. Gelecek Turizmde, 2007’de Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes ortaklığıyla turizm eksenli yerel kalkınma modeli geliştirilmesi amacıyla ortaya çıkan ve her yıl üç sürdürülebilir turizm projesini destekleyerek de çalışmalarını sürdüren sayısız başarılara imza atmış bir oluşum. Kuruluşunun 10. yılı anısına “10 Yıl, 10 Şehir, 10 Hikâye” adlı, oldukça etkileyici bir de kitap yayınladı.. Bu yıl ise Gelecek Turizmde’nin destekleyeceği projeler arasında “Likya Yolu’nda Bir Tarih Molası” da yer alıyor. Kültür Rotaları Derneği tarafından yürütülecek olan bu projede, Antalya’nın Demre ilçesine bağlı Hoyran ve Kapaklı’da, Likya Yolu’nun üç farklı yürüyüş rotasının birleştirilmesi, böylece gezginlerin seçecekleri güzergâhtan yollarına devam edebileceği bir merkez oluşturulması hedefleniyor.

Haberin Devamı

Upuzun bir macera: Likya Yolu

Kırmızı beyaz çizgilerin sırrı

1999 yılında ilk defa Likya Yolu’nu yürüyen, ardından da bu rotayı oluşturup yol boyunca kırmızı beyaz çizgilerle işaret koyan ve böylece Likya Yolu’nu turizme kazandıran kişi ise yazar Kate Clow. Daha sonra Kardelen Karlı adını alıp Türkiye’ye yerleşen Clow hâlen çalışmalarını, kurucusu olduğu Kültür Rotaları Derneği’nde sürdürüyor. Clow, her yıl gönüllülerin de desteğiyle bu kırmızı beyaz çizgileri gezginler için yenilemekle kalmıyor; turizme yeni projeler kazandırmayı da sürdürüyor. Bunlardan en yenisi ise Demre.

Hoyran Wedre Köy Evleri

Canan ve Süleyman Hacımusaoğlu çifti 2006’da Hoyran Wedre’yi hayata geçirmişler. Mimarisinden dekorasyonuna, yemeklerinden bahçesine kadar doğal ve tarihsel dokuyla uyumlu o huzurlu topraklar üzerine kurulmuş Hoyran Wedre Köy Evleri düşlerinizin peşinden gitmek için sizi fazlasıyla cesaretlendiriyor.

Hoyran Wedre Köy Evleri

E-posta: info@hoyran.com

Tel: 0242 875 11 25 / 0532 291 57 62

Haberin Devamı

Bavulunuzda bulunsun

- İlkbaharı yumuşak renginin yanı sıra modern tasarımıyla da karşılayan Mammut sweatshirt.

- Mammut’un rahatlığıyla dikkat çeken sneakerı.

- Sportive mağazalarında satışa sunulan, suyunu bir an bile yanından ayırmak istemeyenler için Nike matara.

- Kendine has rengi ve formuyla gezginlerin yanından ayırmak istemeyeceği Mammut sırt çantası.

DİĞER YENİ YAZILAR