‘Son karar’ın perde arkası

Başbakanlık kaynakları, Hakan Fidan’ın kısa bir süre önce adaylıktan çekilme talebini ilettiğini, Başbakan Davutoğlu’nun da bu durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile istişare ederek olumlu yanıt verdiğini belirtti.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı’ndan istifa edip siyasete girme kararını 7 Şubat’ta açıklamıştı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘sır küpüm’ dediği Hakan Fidan’ın bu kararına karşı çıktı.

Erdoğan bu karşı duruşunu sadece Fidan’a ifade etmekle kalmadı, kamuoyu önünde, net ifadelerle ve defalarca seslendirdi. Cumhurbaşkanı, Hakan Fidan’ın MİT’ten ayrılmasına olumsuz bakmasında iki önemli gerekçeyi öne çıkartmıştı.

Paralel yapı ile mücadele ve çözüm sürecinde gelinen noktanın hassasiyetine vurgu yapan Erdoğan, Fidan’ın kararının zamanlamasına itiraz ettiğini açıkça dile getirdi.

Tayyip Erdoğan bu net tavrının sonunda da, nihai kararın, aday olmak isteyen Hakan Fidan ve bu talebi olumlu karşılayan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ait olduğunu söyleyerek, bir anlamda, yakın gelecekte yaşanabilecek muhtemel sıkıntıların sorumluluğunun bu ikiliye ait olacağı mesajını verdi.

‘Son karar’ın perde arkası

Medine görüşmesi

Fidan, 7 Şubat’ta açıkladığı kararının ardından, konu her gündeme geldiğinde MİT’in başından ayrılmasına olumsuz baktığını tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret sırasında bu ülkede görüştü.

İkili, Hakan Fidan’ın talebi üzerine 2 Mart Pazartesi günü Medine’de baş başa görüştü.

Cumhurbaşkanı’nın bu görüşmede de, konuyla ilgili negatif görüşünü ve kişisel hayal kırıklığını bir kez daha dile getirdiğine kimsenin şüphesi yok.

Nitekim Erdoğan, Suudi Arabistan dönüşünde, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Onu o göreve ben getirdim. Müsaade edilmiyorsa orada kalması ve ayrılmaması gerekirdi. Dolayısıyla tabii ki hâlâ kırgınım” diyerek aynı noktada durduğunun altını çizmişti.

Fidan’ın vazgeçme gerekçeleri

Fidan’ın son kararı siyasete girmekten vazgeçmek ve MİT Müsteşarlığı’na devam yönünde oldu.

Kulislerde Hakan Fidan’ın yakın çevresine kararının gerekçelerini şu şekilde özetlediği konuşuluyor:

“Benim siyasete girme kararım üzerinden ülkenin Cumhurbaşkanı ile Başbakanı’nın karşı karşıya getirilmesi gibi bir görüntü, bu yönde gündem oluşturuldu. Aday olup seçilmem halinde, belli ki bu durum siyasi hayatım boyunca da devam edecek. Bu mevzunun, muhalefet partileri ve kamuoyunun bir kesimi tarafından sürekli olarak gündemde tutulacağına şüphe yok. Benim üzerimden hem partiye zarar vermeye çalışacaklar hem de şahsım üzerinden devlet yönetim kademeleri gereksiz bir tartışma ile meşgul edilecek. Tüm bunların yanında, konu, Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımızı karşı karşıya getirme gayretlerine de malzeme yapılmaya da devam edilecek gibi görülüyor. Dolayısı ile hem benim hem parti hem de devlet yönetim kadroları açısından en hayırlısı, şu aşamada adaylık başvurumu geri çekmek olacak.”

Davutoğlu, Erdoğan ile istişare etti

Medine’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından siyasete atılma kararından işte bu gerekçeler ile vazgeçen Fidan ‘son karar’ını, ABD ziyaretinden dönen Başbakan Ahmet Davutoğlu’na aktardı.

Başbakanlık kaynakları, Hakan Fidan’ın kısa bir süre önce adaylıktan çekilme talebini Başbakan Davutoğlu’na ilettiğini, Davutoğlu’nun da bu durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile istişare ederek Fidan’a olumlu yanıt verdiğini belirttiler.

Erdoğan vazgeçmedi

27 günlük aranın ardından Hakan Fidan, ayrıldığı koltuğuna dün akşam itibariyle döndü. Başkent kulislerinde öne çıkan üç yoruma gelince...

1.) Erdoğan, kendisine yaşattığı hayal kırıklığı, hatta kızgınlığına rağmen Medine’deki randevu talebini geri çevirmeyerek Fidan’dan vazgeçmeyeceğini gösterdi. (Zaten daha ilk günden, ‘sır küpüm’ diyerek, Fidan’ın görevi icabı devletin ama aynı zamanda şahsen kendisinin de vazgeçilmezi olduğunu deklare etmişti.)

2.) Fidan, “Yoruldum” gerekçesinin, mevcut konjonktürde kamuoyu nezdinde de karşılık bulmadığını gördü ve ‘Erdoğan’ı yolda bıraktı’ imajının gelecekte de kendisi açısından sıkıntı yaratacağının farkına vardı.

3.) Ankara’da, devirler ve isimler değişir ama ‘devlet işlerinin siyaset ve siyasetçi üstü olduğu’ gerçeği değişmez.

Her vazifeye hazırım mesajı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) eski Müsteşarı Hakan Fidan, 25. Dönem Milletvekili adaylığı için AK Parti’ye yaptığı başvuruyu geri çekti.

Fidan, bu kararını dün bir yazılı açıklamayla duyurdu.

‘Lüzum üzerine...’

Fidan, şu ifadeleri kullandı: “Gördüğüm lüzum üzerine, bugün (dün) itibariyle 25’inci Dönem milletvekili genel seçimleri aday adaylığı başvurumu geri çekmiş bulunuyorum. Ülkeme ve milletime hizmet yolunda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tevdi edilen her vazifeyi hakkıyla yerine getirmenin gayreti içinde olacağım. Bu vesileyle, destek ve itimatlarından dolayı, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve aziz milletimize şükranlarımı arz eder, saygılar sunarım.”

Bu açıklamanın ardından Ankara kulisleri hareketlendi. Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarlığı görevine geri döneceği yorumları yapıldı. Müsteşar Yardımcısı İsmail Hakkı Musa, görevi vekaleten yürütüyor.

DİĞER YENİ YAZILAR