Bahçeli’nin kararlılığı

“Cumhur İttifakı duruyor. Yerelde ittifak yok.”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Salı günü grup toplantısının ardından, durumu bu sözlerle netleştirdi.

İttifak bitti mi?” diye soranlara ve tabii “İttifak bitti” diye sevinenlere kısa ama çok net bir cevap verdi Bahçeli.

MHP Lideri, bu açıklamasının bir gün sonrasında da, sözünün arkasında ne denli kararlı durduğunu somut bir kararla gösterdi herkese. Partisinin grup başkan vekili Erhan Usta ’yı görevden alarak…

Meclis’te muhalefet partileriyle birlikte hareket eden Usta’yı, oturum devam ederken grup başkanvekilliğinden alması, Devlet Bahçeli’nin ‘Cumhur İttifakı’ konusundaki hassasiyet ve duruşunun göstergesiydi.

Bekir Bozdağ Erhan Usta

Bahçeli, Usta’yı görevden alarak, “Cumhur İttifakı’nın manevi şahsiyeti ve ruhuna aykırı bir durum gördüğüm anda gereğini tereddütsüz yaparım” mesajını bir kez daha verdi.

MHP kulislerinde, Bahçeli’nin bu adımla ittifak ortağı AK Parti’ye de açık bir mesaj verdiği yorumu yapılıyor.

Haberin Devamı

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ , Danıştay’ın ‘andımız’ kararını eleştirmiş, MHP Genel Başkanı da Bozdağ’a sert tepki vermişti. Bunun üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salı günkü grup toplantısında Bahçeli’ye reaksiyon gösterip, “Yol arkadaşımı feda etmem” demişti.

MHP’liler işte bu durumu hatırlatıp, “Cumhurbaşkanı öyle yaptı ama genel başkanımız, Cumhur İttifakı için grup başkanvekilini gözünü kırpmadan feda etti” diyorlar.

Aynı MHP’liler, Bahçeli’nin, 24 Haziran seçimlerinden hemen sonra “Bundan sonra biz ne dersek o olacaktır. MHP’nin genel başkanı hem Erdoğan’ı hem AK Parti’yi kurtarmıştır” diyen Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan ’ı da görevden aldığını hatırlatıyorlar.

Yerelde ittifak tekrar gündeme gelir mi?

MHP Lideri, Cumhur İttifakı’nın yerel seçimde geçerli olmayacağını açıkladı ama Ankara’da bu dosyanın yeniden açılma ihtimali de göz ardı edilmiyor.

MHP, ittifakın ruhuna sadakatini bir kez daha gösterdi.

Yakın gelecekte şartlar değişir, AK Parti’den bir adım gelirse, yerel seçimde de birlikte hareket etme politikasının tekrar canlanabileceğini düşünenlerin sayısı az değil.

Haberin Devamı

AK Parti bu yönde bir adım atarsa, MHP durumu bir kez daha değerlendirebilir. Burası Ankara… Şu anda kapalı olan kapılar, gün gelir yeniden açılırsa şaşırmamak gerek.

Mansur Yavaş ne diyor?
MHP’nin yerel seçimde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Melih Gökçek’i aday gösterme ihtimali, önceki gün başkentin siyasi kulislerini hareketlendirdi.
Çıkan haberler üzerine, Mansur Yavaş’ı da aradım.
2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı olarak Gökçek ile yarışan Yavaş’ın ismi 5 ay sonraki yerel seçimlerde yine CHP’den adaylık için geçiyor.
Mansur Yavaş’a hem kendi durumunu hem de Melih Gökçek ile ilgili haberleri sordum:
Kenardan izliyorum
- Sayın Yavaş, yerel seçim gündeminde adınız hep var ama sizden hiç ses çıkmıyor…
- Bir kenarda kalıp izliyorum ben de herkes gibi. Yorum da yapmıyorum. Bekliyorum, bakalım…
- Hiçbir temas yok mu?
-Yok. Gelişmelere bakacağız. Net bir şey de söylemek istemiyorum çünkü “Adayım” desem bir türlü oluyor, “Değilim” desem bir türlü oluyor. Görelim bakalım.
Melih Gökçek kımıldayamaz
- Peki, Melih Gökçek’in MHP’den aday olma ihtimali konusunda çıkan haberler hakkında ne düşünüyorsunuz?
- Ben o haberlere inanmıyorum. Gökçek kımıldayamaz. Bir günlük, saman alevi gibi bir gündem olur. Gökçek çıkıp “Teşekkür ederim ama ben AK Partiliyim, partime bağlıyım, beni aday yapsalar da yapmasalar da partimin emrindeyim” diye açıklama yapar. Bakın göreceksiniz.
Seçim tamam ama bir de geçim var
- Sizin durumunuz ne zaman netleşir?
- Bilmiyorum. Ben olayların dışındayım. İzliyorum sadece.
- Peki, geçen seçimden bu yana böyle kenarda durmak, siyasetin dışında kalmak bir dezavantaj oluşturmaz mı sizin için?
- Bunu siz televizyondan da söylediniz ama benim öyle bir makam, mevki gibi bir beklentim, öyle bir derdim yok. Seçim bitiyor, ‘geçim’e başlıyorum ben. Çalışmak durumundayım. Çalışmazsam, öyle sürekli bir gelirim yok. Ayrıca benim partim de yok. Ama muhalif tavrımızı devam ettirdik. Onun da görülmesini, bilinmesini isterim.

Haberin Devamı
DİĞER YENİ YAZILAR