Mayıs’ta öne çıkan sergiler

İstanbul’da sanat sezonunun sakin günleri yaklaşırken bu haftaki yazımda sizler için Mayıs ayında öne çıkan sergi ve sanatçılara yer verdim.

İlk rotam Tophane’deki PG Art Gallery’de açılan Devran Mursaloğlu sergisiydi. Sanatçıyı daha öncesinde kâğıt ve mukavvadan çalıştığı heykel ve tasarım objesi türünden çalışmaları ile tanıyoruz. Bu sergisinde ise malzeme ve tekniğini geliştirip yeni medya ile birleştirerek çok etkileyici bir enstalasyona imza atmış. Galerinin tümüne yayılmış durumdaki 10 bin adet kâğıttan yapılmış parçacıklardan oluşan yerleştirme ve ona eşlik eden video çalışması göz alıcı sunumuyla beğenimi kazandı. Sanatçının, gerçeği arayış ve sorgulayış la birlikte mutluluğa ulaşma çabası içindeki bireyin doyumsuzluğunun hikayesini izleyiciyle paylaştığı “All We Ever Wanted Was Everything…” isimli kişisel sergisini 2 Haziran’a kadar görebilirsiniz.

Kadınlığı tekrar kurgulayan çalışmalar

Bir sonraki durağım, aynı zamanda yeni keşfim olan Cihangir’deki sanat galerisi A.R.K. Kültür. Bu gizli kalmış mekânda şu an devam eden “İflah Olmaz” sergisini mutlaka görmenizi öneririm. Arzu Yayıntaş ve Neriman Polat’ın kavramsal çerçeve ve sergi tasarımı konularında desteğiyle birlikte kendi işlerinin yanı sıra sergi, aralarında Yeşim Ağaoğlu, Sena Başöz, Fulya Çetin, C ANAN , Gülsün Karamustafa, Necla Rüzgâr, Nalan Yırtmaç gibi önemli isimlerin de yer aldığı 18 kadın sanatçının çalışmalarını içeriyor. Kadınlığı tanımlamayı ya da bir çerçeveye oturtmayı hedeflemektense kadınlık üzerine keskin tanımların sorgulandığı sergide öne çıkan işlerden biri Arzu Yayıntaş’ın “Eşitsizlik Mutfağı” isimli duvar yerleştirmesiydi. Yayıntaş’ın, toplumsal cinsiyet kodlarını sorguladığı ve erkek egemen sistemin dayattığı kadınlık kurgusunu eleştirdiği çalışmasından çok etkilendim. Sena Başöz’ün video çalışması da yine özgürlüğüne ve bedenine sahip çıkan, iflah olmayı reddeden kadın imajını başarıyla yansıtmış. Sergiyi izlemek için 28 Mayıs’a dek vaktiniz var.

Haberin Devamı

Görülmeye değer animasyon videoları

Haberin Devamı

Beyoğlu civarındaki turuma Şişhane’de devam ederken Art On İstanbul’da açılan Erdal İnci sergisini de ziyaret ettim. Ağırlıklı olarak kamusal alanlardaki performanslarını içeren video işlerinden tanıdığımız Erdal İnci, “Kent Manzaraları” isimli kişisel sergisinde, hareket, mekân, zaman, tekrar gibi kavramları temel alan işlerini bu kez mimari yapılara ve özellikle de iç mekânlara taşıyor. Sergideki işler arasında özellikle Berlin Duvarı isimli veri-görsel animasyonu çalışmasından çok etkilendim. Sanatçının üç boyutlu görüntüleme teknolojisiyle ürettiği animasyon video çalışmaları ve fotoğraflarını içeren sergi, 5 Haziran’a kadar devam ediyor.

Son olarak, Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde devam eden Rotary Sanat Yarışması Sergisi’nde, Atakan Funk Özdemir’in siyah beyaz, tuval üzerine akrilik çalışmasının yalın ifadeciliği ile Celil Kırnapçı’nın siyah beyaz fotoğraf çalışmalarındaki gizemli atmosfer güzel bir etkileşim oluşturuyordu. Umut Reyhanlı’nın hareketli duvar yerleştirmesi beğenimi kazandı. Defne Tesal’ın kumaştan yapılmış enstalasyonları ise mekâna özgü olması açısından etkileyiciydi. Bu genç yetenekleri keşfetmek için yarına kadar sergiyi ziyaret etmelisiniz.

Haberin Devamı
DİĞER YENİ YAZILAR