Gazete Vatan Logo

Peygamber Efendimizin doğum günü ne zaman 2024? Bugün peygamberimizin doğum günü mü, Peygamberimizin doğum günü olan kandil hangisi?

Peygamberimizin doğum günü ile ilgili aramalar hız kazandı. Ramazan’ı geride bırakırken kutlu doğum haftası tarihi araştırıları arttı. Allah'ın "Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım" dediği Hz. Muhammed’in doğum tarihinin 20 Nisan 571 olup olmadığı sorgulanıyor. Peki, Peygamberimizin doğum günü ne zaman 2024? Bugün peygamber efendimizin doğum günü mü, Peygamberimizin doğum günü olan kandil hangisi?

Peygamber Efendimizin doğum günü ne zaman 2024? Bugün peygamberimizin doğum günü mü, Peygamberimizin doğum günü olan kandil hangisi?

Son peygamber Hz.Muhammed'in dünyaya teşrfi ettiği hafta İslam alemi tarafından kutlu doğum haftası olarak kutlanır. Ramazanın sona ermesinin ardından Peygamberimizin doğum günü tarihi ile ilgili aramalar yoğunlaştı. Peki, Kutlu doğum haftası ne zaman, Peygamber Efendimizin doğum günü ne zaman, bugün mi?

Peygamberimizin doğum günü ne zaman 2024, bugün peygamber efendimizin doğum günü mü?

Peygamber Efendimizin Hz.Muhammed'in doğumunun yer aldığı Kutlu Doğum Haftası 14-20 Nisan tarihlerine denk geliyor.

Her yıl bu tarih aralığına denk gelen mevlid-i nebi yani kutlu doğum haftası, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan dini günler takvimiyle belli oluyor.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) doğum tarihi konusunda farklı kaynaklar bulunuyor. Kimi kaynaklarda 17 Haziran 569, 570, kimi kaynaklarda ise 20 Nisan 571 yılı olarak geçse de Fil Vak'ası'nın gerçekleştiği yılın 9 Rebîülevvel'i (20 Nisan 571 Pazartesi günü) olarak tespit edilmiştir.

Peygamberimizin doğum günü miladi takvime göre 20 Nisan gününe denk gelirken Diyanet takvimine göre kutlu doğum haftası 20-26 Nisan tarihleri arasına denk geliyor.

Haberin Devamı

Mevlid-İ Nebi Haftası kutlamaları

Hz. Muhammed'in doğum günü Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

1989 yılında "Kutlu Doğum Haftası" adıyla başlatılan, bazen hicrî takvim bazen ise milâdî takvim esas alınarak düzenlenen kutlu doğum haftası etkinlikleri

2010 yılında yayımlanan yönetmelik ile resmî kutlama haftası niteliğini kazanmıştır.