Geri Dön
YaşamKayseri'nin neyi meşhur? Kayseri'nin en meşhur yiyecekleri ve yerleri…

Kayseri'nin neyi meşhur? Kayseri'nin en meşhur yiyecekleri ve yerleri…

Ülkemizde yaşayan insanlara baktığımız zaman herkesin farklı bir yöreden olduğu görülmektedir. Bu yörelerin kendilerine has yiyecekleri ve yerleri bulunmaktadır. Hangi bölge olursa olsun ilgi çeken bir şehir bulmak oldukça kolaydır. Kayseri ilinin de oldukça meşhur olduğu herkesçe bilinmektedir.

Kayseri'nin neyi meşhur? Kayseri'nin en meşhur yiyecekleri ve yerleri…

Kayseri'ye ait olan yiyeceklerin birçoğu dünya çapında bir ünün sahibi olarak görülmektedir. Bundan dolayı Kayseri'ye yolu düşen kişiler bu lezzetlerin tadına bakmayı çok merak etmektedirler. Hem gezilecek yerleri hem de yiyecekleri ile ideal şehirlerden birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kayseri'nin Neyi Meşhur? 

İç Anadolu'da bulunan Kayseri oldukça merkezi bir yerde bulunmaktadır. Çevresindeki il ve ilçelerinde popüler olmasıyla birlikte Kayseri'nin ismi iyice yayılmıştır. En çok mantısı ile meşhur olan Kayseri'de daha çok sayıda popüler yiyecek bulmak mümkündür. Bunun yanında Kayseri'nin merkezi ve ilçelerinde görülmeye değer çok güzel yerler vardır. 

Kayseri'nin En Meşhur Yiyecekleri ve Yerleri

Kayseri'ye ait olan yiyeceklerin birçoğu dünya çapında bir ünün sahibi olarak görülmektedir. Bundan dolayı Kayseri'ye yolu düşen kişiler bu lezzetlerin tadına bakmayı çok merak etmektedirler. Hem gezilecek yerleri hem de yiyecekleri ile ideal şehirlerden birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

En Meşhur Yiyecekleri

Kayseri Mantısı

Birçok farklı yörede yapılan mantıyı Kayseri'de yemek ayrı bir keyif olarak bilinmektedir. Çünkü Kayseri mantısı büyük bir ünün sahibidir. Zaten şehre gittiğinizde çok sayıda mekanda Kayseri mantısı yapıldığı dikkat çekmektedir. Her meşhur yiyeceği yerinde yemeniz gerektiğinden mantıyı da Kayseri'de yemeniz gerekmektedir. 

Pastırma

Kayseri'de yapılan yöresel pastırma muhteşem bir lezzete sahiptir. Farklı şehirlerde yapılan pastırmalar zaman zaman Kayseri pastırması ile yarışsa da şehirdeki bu lezzetli ürün farkını göstermektedir.

Pöç

Kayseri'de oldukça nefis yemeklerden birisi olan Pöç, dana kuyruğundan yapılmaktadır. Pöç servise hazır hale geldikten sonra son derece iştah açıcı görünmektedir. Ayrıca bu lezzetli yiyecek genellikle yeşillik ve soğan eşliğinde sunulmaktadır.

Nevzine

Tatlı türünde olan bu yiyecek tam anlamıyla geleneksel bir lezzettir. Yapılışı ve sunuluşu ile birçok insanın favori tatlısı olarak görülmektedir.

Gezilecek Yerleri

Kapuzbaşı Şelaleleri

Kayseri'nin en meşhur yerlerinden olan Kapuzbaşı Şelaleleri oldukça çok beğenilen yerlerden birisidir. Şelalenin bulunduğu yer ise Kayseri'ye bağlı Yahyalı ilçesi olarak bilinmektedir. 

Erciyes Dağı

Kayseri'nin simgelerinden birisi olan Erciyes Dağı oldukça görkemli bir görünüme sahiptir. Bunun yanında karlı görüntüsü ve ihtişamlı duruşu ile çok özel bir yerdir. Kayseri'de meşhur olan yerlerden birisi olarak Erciyes Dağı çok dikkat çekmektedir.

Döner Kümbet

Şah Cihan Hatun Kümbet'i olarak da bilinen bu yerin çok önemli olduğu görülmektedir. Döner Kümbet'in 1276 tarihinde yapıldığı bilinmektedir. 

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi

Bir diğer ismi Selçuklu Müzesi olan bu yerin görülmeye değer bir yer olduğu bilinmektedir. 1205 yılında hizmete başlayan bu müzenin önemli eserler arasında yer aldığı görülmektedir. Özellikle Anadolu mimarisi adına oldukça önemli bir yer olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kayseri Cumhuriyet Meydanı

Türkiye'de yer alan şehirlere ait meydanlar içerisinde oldukça dikkat çekici bir meydan olan Kayseri Cumhuriyet Meydanı popüler yerlerdendir. Tarihi dokusunu kaybetmemiş olan meydanda vakit geçirmek çok keyiflidir.