Oynatma Listesi
SAĞLIK

Anal fistül nedir, nasıl tedavi edilir?

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Onur Bayraktar, anal füstül hastalığı ve tedavi yöntemlerini tüm ayrıntılarıyla sizler için anlattı.

Her ne kadar anal fissür (makat çatlağı) ile ismi karışsa da, anal fistül apayrı bir hastalıktır. Dış deliği, makat kenarında; iç deliği ise bağırsağın iç kısmında olan, normalde bulunmaması gereken bir yol olan anal fistül; bağırsak, makat kenarı apselerinin iyileşmesi sırasında ya da tedavisi sonrasında ortaya çıkabilir.

Ayrıca fistüllerin varlığında da makat etrafı apseleri görülebilir. Anal fistüllerin tanısında elle ve gözle muayene yeterli olabileceği gibi, daha kompleks fistüllerde makat bölgesinin görüntülenmesini sağlayan MR ya da endoskopik ultrasonlar gerekli olabilir. Anal fistüllerin tedavisi, fistüllerin etkilediği makat etrafı kaslarının ne kadarının tutulduğuyla alakalıdır.

Makat kaslarının belli bölümlerinde ve küçük miktarlarda olan basit fistüllerde, fistülün kesilip temizlenmesi yeterli olabileceği gibi; kasların ciddi anlamda tutulduğu ve kesilmesinin kas fonksiyonu bozukluğuna (gaz ve dışkı kaçırma ve makatta ıslaklık oluşması) neden olabilecek durumlarda kas kesilmesini engelleyen “sfinkter koruyucu yöntem” dediğimiz işlemler uygulanır.

 

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER