Gazete Vatan Logo
Şampiy10 Vargas smaçör mü? Vargas smaç hızı ve yüksekliği nedir? Melissa Vargas smaç rekoru kırdı

Vargas smaçör mü? Vargas smaç hızı ve yüksekliği nedir? Melissa Vargas smaç rekoru kırdı

Kadın Voleybol Milli Takımı'nın yıldızı Melissa Vargas, ABD maçının 2. setindeki 121 km/saat hızındaki smacıyla rekor kırdı.

Vargas smaçör mü? Vargas smaç hızı ve yüksekliği nedir? Melissa Vargas smaç rekoru kırdı

Milletler Ligi'nin ikinci ayağında Amerika'yı 3-2 yenerek 4'te 4 yapan Kadın Milli Voleybol takımının en skorer oyuncu Melissa Vargas bu maça 27 sayının yanı sıra bir de rekor sığdırdı. Maçın 2. setinde Milli Takım'ın 23. sayısını atan Vargas, smacında  121 km/saat hıza ulaştı.

MELLİSA VARGAS KİMDİR, KAÇ YAŞINDA VE NERELİ?

Küba'nın Cienfuegos kentinde 16 Ekim 1999 yılında dünyaya gelen Vargas, 8 yaşında voleybol kariyerine adım attı. Okul takımında oynamaya başlayan Vargas küçük yaşta yeteneği ile dikkatleri üzerine çekti.

Lise yıllarında Cienfuegos Cuba takımında forma giydi ve 12 yaşındayken Küba Milli Takımı için voleybol oynamaya başladı. Vargas henüz 14 yaşındayken tüm Küba onun için "Küba'nın geleceği" dedi.

T.C. Vatandaşlığı'na geçme işlemleri tamamlandığında çok sevinen Melissa Vargas, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek, kendisine duyulan güvenden mutlu olduğunu ve A Milli Kadın Voleybol Milli Takımı formasını giymek için sabırsızlandığını, Türk Milli Takımı için elinden gelenin en iyisini yapacağını dile getirdi.

Haberin Devamı

Küba'nın katı kuralları olduğu için Melissa Vargas, kendi isteği ile takımlarla görüşemiyor sadece ülkesinin izin verdiği Çekya, Rusya ve Polonya gibi ülkerle iletişime geçebiliyordu. 2016-2017 sezonunda Küba'dan ayrılma zamanı geldi ve Çekya Kulüplerinden biri olan Agel Protejov'a gitti.

16 yaşındayken Eczacıbaşı'na 32 sayı atan Vargas, başarısını gösterdi ve voleybol camiasının en dikkat çeken isimlerinden birisi oldu. Kariyerinin zirvesindeyken Çekya'da sakatlandı. Tedavi için Küba'ya döndü ancak devletin koşullarından memnun olmadığı için özel klinikte tedavi aldı.

Devlet koşullarını beğenmemesi nedeniyle Küba Federasyonu Melissa Vargas'ı "Ülkesine karşı hakaret ve disiplinsiz tavırlar" sebebi ya da suçuyla 2017 yılında milli takımdan 4 sene men etti. Ülkesinin tutumu Melissa Vargas'ı voleyboldan uzaklaştırmadı. Başarılı isim İsviçre kulüplerinden biri olan Volero Zürih'e transfer oldu. Vargas İsviçre'ye "Sığınmacı" statüsüyle gelmişti.

Haberin Devamı

"Pişman değilim, dünyanın en iyi voleybolcusu olmak istiyorum" diyen Melissa Vargas'ın, o sene Fenerbahçe Opet'e transferi gerçekleşti. Fenerbahçe'ye geldiği ilk andan beri taraftarın göz bebeği olan isim Sırbistan Milli Takım antrenörü Zoran Terzic'in de gözdesi oldu. Yoğun bir çaba sonucu Vargas, Sırbistan vatandaşı oldu fakat FIVB ise Küba'nın izni olmadan milli takımda oynamasına izin vermedi.

 

VARGAS SMAÇÖR MÜ?

Küba millî takımı üyesi olduğu dönemde, 2014 Pan-Amerika 23 Yaş Altı Kupasında en iyi smaçör ödülünün yanı sıra, 2014 Orta Amerika ve Karayipler Oyunlarında, 2015 Pan-Amerika Kupası ve Oyunlarında en iyi pasör çaprazı, 2015 Dörtlü Final Kupasında, 2015 ORCECA Pan-Amerika Kupası Altılı Finalinde, 2018/2019 Şampiyonlar Liginde en skorer ödülünü kazandı. Ayrıca 2015 Pan-Amerika Kupasında, Türkiye Voleybol Kadınlar Ligi 2018 ve 2019 sezonlarında en iyi servis atan oyuncu ödülünü kazandı