Geri Dön
TFF 1.LigDevlerin transfer listesindeki Efe Sarıkaya ilk röportajını Misli TV’ye verdi

Devlerin transfer listesindeki Efe Sarıkaya ilk röportajını Misli TV’ye verdi

TFF 1. Lig temsilcilerinden Altay’ın 17 yaşındaki sol stoperi Efe Sarıkaya, profesyonel futbol kariyerindeki ilk röportajını Misli TV’ye verdi.

Devlerin transfer listesindeki Efe Sarıkaya ilk röportajını Misli TV’ye verdi

Atletico Madrid, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray gibi kulüplerin transfer listesine şimdiden adını yazdırmayı başaran Altay’ın genç yeteneği Efe Sarıkaya, özel açıklamalarda bulundu. Takımının Antalya’da kamp yaptığı otelde Misli TV ile bir araya gelen Efe, gelecekteki hedeflerini ve Altay tribünlerinden Altay A takımına uzanan hikâyesini anlattı. İşte Efe’nin sözleri…

* 16 yaşında ilk Süper Lig maçını oynadın. Çok genç yaşta Altay’da değişilmez bir isim olmak sana nasıl hissettiriyor?
Efe Sarıkaya:
Ben bu camianın taraftarlarından gelen bir futbolcuyum. Bana bu fırsatı en başta bende çok emeği olan Sinan Kaloğlu hocam verdi. Kulüpteki idari taraf, herkes arkamda durup yanımda durdu. Bana bu özgüveni verdiler. Ben de elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Başardığımı düşünüyorum, başarmaya da devam edeceğim.

* Dünyada en çok aranan mevkilerden biri olan sol stoper oynuyorsun. Bu durum senin için bir avantaj mı?
Efe Sarıkaya:
Tabii ki… Türkiye’de sol ayaklı stoper nadir. Ben de bunlardan biri olduğum için mutluyum. Yakaladığım fırsatları en iyi şekilde kullanmaya çabalıyorum.

“YALNIZCA FUTBOLA ODAKLI DURUMDAYIM”

* Kendi futbolunu geliştirmek için maç ve antrenmanlar harici neler yapıyorsun?
Efe Sarıkaya:
Mental olarak kendimi yalnızca futbola odaklı tutuyorum. Ailemle her zaman futbol sohbetleri yapıyoruz. Takımdaki abilerimle de aynı şekilde… Bütün hocalarımız ve diğer herkes bana daima destek oluyor. En güzel şekilde kariyer yolumu yürüyeceğimi düşünüyorum.

* Sürekli olarak U19 takımından davet alıyorsun. Senin için ay yıldızlı formayı giymek nasıl bir his?
Efe Sarıkaya:
Her Türk futbolcunun istediği bir şeydir bu. Milli Takım’da oynamak çok heyecan verici bir durum… Üzerime ay yıldızlı formayı giyip terletebildiğim için çok mutluyum.

* Kendine idol olarak gördüğün isimler var mı? Onları hangi özelliklerinden dolayı beğeniyorsun?
Efe Sarıkaya:
David Alaba’yı çok beğeniyorum. Ayrıca Marcao… Hem hırçın bir futbol oynuyorlar hem de hava toplarına çok hakimler, oyuna top sokmaları çok başarılı… Fırsat buldukça onları izliyorum.

“SPORTİF DİREKTÖRÜMÜZ TUNA ÜZÜMCÜ’YÜ ÖRNEK ALIYORUM”
* Kendi mevkinden Türk sol stoperler arasında örnek aldığın isimler var mı?
Efe Sarıkaya:
En başta sportif direktörümüz Tuna Üzümcü… Sonra bizim takımımızda da oynamış olan Abdülkerim Bardakçı var. Altyapıda oynarken Abdülkerim abiyle görüşmüştük. Ben top toplayıcılık yaparken saha içerisinde konuşmuştuk. O an çok mutlu olmuştum.

* Doğup büyüdüğün şehrin takımı Altay’da profesyonel oldun. İzmir şehri ve Altay’ın hayatındaki yeri nedir?
Efe Sarıkaya:
Altay sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin en büyük 5 takımından biri… Ben, ailem ve kulübüm bu arma için her şeyi yaparız.

* Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Atletico Madrid gibi kulüplerle ismin anılıyor. Bu sana nasıl hissettiriyor?
Efe Sarıkaya: Bu yaşta bunları duymak çok güzel… Benim için çok ayrı bir yeri var. İlk önceliğim şu an olduğum yer… Kulübüm Altay’da elimden gelenin en iyisini yapmak ve çok büyük yerlere gitmek istiyorum.

“ALTAYLI OLMANIN HİSSİNİ ÇOK DERİNDEN YAŞIYORUM”

* Kazımcan da seninle birlikte yetişip parladı ve Galatasaray’a gitti. Onunla olan diyaloğun nasıl?
Efe Sarıkaya:
Altyapıda her yaş kategorisinde beraber oynadık. Hâlen de görüşüyoruz. Kazım örnek aldığım bir futbolcu ve arkadaş… Takımımızdan çıktığı için onun varlığı bize çok büyük özgüven kattı. İnşallah ben de onun arkasından yolumu yürümeye devam edeceğim.

* Tribününde taraftarı olduğun Altay’ın şimdi sahadaki yıldızısın. Bu nasıl bir his?
Efe Sarıkaya:
Onların içinden geldiğim için her şeyi biliyorum ve hissediyorum. Tribünden gelip bu sahada oynamak ayrı bir his… Altaylı olmanın hissini çok derinden hissediyorum. Genel müdürümüz Atakan Atalay, sportif direktörümüz Tuna Üzümcü, medya direktörümüz Civan Rıza, başkanımız Ayhan Dündar… Hepsi tribünlerden gelen insanlar… Kendileri bize Altay’ın ne kadar büyük olduğunu her fırsatta gösteriyor.

“KARİYERİMDEKİ ADIMLARA AİLEM VE KULÜBÜM İLE KARAR VERİYORUZ”
* Ailenin ve kulübün Altay’ın hayatın ve kariyerindeki yeri nedir?
Efe Sarıkaya:
Ailem sonuna kadar arkamda durdu ve duruyor. Akrabalarımız, dedemin bende emeği çok fazla… Beni bugünüme kadar antrenmanlara getirdi, okuluma götürdü. Her yere onunla beraber gittik. Babamdan çok onunla beraberdim. Annem ve babam zaten herkes arkamda duruyor, bana da hep destekler. Onlara da çok teşekkür ederim. Ailemin verdiği desteğin yanı sıra kulübüm de bana destek veriyor. Kariyer planlamamı ailem ve kulübümle birlikte yapıyoruz. Biz büyük bir aileyiz. Her şeyi hep birlikte planlayarak yaşıyoruz. Bu şekilde de ilerleyeceğiz.

* Bireysel anlamda kariyerindeki hedeflerin neler?
Efe Sarıkaya:
Şu anda formasını giydiğim kulübüm Altay’la bir gün şampiyonluklar yaşamak istiyorum. Her futbolcunun hayalini kurduğu A Milli Takım formasını giymek ve ayrıca ülkemi Avrupa’daki takımlarda temsil etmek istiyorum.

Devlerin transfer listesindeki Efe Sarıkaya ilk röportajını Misli TV’ye verdi