Gazete Vatan Logo
FutbolKuntz resmen açıkladı: Eğer Crespo Türk vatandaşı olmayı kabul ederse...

Kuntz resmen açıkladı: Eğer Crespo Türk vatandaşı olmayı kabul ederse...

Milli Takım teknik direktörü Stefan Kuntz şu sıralar adı ay yıldızlı ekiple anılan Crespo için "Zamanı gelirse Türk vatandaşı olursa bu konu hakkında bir düşünce sarf edebiliriz" ifadelerini kullandı.

Kuntz resmen açıkladı: Eğer Crespo Türk vatandaşı olmayı kabul ederse...

Fenerbahçe'ye Portekiz 2. Ligi'nden transfer olduktan sonra Türk sporseverlerin taraflı tarafsız beğenisini kazanan ve orta sahada bitmek bilmeyen enerjisi ile her daim takımının başarısı için mücadele eden Miguel Crespo'nun Türk milli takımında oynaması gündeme geldi.

Başarılı futbolcunun Portekiz Milli Takımı'nda oynadığı mevkide çok sayıda futbolcu olması nedeniyle ülkesinin futbolcu havuzunda seçilmesinin oldukça zor olduğu ifade ediliyor.

CRESPO: TEKLİF GELİRSE DÜŞÜNMEM GEREKİR

Geçtiğimiz günlerde Miguel Crespo, sarı-lacivertli takımdaki günleri hakkında bir YouTube hesabına açıklamalarda bulundu. 26 yaşındaki futbolcu, "Portekiz Milli Takımı ile Dünya Kupası'na gidemeyeceğim için hayal kırıklığı yaşamadım. Portekizli çok oyuncu var, bir gün çağrılmak için ben çalışmalarıma devam edeceğim. Türk Milli Takımı'ndan teklif gelse bir teklif gelse oturup ailemle değerlendirmem gerekir. Küçüklüğümden beri Portekiz Milli Takımı'nda oynamanın hayali kurarak büyüdüm ama Türk Milli Takımı'ndan teklif gelse tabii ki mutlu olurdum. Bunu ailemle düşünmem gerekirdi." ifadelerini kullandı.

Bu konuyla ilgili bir açıklama da A Milli Takımımız'ın teknik direktörü Stefan Kuntz'tan geldi. Tivibu Spor'a konuşan tecrübeli teknik adam, Crespo'nun milli takımda olması ile ilgili olarak, "Zamanı gelirse Türk vatandaşı olursa bu konu hakkında bir düşünce sarf edebiliriz" sözlerini söyledi.

Miguel Crespo bu sezon Fenerbahçe formasıyla 20 maça çıktı ve takımına 2 gol, 2 asistlik katkıda bulundu.

'ORTAK BİR KARAR BU'

Hazırlık maçlarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Kuntz, "İlk etapta ortak bir karar bu. Federasyon, futbolcular ve teknik ekip böyle bir karar aldı. Doğru biliyorsam, ilk defa Diyarbakır'a gideceğiz. Gaziantep de 20-25 sene sona milli maç görecek. Aldığımız haberlere göre çevredeki şehirlerden de talep çok yüksekmiş. Otellerde doluluk varmış. Bu bizi memnun ediyor. Amacımız oradaki Türk insanlarına milli takımı göstermek ve onlarla birlikte bu heyecanı yaşamak" dedi.

ARDA GÜLER AÇIKLAMASI

Fenerbahçe'nin ve Türk futbolunun büyük beklentiler içerisinde olduğu Arda Güler'in Milli Takım kadrosuna seçilmesini yorumlayan tecrübeli teknik adam, "Uluslar Ligi kadrolarında dikkat ettiğimiz konu, haziran ayında ve son kampta çok fazla oyuncu rotasyonunu yapmamaktı. Uluslar Ligi'ndeki hedefimize o oyuncularla ulaşmak istedik. Onun için çok fazla değişiklik yapmadık orada. Bizim oradaki baskı durumumuz ile hazırlık maçlarındaki baskı durumu çok farklı. Arda, Emirhan, Tayyip gibi oyuncuların bu ortamda biraz daha rahat etmeleri bu maçlarda biraz daha rahat olacaktır. Bizler için önemli olan, oradaki oyuncularla da mesela Jesus ile sürekli irtibat halindeyiz, bu oyuncuları her zaman takip ediyoruz. Gözlerimiz hep onun üzerindeydi." sözlerini söyledi.

'TEKNİK DİREKTÖRLERLE ARAMIZ İYİ'

Fenerbahçe teknik direktörü Jorge Jesus ile ilgili konuşup konuşmadığı sorulunca Stefan Kuntz, "Teknik direktörlerle aramız genel olarak çok iyi. Onları yaptıkları işi çok beğeniyorum. Jesus'la daha çok görüşme nedenlerimden biri, şu andaki kadroya Fenerbahçe'den çok oyuncu katılmış olması. Burada değinmek istediğim bir konu daha var. Bu dönemde kulüplerin bize oyuncu gönderme zorunluluğu yok. Ama bu konuda bir talep gelmedi. Herkes gönderdi. Bu hususta çok teşekkür ederim. Bu Avrupa kulüplerinde biraz daha farklı oldu. Yorgun oyuncularla ilgili, tek maç ya da çağırmama gibi talepler oldu. Bu hususta Türkiye'de kulüplere teşekkür ederiz" yanıtını verdi.

KADRO TERCİHİNİN NEDENLERİNİ AÇIKLADI

Kadro tercihini ise Kuntz şu sözlerle yorumladı:

"Hedefimiz gençleri A Milli Takım’a entegre etmekti. Bazı taraftarların kendi oyuncularını sık görmek istemeleri normal. Ama benim göz önünde tutmam gereken oyuncuların performansları. Uluslar Ligi’ndeki baskı ile hazırlık maçlarındaki baskı farklı. Arda, Emirhan, Tayyip gibi oyuncular bu ortamda rahat edeceklerdir. Forvette eksik olduğumuz doğru. Bizlerin çözüm üretmesi gerekiyor. Cenk ile 2 sene önce tanıştık. Şuan oynaması ve skora etki etmesi milli takıma güzel yansıyacaktır."

"Bazı insanların, hocanın Türk olmasını istemeleri doğal. Şu anki yönetim Alman hoca ile devam ediyor. Alman hocaya güvenin. Sonuçta erkekler duyguları ya da hayalleri hakkında konuşmaz. Ama A Milli Takım ile EURO 2024’e gitmek benim bir hayalim."

Kuntz resmen açıkladı: Eğer Crespo Türk vatandaşı olmayı kabul ederse...