Geri Dön
Şampiy10Dünya ağır sıklet boks maçıyla tarihe geçecekti ama kaybetti! Gözyaşlarını tutamadı

Dünya ağır sıklet boks maçıyla tarihe geçecekti ama kaybetti! Gözyaşlarını tutamadı

Tüm dünya Ukraynalı Oleksandr Usyk ile Büyük Britanyalı Anthony Joshua arasında gerçekleşen dünya ağır sıklet boks maçına kilitlendi. Suudi Arabistan'da oynanan dev maçı kaybeden boksör, Muhammed Ali’den sonra tarihe geçme fırsatını kaybetti. Öte yandan basın toplantısında gözyaşlarına hakim olamadı.

Dünya ağır sıklet boks maçıyla tarihe geçecekti ama kaybetti! Gözyaşlarını tutamadı

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen boks mücadeleleri kapsamında, dünya ağır sıklet boks şampiyonu Ukraynalı Oleksandr Usyk ile Büyük Britanyalı Anthony Joshua, rövanş maçı için karşı karşıya geldi. Tüm dünyanın beklediği mücadele kıran kırana geçti.

"Kızıldeniz'deki Öfke" müsabaka Kral Abdullah Spor Kompleksi'ndeki 35 bin seyirci kapasiteli Super Dome Salon'unda yapıldı.

USYK CEPHEYE GİTTİĞİ İÇİN MAÇ ERTELENMİŞTİ

İkili arasındaki dev rövanş karşılaşması daha önce gerçekleştirilecekti ancak Usyk, devam eden Rusya-Ukrayna savaşında cepheye katıldığı için rövanş karşılaşması ileri bir tarihe ertelenmişti.

Mücadele öncesi Oleksandr Usyk, kariyeri boyunca çıktığı 19 maçın hepsini kazanırken Anthony Joshua ise kariyerinde çıktığı 26 maçta ilk yenilgisini 2019 yılında Amerikan rakibi Andy Ruiz’e karşı almıştı. Andy Ruiz ile çıktığı rövanş mücadelesini kazanarak kemerlerini geri almayı başarmıştı.

Maç öncesinde tartıya çıkan dünya şampiyonu Usyk, 100,5 kiloyla kariyerindeki en yüksek ağırlığa ulaşmıştı. Joshua ise 110,9 ile rakibinden 10 kilodan fazla ağır geldi. İki oyuncunun da tartıya çıktığı sırada sinirlerine hakim olduğu gözlendi. İkili arasındaki ilk karşılaşmada, Usyk 99,8, Joshua ise 109 kilo tartılmıştı.

İLK MAÇI JOSHUA KAYBETTİ

Joshua, kariyerinin ikinci yenilgisini geçtiğimiz yılın eylül ayında Oleksandr Usyk’e karşı almıştı. Britanyalı boksör, rövanş mücadelesini kazanmak için çıkmıştı.

USYK YİNE KAZANDI, UNVANINI KORUDU

Mücadelede navakt olmazken hakemler Joshua için 115-113, Usyk için 115-113 ve 116-112 puan verdi. Böylece Usyk, Joshua'yı mağlup ederek WBA, IBF, IBO ve WBO kemerlerini korumayı başardı.

Dünya ağır sıklet boks maçıyla tarihe geçecekti ama kaybetti Gözyaşlarını tutamadı

MUHAMMED ALİ'DEN SONRA İLKİ GERÇEKLEŞTİRECEKTİ

Bu dev kapışmayı Anthony Joshua’nın kazanması durumunda Britanyalı boksör, Muhammed Ali’den sonra ağır sıklette üç kez dünya şampiyonu olmayı başaran ikinci ağır sıklet olarak tarihe geçecekti.

BASIN TOPLANTISINDA GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Anthony Joshua'yı basın toplantısında gözyaşlarına boğdu. Joshua'ya kendisiyle gurur duyup duymadığı sorulduğunda, "Kendimle gurur duyduğumu söylemek zor, hiçbir şey hissetmiyorum, üzgünüm, kalbimin derinliklerinde." dedi ve konuşmasına ara verdi. Açıklamalarına devam eden sporcu, "Kaybettiğinde, sonuçta mutlu değilsin, sadece üzücü. Kazanmak istedim ve Büyük Britanya için kazanmak istedim çünkü Tyson Fury ile ne kadar dövüşmemi istediklerini biliyordum. Kazanamadığım için performanstan pek memnun değilim." ifadelerini kullandı.

"Evde izleyen herkese minnettarım, ben bir savaşçıyım, normal bir insan değilim. Bir arada tutmaya çalışsam da, savaşçı olmak gerçekten farklı bir zihniyet ve yaşam tarzına sahip olmaktır."

FURY'E MEYDAN OKUDU

Usyk, Dünya Boks Konseyi'nin (WBC) ağır sıklet kemerinin sahibi olan ve geçtiğimiz aylarda emekli olduğunu açıklayan Tyson Fury'ye maç daveti yaptı. Usyk; "Fury'nin emekli olmadığını biliyorum. Benimle dövüşmek istediğine eminim. Eğer Fury geip benimle dövüşmezse ben de kimseyle dövüşmeyeceğim." dedi.

FURY'DEN CEVAP: BU İKİSİNİ AYNI GECEDE YENERİM

Tyson Fury bu davete karşılık sosyal medya hesabından paylaşım yaptı ve şu ifadeleri kullandı: İzlediğim en berbat ağır sıklet kemer maçlarından biriydi. Bu ikisini de aynı gecede yenerim. Çek defterlerinizi hazırlayın, Çingene Kral sonsuza kadar burada!"

Dünya ağır sıklet boks maçıyla tarihe geçecekti ama kaybetti Gözyaşlarını tutamadı