Geri Dön
SağlıkOmicron varyantında mevcut aşılar yeterli mi? Kaç ülkede Omicron varyantı görüldü? DSÖ’den yeni açıklama!

Omicron varyantında mevcut aşılar yeterli mi? Kaç ülkede Omicron varyantı görüldü? DSÖ’den yeni açıklama!

Omicron varyantı ile ilgili tüm Dünya alarmda! Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Omicron varyantındaki son durumu izlemeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tespit edilen yeni Omicron varyantı ile ilgili açıklamada bulundu. Pek çok kişi de yeni varyant ile ilgili “Omicron varyantında mevcut aşılar yeterli mi? Hangi ülkelerde Omicron varyantı görüldü?” sorularını araştırıyor. Dünya Sağlık Örgütü açıklık getirdi. İşte Omicron varyantı ile ilgili DSÖ’nün son açıklaması…

Omicron varyantında mevcut aşılar yeterli mi? Kaç ülkede Omicron varyantı görüldü? DSÖ’den yeni açıklama!

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) Omicron varyantına ilişkin yeni açıklama geldi. Omicron varyantı ile ilgili açıklamada bulundu. Daha önce Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Güney Afrika'da tespit edilen yeni koronavirüs varyantına "Omicron" adını vermiş, "Endişe Mutasyonu (VOC)" olarak sınıflandırmıştı. Bu kez DSÖ’den aşı açıklaması geldi. Peki, Omicron varyantında mevcut aşılar yeterli mi? Hangi ülkelerde Omicron varyantı görüldü? İşte DSÖ’nin Omicron varyantına ilişkin son açıklaması!

KAÇ ÜLKEDE OMİCRON VARYANTI GÖRÜLDÜ?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), corona virüsün yeni tespit edilen varyantı Omicron ile ilgili açıklamada bulundu. DSÖ, şu ana kadar 24 ülkede Omicron varyantı vakası tespit edildiğini söyledi.

DSÖ, Omicron varyantının ortaya çıkışının tetikte olunması gerektiğini yeniden gösterdiğini söyledi.

Örgüt, halihazırda tespit edilen Omicron varyantı vakalarının hafif seyrettiğini ve ciddi vakanın olmadığını bild DSÖ, aşı olmuş kişiler de dahil olmak üzere, maske takmanın ve hijyenin önemine dikkat çekti.

OMICRON VARYANTINDA MEVCUT AŞILAR ETKİLİ OLUR MU?

Aşılar ile ilgili de konuşan Dünya Sağlık Örgütü, Omicron varyantının aşıların etkinliğini azalttığını söylemek için herhangi bir kanıt olmadığını aktardı.

DSÖ, yeni corona virüs aşısına gerek olmadığını, mevcut aşılarda yapılacak küçük ayarlamaların yeterli olabileceğini belirtti.

Omicron varyantı ile birlikte tanımlanan 40’tan fazla farklı mutasyon olduğunu söyleyen DSÖ, Avrupa’nın halihazırda pandeminin merkez üssü olduğunun altını çizdi.