Gazete Vatan Logo

Omicron belirtileri neler? Omicron semptomları diğer varyantlardan farklı mı? Omicron nasıl bulaşır?

Omicron varyantı tüm dünyada etkili olmaya devam ediyor. Vaka sayılarının hızla artmasına sebep olan yeni varyant omicronda bilimsel araştırmalar sürüyor. Omicron varyantı tespit edilen hastalarda ortaya çıkan belirtiler ise merak konusu. Peki, Omicron belirtileri neler? Omicron semptomları diğer varyantlardan farklı mı? Omicron nasıl bulaşur? İşte Omicron varyantının semptomları...

Omicron belirtileri neler? Omicron semptomları diğer varyantlardan farklı mı? Omicron nasıl bulaşır?

Dünyada omicron vakaları artıyor. Ülkeler yeni önlemleri sosyal hayatta uygulamaya koyarken bilim insanları da araştırmalarına devam ediyor. Omicron varyantı ile ilgili gelen veriler, endişe verici boyutlara ulaşırken Şubat ayında omicron vakalarının artacağı yorumları yapılıyor. Özellikle omicron varyantı tespit edilen hastalarda ortaya çıkan belirtiler pek çok kişinin gündeminde. Peki, Omicron belirtileri neler? Omicron semptomları diğer varyantlardan farklı mı? Omicron nasıl bulaşur? İşte omicron semptomları!

OMİCRON SEMPTOMLARI NELER?

Omicron varyantı tüm dünyada vaka sayılarının hızla artmasına sebep olurken uzmanlar da corona virüsün bu varyantıyla ilgili araştırmalarına devam ediyor. Son olarak İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre 'Omicron' varyantı tespit edilen hastaların yüzde 20'sinde deri semptomlarının ortaya çıktığı belirtildi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dış Kapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Pelin Kartal, Omicron varyantındaki deri tutulumlarının daha çok çocuk ve gençlerde görüldüğünü belirterek, "Deri tutulumu farklı ve yüzde 20 oranında. Kaşıntı, deride kabarıklık, kırmızılık, isilik ya da kurdeşen dediğimiz şikayetlerle karşımıza çıkıyor. Daha çok diz, dirsek ve ayaklarda görülebiliyor" dedi.

Haberin Devamı

ELLERDE MORARMA OMİCRON BELİRTİSİ Mİ?

Kartal, "Deride kabarık, hafif yanmayla kaşıntılı, biraz ağrılı olabilen kırmızı ve morumsu kabarıklıklar da olabiliyor. Ellerde morarma olursa oksijen ihtiyacı olduğu ve acil duruma sebebiyet vereceği için önemli. Bunlar da çocuklarda daha sık görülüyor" diye konuştu.

"DERİ DÖKÜNTÜSÜ VARSA TEST YAPTIRILMALI"

Prof. Dr. Kartal, Omicron varyantı tespit edilmeden önce deri bulgularıyla kişide kendini gösterdiğini vurgulayarak, "Enfeksiyonun başlayıp klinik olarak ortaya çıkmadığı dönemde bu bulgular görülebiliyor. Haberci niteliğinde. Bulaş çok önemli. Çocuklarımızda böyle bir bulgu varsa mutlaka test yaptıralım.Tedavi sonrasında bu bulguların hemen geçmediği de raporlanmış" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

İŞTE OMİCRON BELİRTİLERİ

DSÖ uzmanı Abdi Mahamud, yapılan araştırmaların Omicron varyantının vücudun üst kısmını etkilediğini gösterdiğini söyledi.

Bunun iyi haber olabileceğini söyleyen Mahamud, önceki varyantlardan daha hafif semptomlara neden olduğuna dair daha fazla kanıtın ortaya çıktığını aktardı.

Uzmanlar aşının koronavirüsün Omicron varyantına karşı en etkili korunma yöntemi olduğunun altını çiziyor.

Zira 3 doz aşı olanlarda varyanta karşı ciddi bir koruma oluştuğu belirtiliyor. Ancak bu yüzde yüz koruma anlamına gelmiyor.

Uzmanlar üç doz aşı olanların da varyanta yakalanabileceğini belirtirken ABD'den konu ile ilgili oldukça dikkat çekici bir Haber geldi.

New York merkezli bir acil servis doktoru olan Craig Spencer aşılı kişilerde daha farklı Omicron semptomları gördüklerini duyurdu.

Spencer üç aşısı olan kişilerde hafif semptomlar gördüklerinin altını çizdi ve şu ifadeleri kullandı;

'Hafif derken çoğunlukla boğaz ağrısını kastediyorum. Ayrıca biraz yorgunluk, belki biraz kas ağrısı. Nefes almada zorluk yok. Nefes darlığı yok.'

Haberin Devamı

Bilim insanları Omicron varyantı tespit edilen hastalarda en çok görülen belirtileri sıraladı. Yapılan incelemeler sonrasında Omicron varyantı tespit edilenlerin yüzde 83'ünde öksürük, yüzde 78'inde burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı tespit edilirken, yüzde 74'ünde ise halsizlik görüldü. Omicron şikayeti olan hastaların yüzde 72'sinde boğaz ağrısı, yüzde 68'inde baş ağrısı, yüzde 54'ünde ateş, yüzde 23'ünde tat kaybı ve yüzde 12'sinde koku kaybı tespit edildi.

Yapılan incelemeler sonucunda hastaların yüzde 42'sinin hastalığı hafif geçirdiği ve hiçbirinin hastaneye kaldırılmadığı da belirtildi.