Geri Dön

Barry Callebaut çikolatalarında salmonella virüsü mü var, Barry Callebaut Türkiye’de var mı? Barry Callebaut kimin?

Dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden olan Barry Callebaut'un Belçika'daki fabrikasında salmonella bakterisine rastlandı. Söz konusu gelişmenin ardından Barry Callebaut çikolatalarında salmonella virüsü mü var, Barry Callebaut Türkiye’de var mı? sorularına yanıt aranmaya başlandı.

Barry Callebaut çikolatalarında salmonella virüsü mü var, Barry Callebaut Türkiye’de var mı? Barry Callebaut kimin?

Kinder çikolataların üreticisi Ferrero’nun Belçika’daki fabrikasında ortaya çıkan salmonella bakterisi sonrası, bugün de Barry Callebaut'un firmasından korkutan haber geldi. Peki, Barry Callebaut Türkiye’de var mı? Barry Callebaut kimin?

Barry Callebaut çikolatalarında salmonella virüsü mü var?

İsviçre merkezli dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden Barry Callebaut, Belçika’nın Wieze kentinde yer alan fabrikada salmonella bakterisi tespit edildiğini açıkladı. Firma tarafından paylaşılan yazılı açıklamada bakterinin 27 Haziran’da tespit edildiği belirtildi. Firma, bunun üzerine 25 Haziran’dan bu yana üretilen çikolataların tümünün satışının durdurulduğunu paylaştı.

Bakterinin fabrikada bulunma nedeni araştırılıyor!

Barry Callebaut tarafından paylaşılan açıklamada salmonella bakterisinin fabrikada bulunma nedeninin araştırılmakta olduğu ifade edildi. Firma, konu aydınlığa kavuştuktan sonra fabrikanın temizlenerek yeniden üretime başlayacağını ifade etti.

Barry Callebaut Türkiye’de var mı?

30’dan fazla ülkede mevcut olan ve 53 üretim tesisi bulunan Barry Callebaut, ülkemizde de çikolata fabrikası işletmekte. Şirket, henüz Türkiye için bir açıklamada bulunmadı.

Barry Callebaut kimin?

Dünya genelinde İsviçre çikolatası ve Belçika çikolatası'nın en büyük üreticilerinden biridir. 1996 yılında Belçika kökenli Callebaut firması ile Fransız Cacao Barry firmalarının birleşmesi ile kurulmuşdur. Barry Callebaut, 1999 yılında İsviçreli çikolata üreticisi Carma AG 'yi bünyesine katmıştır.