Geri Dön
RamazanRamazanda mezarlık ziyaretleri yasak mı? İçişleri Bakanlığı Ramazan Genelgesi!

Ramazanda mezarlık ziyaretleri yasak mı? İçişleri Bakanlığı Ramazan Genelgesi!

Milyonlar bekliyordu ve belli oldu. Ramazan ayı için alınan tedbirler tek tek açıklandı. İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine Ramazan Ayı Tedbirleri konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre Ramazan ayında risk oluşturabilecek durumlar tek tek ele alındı ve tedbirler açıklandı. Bu tedbirler arasında Ramazan ayında yapılacak mezarlık ziyaretleri de tedbirler kapsamına eklendi. Peki, Ramazan'da mezarlık ziyaretleri yasak mı? Ramazan'da mezarlık ziyaretleri yapılacak mı? Ramazanda kısıtlama var mı? Mezarlık ziyaretleri yasaklandı mı? İşte İçişleri Bakanlığı Ramazan Genelgesi!

Ramazanda mezarlık ziyaretleri yasak mı? İçişleri Bakanlığı Ramazan Genelgesi!

İçişleri Bakanlığı Ramazan Genelgesini yayınladı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte geçen yıl olduğu gibi bu yılda da ek tedbirler alınacak. 81 il valiliğine Ramazan Ayı Tedbirleri konulu genelge gönderen İçişleri Bakanlığı Ramazan'da uyulması gereken kuralları tek tek açıkladı. Genelgeye göre koronavirüs nedeniyle Ramazan ayında risk oluşturabilecek durumlar ele alındı ve kurallara bağlandı. Bunlardan biri de Ramazanda yapılacak mezarlık ziyaretlerini içeriyor. Peki, Ramazan'da mezarlık ziyaretleri yasak mı? Ramazan'da mezarlık ziyaretleri yapılacak mı? Ramazanda kısıtlama var mı? Mezarlık ziyaretleri yasaklandı mı? İşte İçişleri Bakanlığı Ramazan Genelgesi!

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Ramazan Ayı Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. 11 Başlıktan oluşan Ramazan ayı tedbirleri tek tek açıklandı.

RAMAZANDA MEZARLIK ZİYARETLERİ YASAK MI?

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre, alınan tedbirler kapsamında, Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.

İŞTE İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ RAMAZAN GENELGESİ

12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravihle beraber idrak edilecek mübarek Ramazan alınacak tedbirler şu şekilde sıralandı:

1. Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşların iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetler ve duyurulara önem verilecek.

2. Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecek. Öte yandan salgının oluşturduğu riskin artırılmaması açısından teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesi gerektiği konusu vatandaşlarımıza sık sık duyurulacak.

3. Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.

4. Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi için her il kendi dinamiklerini değerlendirecek ve bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar göz önünde bulundurularak il genelinde gerekli önlemler alınacak.

5. Ramazan ayı ile birlikte türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınması sağlanacak.

6. İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılması sağlanacak.

7. Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.

8. Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunmasına yönelik her türlü tedbir alınacak.

Bu kapsamda daha önce illere gönderilen genelgelerde belirtildiği üzere her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararı ile ayrı ayrı belirlenmesine ve denetimlerin buna göre gerçekleştirilmesine devam edilecek.

9. Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacak.

10. İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duygularıyla birlikte bir sosyal sorumluluk ayı da olan Ramazan ayında Vali ve Kaymakamlarca ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanacak. Başta öksüz/yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilecek.

11. Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu bu süreçte, salgının yayılım hızının kontrol altında tutulması ve ülke genelinde günlük vaka sayılarının tekrar düşürülebilmesi için alınan tedbir ve belirlenen kurallara toplumun tüm kesimlerince eksiksiz uyulması ve dinamik denetim modeli çerçevesinde geniş katılımlı, etkin, planlı ve sürekli/kesintisiz şekilde denetim faaliyetlerinin sürdürülecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72 ‘nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler