Gazete Vatan Logo

Ramazan orucu niyeti nasıl getirilir, oruç niyeti ne zamanda kadar yapılır? Oruca ne zaman niyet edilir?

Ramazan orucu niyeti nasıl yapılır, oruca ne zaman niyet edilir? 11 ayın sultanı Ramazan oruç ibadetlerini yerine getirecek vatandaşlar tarafından heyecanla bekleniyor. Diyanet İşeri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvime göre Ramazan bu yıl 23 Mart'ta başlayacak. Oruca başlanmadan önce Ramazan orucu niyeti araştırmaları arttı. Peki, Ramazan orucu niyeti nasıl getirilir, oruç niyeti ne zamanda kadar yapılır?

Ramazan orucu niyeti nasıl getirilir, oruç niyeti ne zamanda kadar yapılır? Oruca ne zaman niyet edilir?

Ramazan ayı 23 Mart'a başlayacak. Ramazan ayının başlamasına az bir süre kala oruç ibadetlerini yerine getirecekler Ramazan orucu niyeti için araştırma yapıyor. Oruç niyeti nasıl getirilir, sorusunun yanıt…

RAMAZAN ORUCU NİYETİ NASIL GETİRİLİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı bilgilere göre; niyet, insanın yapacağı işin bilincinde olması anlamına gelmektedir.

Tüm ibadetlerde temel şart olan niyet önemlidir. Çünkü niyet edilmeden yapılan ibadetler geçerli sayılmaz.

İbadetler, kullar tarafından Allah’n emri ile sırf O’nun rızasını kazanmak için kendi irade ve bilinci ile yapılmaktadır.

Öte yandan orucun esasını oluşturan, “günün belli süresince yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak” işini âdet veya perhizden ayıran şey niyettir.

İslam peygamberi Hazreti Muhammed şöyle buyurmuştur: “Ameller niyetlere göre değerlendirilir. Herkes için ancak niyet ettiği şey vardır”

Dolayısıyla Ramazan'da ve diğer zamanlarda tutulan her oruç için ayrı ayrı niyet edilmelidir. Çünkü her gün tutulan oruç müstakil bir ibadettir.

ORUCA NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

“Niyet”, yapılması arzu edilen işin zihnen ve kalben bilinmesidir. Buna mutlak niyet de denmektedir. Öte yandan oruç için sahura kalkmak da niyet yerine geçmektedir.

Niyetin dil ile ifade edilmesi gerekmese de menduptur. “Vaktinde tutulan Ramazan orucu” ve “günü belirlenmiş nezir orucu” ile “mutlak nafile oruçlar” için, bunların ne orucu olduğunu belirtmeksizin mutlak olarak oruca niyet etmek kafidir.

Oruç tutacak kişi "Allah için oruç tutmaya niyet ettim” diyerek ya da bunu içinden söyleyerek niyet etmiş olur.

Fakat Şafiî mezhebinde durum farklıdır. Bu durum Şafiî mezhebinde sadece nafile oruçlar için geçerlidir. Farz (ve vacip) oruçlara niyet ederken, orucun hangi oruç olduğunu belirlemek gerekir.

Mesela "Ramazan orucuna niyet ettim” veya “kazaya kalan falan orucuma niyet ettim”, “adadığım orucu tutmaya niyet ettim”, ”kefaret orucumu tutmaya niyet ettim” şeklinde, tutulacak orucu açıkça belirtmek gereklidir.