Geri Dön
Dini BilgilerTeyemmüm abdesti nedir, nasıl alınır? Teyemmümün farzları nelerdir?

Teyemmüm abdesti nedir, nasıl alınır? Teyemmümün farzları nelerdir?

Namaz kılarken su olmayan bazı yerlerde toprak ile abdest alıp ibadet yapılabilir. Teyemmüm abdesti sayesinde toprak ile rahatlıkla abdest alınabilecektir.

Teyemmüm abdesti nedir, nasıl alınır? Teyemmümün farzları nelerdir?

Teyemmüm abdesti ellerin toprağa vurulması ve daha sonra yüzün mesh edilmesi şeklinde olmaktadır. Ayrıca teyemmüm abdesti ellerin toprağa vurulduktan sonra kolların mesh edilmesi ile gerçekleştirilmektedir. 

Teyemmüm Abdesti Nedir?

Namaz kılmadan önce abdest almak gerekir. Su olmayan bazı yerlerde abdest almak için toprak kullanılır. Su bulunmayan ya da su kullanılmayan yerlerde teyemmüm abdesti alınır. Boy abdesti yerine geçen teyemmüm abdesti fiziksel olarak nötrleşme halidir. İbadete ise hazırlık anlamına gelir. Namaz kılmak için abdest yerine teyemmüm alınabilir. Özellikle yolculuk sırasında ya da su olmayan yerlerde de teyemmüm abdesti alınmaktadır. Teyemmüm abdesti genellikle cünüp olmak gibi kirlilikleri gidermek amacıyla ellerin temiz toprağa sürülmesi ile alınmaktadır. 

Teyemmüm Abdesti Nasıl Alınır?

Teyemmüm abdesti alınırken öncelikle niyet edilir. Sonrasında temiz bir toprağa eller vurulur. Eller toprağa vurulduktan sonra yüz, kollar ve dirsekler mesh edilir. El parmakları ise açık bir şekilde toprağa sürülür. Eller toprağa vurulduktan sonra ileri ve geri doğru hareket ettirilir. Eller birbirine vurularak fazla toprak çıkarılır. Sonrasında ellerin içi ile yüz bölgesi de bir defa mesh edilir. Daha sonra ikinci defa eller toprağa vurularak sol elin içiyle dirsekle birlikte sağ sol mesh edilir. Daha sonra aynısı sağ kol mesh edilir. 

Teyemmümün Farzları Nelerdir?

Teyemmüm abdestinin farzları su olmayan yerlerde toprak ile abdest alınmasıdır. Teyemmüm abdesti alınacak olan toprak temiz olmaktadır. Temiz toprağa eller sürüldükten sonra kollar, yüz ve dirsekler de mesh edilir. Teyemmüm abdesti de alınır. Teyemmüm abdestinden önce mutlaka niyet edilmelidir. Ellerin toprağa değdirilerek ileri ve geri hareket ettirilmesi gerekmektedir. 

Teyemmüm Abdesti Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Teyemmüm abdesti alınırken önce niyet edilir. niyet edilmesinin ardından eller temiz bir toprağa vurulur. Ellerin ikisi de ileri ve geri olarak hareket ettirilir. Toprağa vurulup silkelenen eldeki toprak ile yüz mesh edilir. İki el de toprağa vurulduktan sonra silkelenir. Sağ el ile sol kol mesh edilir. Sol elle de sağ kol mesh edilerek teyemmüm abdesti alınır. Teyemmüm abdesti için temiz bir toprak kullanılır. Toprakta eller iyice silkelenir. Suyun bulunmadığı yerlerde teyemmüm abdesti alınabilir. 

Teyemmüm Uygulamasının Dayanağı Nedir?

Teyemmüm abdesti özellikle geçmiş yıllarda çok fazla kullanılmaktaydı. Teyemmüm abdesti genellikle suyun bulunmadığı yerlerde alınır. Teyemmüm abdesti de suyun bulunmadığı yerlerde geçerli olmaktadır. Teyemmüm abdestinde en önemli konu temiz toprak kullanılmasıdır. Teyemmüm suyun olmadığı yerlerde dini niteliği olan bir temizlik yöntemi olarak bilinmektedir. Teyemmüm abdesti ayet ve hadislere dayanır. Asli temizleme yöntemi olarak teyemmüm abdesti kullanılır. Teyemmüm abdesti alındıktan sonra namaz da doğru bir şekilde kılınabilir.