Gazete Vatan Logo
MagazinGay lobisi varsa beni niye aramadı?

Gay lobisi varsa beni niye aramadı?

Edebiyat dünyası kaynayan kazan. Yayınevlerinin rekabeti, popülerlik kavgaları derken Cezmi Ersöz'ün Haftalık'taki söyleşisi ortalığı iyice ısıttı

"Eşcinsel yazarlar lobicilik yapıp rant sağlıyor" diyen Ersöz'e, şair Küçük İskender'in yanıtı açık: "Varsa gay lobisi niye benimle bağlantı kurmuyor!"

Küçük İskender(Şair): Tespit hatası yapmış
Öyle bir gay lobisinin olmadığını düşünüyorum. Edebiyatın içindeki gay'larin bu tür bir çabaları yok. Zaten kaç tane gay var ki edebiyatçı olarak... İki elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Eğer varsa da o lobinin bu insanları kolladığını görmüyorum. Eğer öyle bir lobi hareket halinde olsaydı benimle de bağlantısı olurdu. O zaman beni gay olarak kabul etmiyorlar demekti. Cezmi Ersöz'ün tanımlama yanlışı yaptığını düşünüyorum, tespit hatası yapmış. "Mürit- mürşit" ilişkisi her dönemde olmuştur, mürşit konumundaki bir gay'ın kolladıkları olabilir. Üç-beş kişinin çıkarı için lobi hareket etmez.

Erdal Öz(Yazar-Yayıncı): Bizi lobi değil medya yıkıyor
Yayın dünyamızda gay arkadaşlar var, olağan bir şey. Ama bir lobi olup olmadığından haberim yok. Olay lobi olayı değil, yayıncılık dünyasının çok daha büyük sorunları var. Büyük sermaye tehlikesi var. Medya bilgisiz, gerçek dışı bir kamuoyu yaratıyor. Bazı yazarları göklere çıkarıyor, billboardlarda onların ilanları öne geçiyor, dergilerde, gazetelerde bizim başa çıkamayacağımız kadar reklamları yapılıyor. Değerli yazarlar ve kitaplar dışlanıyor. Bu sorun, gay lobisinden çok daha önemli. İyi okurunun bundan etkileneceğini sanmıyorum ama yeni kuşakları gerçek edebiyatın dışına itiyorlar.

Zeki Coşkun(Eleştirmen): Cihangir lobisi daha baskın
Bir lobi var ama sadece eşcinsel lobisi demek yanlış. Lobi olgusu sonuçta belli çıkarlar içindir. 'Cihangir Lobisi' daha baskın. Bu ekip kendi yazınsal yetersizliklerini dayanışma kültürü içinde kapatıyor ve bir hegemonya oluşturup, başkalarını engelliyor. Barbaros Altuğ menajerlik yapıyor, bir yazarın telifinden pay alıyor ama bu arada bir başkasıyla ilgili haberin yayınlanmasını engellemeye çalışıyor. Bu kişi Murathan Mungan'ın da Buket Uzuner'in de menajeri. Bu nedenle salt gay lobisi diyemeyiz. Lobi, bir adamın gay olması nedeniyle yapılmıyor. Tamamen bir çıkar dayanışması söz konusu. Bu bir mafyadır.

Ahmet Ümit(Yazar): Güçlü olan taraf yönetmek istiyor
Pek çok lobi var aslında, sadece eşcinsel lobisi yok. Birbirlerini çok destekliyorlar. Onlar kadar belli yayınevleri ya da kuruluşlar da lobi yapıyor. Güçlü kurumlar edebiyat dünyasını yönetmeye çalışıyor. Kötü olan şu ki artık edebiyatın değeri, işin uzmanı olan eleştirmenlerden çok, gazete köşe yazarlarının verdiği hükümlerle şekilleniyor. Daha çok kadınlar kitap okuyor ve onların talebi neyse o doğrultuda kitap yazılıyor. Edebiyatta eleştirinin önemi ortadan kalkıyor. Yazarlarımızın çoğu kitabı çok satsın diye hedef kitle ne bekliyorsa ona uygun şeyler yazıyor. Seviye düşüyor, bence asıl problem budur.

Barbaros Altuğ(Menajer): Bunlar eski şarkıcı taktiği
O tür lobilerin inanmıyorum. Cezmi Ersöz tamamen polemik yaratmak için böyle yapıyor. Çünkü yayınevini değiştirmek üzere, başka yayınev-leriyle görüşmeler yapıyor. Polemik yaratarak, kendisinden daha fazla isim yapmış kişilerden faydalanmak istiyor. Eski şarkıcı usulü bu. Hiç yakışmıyor. Geçen yıl kendisinin menajeri olmamı istedi, defalarca aradı ama reddettim. Çünkü, bu tür polemiklere çok yatkın biriyle çalışmak istemedim.

Haberin Devamı