Geri Dön
TelevizyonCanlı yayında kavga!

Canlı yayında kavga!

Genç gazeteci Nagehan Alçı, dün bir TV kanalında, Diyarbakır Cezaevi'nde yaşananları sordu ve...

Genç gazeteci Nagehan Alçı, dün bir TV kanalında, Diyarbakır Cezaevi'nde yaşananların hesabını, dönemin askeri yetkilerinden birinin oğlundan sordu.

Programın moderatörü ile Alçı arasında da sert rüzgarlar esti.

Nagehan Alçı,yayına telefonla bağlanan Esat Oktay Yıldıran'ın oğluna ağır suçlamalar yöneltti. Modaratör Latif Şimşek oğuldan yana tavır koyup araya girince bu kez Alçı ile modaratör birbirine girdi.

İşte canlı yayındaki kavga diyalogları;

-Nagehan Alçı : "Orda bir insanlık ayıbı yaşandı. İnsanlara insan pisliği yedirildi, köpeklere tecavüz ettirildi. Bütün bunları yapan sizin rahmetli babanızdı. Siz işkencelere karşı bir duruş takınıyor musunuz?

-Timuçin Yıldıran: "Benim babam oraya 2.5 aylığına oraya gönderilmişti. Cezaevi komutanı olarak değil, iç güvenlik amiri olarak... İşi mahkumların cezaevinden alınıp mahkemeye götürülüp-getirilmesiydi. Herhangi bir olayda da asayişi sağlamakla yükümlüydü.-Nagehan Alçı - Yani işkence yapmamıştır diyorsunuz.

-Timuçin Yıldıran - Bakın ben size anlatamıyorum.

-Nagehan Alçı : Siz bunları inkar mı ediyorsunuz?

-Timuçin Yıldıran : Herhangi bir olay vuku bulunca hep en baştaki insanı suçlamaya çalışırlar. O bölgede suçladıkları insan babamdı.

-Nagehan Alçı : Yahu yapmayın allah aşkınıza...

Nagehan Alçı bağırarak konuşmaya devam edince programın modaratörü devreye girdi. "Susar mısın Nagehan Alçı, izin verir misin?" diyen modaratör "Sen karşında Esat Yıldıran varmış gibi konuşuyorsun" diyerek tepki gösterdi. Bu kez Latif Şimşek ile nagehan Alçı arasında tartışma çıktı.

-Latif Şimşek : Burda sonuçta bir evlat var. (Nagehan Alçı lafa karışıp bağırmaya devam edince) Nagehan Alçı izin verir misin? Nagehan Alçı... Elbette o evlattan...

-Nagehan Alçı : Bakın burda Esat Yıldıran savunması yapmayalım...

-Latif Şimşek : Nagehan Alçı dur... Sen karşında Esat Yıldıran varmış gibi konuşuyorsun. Benim karşımda bir evlat var. O insan şu anda hayatta değil. Ne yapmış olursa olsun PKK tarafından şehit edilmiş bir insan....

-Nagehan Alçı : Ben buna da katılmıyorum. Şehit edildi iddiasına katılmıyorum....

Telefondaki Esat Yıldıran'ın oğlu, Latif Şimşek'in çıkışı üzerine babasıyla ilgili sözler için teşekkür etti. Nagehan Alçı ise hızına alamadı ve bu kez hem Latif Şimşek hem de Yıldıran ile tartışmaya devam etti.

ESAT OKTAY YILDIRAN KİMDİ?

Diyarbakır Cezaevi'nde 7'nci kolordu komutanı Kemal Yamak'ın verdiği geniş yetkilerle cezaevi iç güvenlik komutanı olarak görev yapan, Esat Oktay Yıldıran hakkında işkence iddiları bulunuyordu. Yıldıran'ın cezaevinde her zaman komando elbiseleri ve ' Co ' isimli köpeği ile dolaşıp akla hayale gelmeyecek işkenceler uyguladığı anlatılıyordu. Yıldıran, 22 ekim 1988'de PKK'lı bir militan tarafından halk otobüsünde başına kurşun sıkılarak şehit edildi. (Gazeteciler.com)