Geri Dön

Ressam Komet kimdir, neden öldü? Gürkan Coşkun ne kanseriydi? İşte Ressam Komet’in eserleri ve hayatı…

Ressam Gürkan Coşkun hayatını kaybetti. 'Komet' adıyla bilinen ressam ve şair Gürkan Coşkun, 81 yaşında hayata veda etti. Peki, Ressam Komet kimdir, neden öldü? Gürkan Coşkun ne kanseriydi? İşte Ressam Komet’in eserleri ve hayatı…

Ressam Komet kimdir, neden öldü? Gürkan Coşkun ne kanseriydi? İşte Ressam Komet’in eserleri ve hayatı…

İlk sergisini devlet bursuyla gittiği Fransa'nın Rouen kentinde açan 'Komet' adıyla bilinen ressam ve şair Gürkan Coşkun, kanser nedeniyle 81 yaşında hayatını kaybetti. Peki, Ressam Komet neden öldü, Gürkan Coşkun kimdir, ne kanseriydi? İşte Ressam Komet eserleri…

Ressam Komet Ressam Komet kimdir?

941 yılında Çorum'da doğan sanatçı, Çorum Lisesi'nin ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde eğitim gördü. Halil Dikmen ve Zeki Faik İzer atölyelerinde çalıştı. Çeşitli insan görünümlerini karmaşık ve kalabalık gruplar halinde fantastik bir yönelimle tuvale yansıttı. Bu dönem resimlerinde en çok siyah rengi kullanan ressam; kırmızı, pembe ve sarılarla ölüm ve acı temasını vurguladı.

1971'de devlet bursuyla Fransa'nın başkenti Paris'e gitti. Vincence Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü'nde eğitim gördü. İlk sergisini 1974'te Fransa'nın Rouen kentinde açtı. 1974'ten itibaren de Salon de Mai (Mayıs Salonu) sergilerine düzenli olarak katıldı. Paris'te bulunduğu sırada Rönesans öncesi İtalyan sanatını, Pompei resimlerini ve İtalyan Primitifleri'ni inceleyen sanatçı, bilinçaltının gizemli dünyası üzerine kurulu ancak gerçeklikle bağını koparmayan eserler vermeye başladı.

Ressam Komet kimdir, neden öldü Gürkan Coşkun ne kanseriydi İşte Ressam Komet’in eserleri ve hayatı…

Yaşamını İstanbul ve Paris'te sürdüren ressam, Türkiye'de on beş, Paris'te dokuz, Viyana, Salzburg, Lozan ve Brüksel'de ise birer kişisel sergi açtı. Komet ayrıca, birçok uluslararası sergiye katıldı. Eserleri, Lozan Canton Müzesi, Viyana Modern Sanatlar Müzesi, Kopenhag Grafik Sanatlar Müzesi, Paris Modern Sanatlar Müzesi ve İstanbul Modern gibi müzelerde yer alıyor.

Ressam Komet kimdir, neden öldü Gürkan Coşkun ne kanseriydi İşte Ressam Komet’in eserleri ve hayatı…

Ressam Komet neden öldü, Gürkan Coşkun ne kanseriydi?

'Kuyruklu yıldız' anlamına da gelen 'Komet' ismini kullanan ressam ve şair Gürkan Coşkun, 81 yaşında kanser sebebiyle hayatını kaybetti.

Gürkan Çoşkun kitapları

2004: Koşarak Geldim Çorabı Deldim - Anı 

2007: Olabilir Olabilir - Şiir