Geri Dön

Adana Portakal Çiçeği Festivali ne zaman? Portakal çiçeği festivalinde neler yapılır, portakal çiçeği festivali Adana’nın neresinde?

Adana Portakal Çiçeği festivali ne zaman, portakal çiçeği festivalinde neler yapılır? Yurt içinden ve dışından on binlerce kişiyi bir araya getiren Adana Portakal Çiçeği Festivaline yönelik araştırmalar arttı. İşte Türkiye'nin ilk ve tek karnavalı olan Adana Portakal Çiçeği Festivali hakkında merak edilenler…

Adana Portakal Çiçeği Festivali ne zaman? Portakal çiçeği festivalinde neler yapılır, portakal çiçeği festivali Adana’nın neresinde?

Adana Portakal Çiçeği Festivali 2022 ne zaman sorusunun yanıt aranıyor. Türkiye'nin ilk ve tek karnavalı olma özelliğine sahip olan etkinlikte Haluk Levent'in konser verecek. Karnaval fikrinin öncüsü, Adanalı iş adamı Ali Haydar Bozkurt' tur. Kapalı ve açık açık alanda gerçekleşen konser, sergi, ve gösterileri içeren karnavalın en önemli etkinliği, katılımcıların renkli kostümler giydiği kortej yürüyüşüdür.

ADANA PORTAKAL ÇİÇEĞİ FESTİVALİ 2022 NE ZAMAN?

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı her yıl bahar ayında düzenleniyor. Bu yıl 10'uncusu gerçekleşecek olan Adana Portakal Çiçeği Karnavalı 23-27 Mart'ta düzenlenecek.

PORTAKAL ÇİÇEĞİ FESTİVALİ ADANA’NIN NERESİNDE?

Kapalı ve açık açık alanda gerçekleşen konser, sergi, ve gösterilerin yapıldığı festivalin en önemli etkinliği ise, katılımcıların renkli kostümler giydiği kortej yürüyüşüdür.

Portakal Çiçeği Karnavalı, 2013 yılından beri Adana'da Nisan ayında sivil inisiyatifle gerçekleştirilen sokak karnavalı. Ayrıca Türkiye'nin ilk karnavalı olma özelliğine sahiptir. Sloganı "Nisan'da Adana'da" olarak belirlenmiştir.

  • İlk karnaval, 12-14 Nisan 2013'te düzenlendi. Korteje 15bin kişi katıldı.
  • 2. karnaval, 11-14 Nisan 2014'te 3 gün süreli düzenlenmiştir.
  • 3. karnaval, 1-5 Nisan 2015 tarihinde gerçekleşti. Kostümlü korteje yaklaşık 90 bin kişi katıldı.
  • 4. karnaval, 7-10 Nisan 2016 tarihinde yapıldı. Yakın zamanda gerçekleşen Mart 2016 Ankara saldırısı'ndan dolayı karnavalın açılış töreni konserler, gösteriler gibi birçok etkinliğiyle birlikte her yıl on binlerin katıldığı ve 9 Nisan 2016'da yapılması planlanan kortejide iptal edildi. Bunun yerine daha kısıtlı alanlarda daha kısıtlı etkinlikler düzenlendi ancak katılım yine de yoğun oldu.
  • 5. karnaval, 7-9 Nisan 2017 tarihlerinde arasında gerçekleştirilmiştir. 100 bini Adana dışından olmak üzere yaklaşık 1,5 milyon kişi katılım sağlamıştır
  • 6. karnaval, 4-8 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık 1,5 milyon kişi katılım sağlamıştır.
  • 7. karnaval, 3-7 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir
  • 8. karnaval ise 2020 yılında bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle iptal edilmiştir.
  • 9. karnaval ise Covid-19 pandemisinin devam etmesinden dolayı, 1-4 Nisan 2021 tarihleri arasında, online ortamda, canlı olarak gerçekleştirilmiştir.