Gazete Vatan Logo

YPG’nin tanksavarı PKK’lıdan çıktı

Daha önce YPG’ye verildiği bilinen İsveç üretimi AT-4 yeni nesil tanksavar füzesi Şemdinli kırsalında etkisiz hale getirilen PKK’lı bir teröristte ele geçirildi

YPG’nin tanksavarı PKK’lıdan çıktı

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye verilen sofistike silahlardan biri daha PKK’lı teröristlerin elinde yakalandı. Edinilen bilgiye göre önceki gün Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik Beldesi Yeşilova köyünün kırsalında güvenlik güçleriyle karşılaşan bir terörist çıkan çatışmada ölü olarak ele geçirildi. Güvenlik güçlerinin yaptığı aramada ise teröristin malzemeleri arasında bir adet İsveç üretimi AT-4 yeni nesil anti tank füzesi, bir adet RPG-7 tanksavar silahı, kalaşnikof ve mühimmatlar bulundu.

İki noktada daha

Daha önce DEAŞ’la mücadele kapsamında Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin (IKBY) silahlı gücü olan Peşmergelere verilen AT-4 anti tank füzeleri kısa bir süre önce yine DEAŞ’la mücadele kapsamında YPG’ye de verildi. TSK ele geçirilen son AT-4 tanksavar ile birlikte şu ana kadar 4 tane AT-4 tanksavarı PKK’lıların elinde yakaladı. 1 Haziran 2016’da Mardin’in Nusaybin ilçesinde devam eden operasyonlar sırasında yapılan aramalarda AT-4, geçtiğimiz 26 Mayıs’ta ise Şırnak’ın Uludere ilçesi Biliç Tepe bölgesinde gerçekleştirilen operasyonda, PKK’lı teröristlere ait 2 adet AT-4 tanksavar füzesi ve 60 milimetrelik havan ile 10 adet 60 milimetre havan mühimmatı ele geçirilmişti.

Haberin Devamı

Zırh deliyor

84 mm’lik güdümsüz, taşınabilir, tek-shot, geri tepmesiz ve yivsiz olan silah, zırhlı araçların dışında piyade birlikleri de devre dışı bırakma amacıyla kullanılabiliyor. Uzmanlar AT-4 anti tank füzelerinin Milan tanksavar füzeleri kadar etkili olduğunu belirtiyor. ABD ve İsveç ortak yapımı olarak da üretilen 6.7 kg ağırlığında, 102 cm uzunluğunda, zırh delici özelliğe sahip AT-4 anti tank füzesinin 2 bin 100 metre menzile sahip olduğu biliniyor.

Toplam bin tane verildi

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon’ın bu ayın başında ABD’nin YPG’ye Rakka operasyonu için verdiği silahlarla ilgili detayların Türkiye ile paylaşılacağını ancak kamuoyuna açıklama yapılmayacağını söylemişti. ABD’nin YPG’ye verdiği bu silahların dökümü kamuoyuna açıklanmasa bile Pentagon’a yakın askeri yayın Military Times tarafından yayınlanmıştı. Military Times’ın (MT) listesinde bin adet AT-4 tanksavar yer alıyordu. MT’nin listesine göre ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne ABD tarafından şu silahlar verilecek: 6 bin adet Biksi, 3 bin 500 adet Doçka, 3 bin adet RPG-7 tanksavar, bin adet AT-4 ve SPG-9 yeni nesil anti tank füzesi, 80 adet 60 mm havan, 80 adet 82 mm havan, 75 adet 120 mm havan, 150 adet AN/PVS 7b gece görüş gözlüğü 150 adet AN/PEQ 2 lazer işaretleyici.

Haberin Devamı

‘Pentagon listesindeki silahlarla aynı’

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar da AT-4’lerin YPG’ye verildiğini belirtiyor: “Bu silahların daha önce de YPG-PKK’ya verildiği biliniyor. Özellikle son bir sene içinde Güneydoğu’da ele geçen PKK silahları ile Pentagon listesindeki silahların menşei, cins ve çapları neredeyse birebir örtüşüyor. Bunlardan en çok dikkat çekeni İsveç Saab yapımı AT-4 yeni nesil tanksavarlar ve Rus menşeili SPG-9 geri tepmesiz toplar. Bütün bu silah, teçhizat ve mühimmatlar sınır hattı dağlarında çok miktarda ele geçirilmeye devam ediyor. Hemen hepsi TSK’nın yaptığı günlük basın bilgilendirme mesajlarında birebir görülüyor. Bir tek şu ana kadar verilen tekerlekli araçlar görülmedi. Sonuç; PKK mı ABD’yi kandırıyor, ABD Türkiye’yi mi?”

Haberin Devamı