Geri Dön

Yılbaşı genelgesi! Yılbaşı yasakları ne zaman başlıyor? İşte İçişleri Bakanlığı ek genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarıyla ilgili ek genelge gönderdi. Genelgede, sosyal medyaya yansıyacak aykırılıkların siber suçlarla mücadele ve istihbarat birimlerince takip edileceği belirtildi. Ayrıca, apart ve villa tarzı yerlerde parti ve kutlama hazırlıklarının organize edildiği ve hazırlık yapıldığı haberlerine de değinildi. İçiişleri Bakanlığı'nın ek genelgesinde yılbaşı akşamında kontrolsüz şekilde bir araya gelinmesine neden olacak yılbaşı partilerinin yapılmamasının "tercih" değil "zorunluluk" olduğu belirtildi. Peki, Yılbaşı yasakları ne zaman başlıyor? Yılbaşı sokağa çıkma yasağı saat kaçta başlayacak? İşte İçişleri Bakanlığı yılbaşı genelgesi!

Yılbaşı genelgesi! Yılbaşı yasakları ne zaman başlıyor? İşte İçişleri Bakanlığı ek genelgesi

İçişleri Bakanlığı yılbaşı yasaklarına ilişkin 81 il valiliğine ek genelge gönderdi. İçişleri Bakanlığı yılbaşı genelgesinde, yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarıyla ilgili tüm tedbirlerin alındığı belirtildi. Ayrıca, konaklama tetsisleri apart ve villa gibi yerlerde yılbaşı partisi ve kutlama programları hazırlıklarına işaret edilerek, hiç bir organizasyonun izin verilmeyeceği vurgulandı. Peki, Yılbaşı yasakları ne zaman başlıyor? Yılbaşı sokağa çıkma yasağı saat kaçta başlayacak? İşte İçişleri Bakanlığı yılbaşı genelgesi!

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YILBAŞI EK GENELGESİ!

İçişleri Bakanlığı, valiliklere yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarıyla ilgili ek genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığınca valiliklere gönderilen genelgede, kalabalıkların kontrolsüz şekilde bir araya gelmesine neden olacak yılbaşı partilerinin yapılmamasının tercih değil zorunluluk olduğu belirtilerek, konaklama tesisleri ve kiralık villa benzeri yerler dahil hiçbir mekanda yılbaşı partisi veya kutlaması yapılmasına izin verilmeyeceği bildirildi.

YILBAŞI YASAKLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Genelgede hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının gelecek hafta için yılbaşı akşamını da kapsayacak şekilde, 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00'den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00'e kadar uygulanacağı hatırlatıldı.

Yılbaşı öncesi, yılbaşı akşamı ve sonrasında Kovid-19 tedbirleri, genel güvenlik ve asayiş uygulamaları, terör örgütlerinin faaliyetlerine yönelik tedbirler ile trafik tedbirlerine ilişkin alınması gereken önlemlerin belirlendiği anımsatılan genelgede, vali ve kaymakamların koordinasyonunda başta kolluk kuvvetleri olmak üzere ilgili diğer birimler tarafından gerekli hazırlıkların yapılması konusunda talimat verildiği belirtildi.

Yılbaşı genelgesi Yılbaşı yasakları ne zaman başlıyor İşte İçişleri Bakanlığı ek genelgesi

EVDE YILBAŞI EĞLENCESİ YAPMAK YASAK MI?

Genelgede konaklama tesislerinin içerisinde yer alan apart ve villa tarzı yerlerde veya kiralık müstakil villalarda yılbaşı partilerinin veya kutlamalarının organize edildiği ve bu yönde hazırlıkların yapıldığı haberlerine de değinildi.

Salgınla mücadelede başta sağlık çalışanları olmak üzere, tüm kesimlerin büyük fedakarlıklar yaptığı ifade edilen genelgede, tüm bu gayret ve fedakarlıkları boşa düşürecek ve halk sağlığını tehlikeye atabilecek yılbaşı partilerinin toplum nezdinde kabul edilebilir bir durum olmadığı vurgulandı.

Yılbaşı genelgesi Yılbaşı yasakları ne zaman başlıyor İşte İçişleri Bakanlığı ek genelgesi

SOSYAL MEDYA TAKİP EDİLECEK

Genelgeye göre, İçişleri Bakanlığının ilgili merkez birimleri ve bağlı kuruluşlarında yeterince personel planlaması yapılacak ve sahadaki durum 24 saat esasına göre takip edilecek.

Sosyal medyaya yansıyabilecek Kovid-19, terör, asayiş ve trafik tedbirlerine aykırılık ve benzeri her türlü olumsuz durum tespit edilecek. Bu durumlara ilişkin gerekli müdahalenin yapılabilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü siber suçlarla mücadele ve istihbarat birimleri takip faaliyetlerini anlık yürütecek.

İl ve ilçelerde alınan tedbirlerin eksiksiz uygulanmasının sağlanmasına yönelik vali ve kaymakamlar, kolluk kuvvetleri, 112 Acil Çağrı Merkezleri, zabıta teşkilatı başta olmak üzere tam mesai yapılarak, herhangi bir aksamaya, boşluğa meydan verilmeyecek.

65 YAŞ ÜSTÜ İÇİN VEFA SOSYAL DESTEK GRUPLARI SAHADA OLACAK

Vali ve kaymakamların koordinasyonunda, 31 Aralık 2020 Perşembe saat 21.00'den başlayarak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi ve 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak 2021 Pazartesi saat 05.00'de bitecek şekilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması süresince, Vefa Sosyal Destek Grupları vasıtasıyla, engelli vatandaşlar ile 65 yaş ve üzeri ya da kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşların temel ihtiyaçlarının temin edilmesi ve giderilmesine yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi sağlanacak.

Kolluk birimleri ve Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından, daha önce valilere gönderilen talimatla tüm tedbirlerin alınmış olmasına rağmen anlık olarak barınacak yeri olmaması nedeniyle sokakta yaşamak durumunda kalan vatandaşların mevsimsel etkiler de göz önünde bulundurularak barınma dahil her türlü temel ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik tedbirler alınacak.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN EKİPLER GÖREVLENDİRİLECEK

Valilik ve kaymakamlıklar bünyesinde teşkil edilen Hayvan Besleme Gruplarınca, gerek kış mevsimi gerekse sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken, çekebilecek sokak hayvanlarının beslenmesine yönelik ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içerisinde gerekli tedbirler alınacak. Barınaklar ile orman, park, bahçe gibi sokak hayvanlarının doğal yaşam ortamlarına mama, yem, yiyecek bırakılmasına özen gösterilecek.

İçişleri Bakanlığının ilgili birimleri, bağlı kuruluşları, valilikler ve kaymakamlıklar, kolluk kuvvetleri ile diğer kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli planlamalar yapılacak ve uygulamada herhangi bir aksamaya meydan verilmeyecek.

Yılbaşı genelgesi Yılbaşı yasakları ne zaman başlıyor İşte İçişleri Bakanlığı ek genelgesi

UYMAYANLARA ADLİ İŞLEM YAPILACAK

Alınan önlemlere aykırılık teşkil ettiği belirlenen eylem ve davranışlar ile bu durumlara sebebiyet verenlere ilgili mevzuat doğrultusunda gerekli idari işlemler uygulanacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin adli işlemler başlatılacak.