Geri Dön
GündemSiyonist ne demek, kime Siyonist denir? Siyonizm fikir hareketi nedir?

Siyonist ne demek, kime Siyonist denir? Siyonizm fikir hareketi nedir?

İsrail'in Filistinlere yönelik düzenlediği saldırıların ardından Siyonist ve Siyonizm kelimeleri yeniden gündeme geldi. Uzun yıllardır süre İsrail-Filistin çatışmaları Ramazan ayı ile yeniden başladı ve son 3 gündür gerilimin şiddeti arttı. Peki, siyonizm ve siyonist nedir? İşte siyonist ile siyonizm hakkında merak edilenler...

Siyonist ne demek, kime Siyonist denir? Siyonizm fikir hareketi nedir?

Siyonist ne demek, Siyonist nedir? Siyonizm tarihî İsrail Toprakları olarak tanımlanan topraklarda bir Yahudi devletinin asırlar sonra yeniden kurulmasını destekleyen, savunan ve Yahudi milliyetçiğini temel alan ideolojik fikir hareketidir.

Modern Siyonizm, 19. yüzyılın sonlarında Orta ve Doğu Avrupa'da ulusal bir canlanma hareketi olarak hem şiddetlenen antisemitizm dalgalarına tepki olarak hem de "Yahudi Aydınlanması" olarak da bilinen Haskala'ya bir cevap olarak ortaya çıktı.

Kuruluşundan çok kısa süre zengin Yahudi baronların ve bankerlerin ilgisini çeken hareket, Osmanlı İmparatorluğu'nun kontrol ettiği Filistin'de sürdürülebilir bir Yahudi devletini, 1900 yıl sonra tekrar yaratmayı amaçlıyordu.

1948'e kadar Siyonizmin öncelikli hedefleri: İsrail topraklarında, Yahudi egemenliğinin yeniden kurulması ve Yahudilerin, diasporada yaşadıkları antisemitik ayrımcılıktan kurtarmaktı.

İsrail Devleti'nin 1948'de kurulmasından bu yana Siyonizm, öncelikle İsrail adına savunuculuk yapmayı, onun varlığına ve güvenliğine yönelik tehditleri ele almayı, ve diasporadaki Yahudileri herhangi bir katliam girişimine korumayı amaçlamış durumdadır.

Dinî Siyonizm Yahudilerin, dinsel Yahudiliğe bağlı kalarak Yahudi kimliklerini sürdürmelerini ister, diğer ırklarla asimilasyonuna karşı çıkar ve kendi devletlerinde çoğunluk millet olmalarının bir yolu olarak Yahudilerin, İsrail'e geri dönmesini savunur.

Theodor Herzl, Modern Siyonist hareketin kurucusudur. 1896 tarihli eseri Der Judenstaat'ta, 20. yüzyılda bağımsız bir Yahudi devletinin kurulacağını söylemiştir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler