Geri Dön

Sivas’ın acısı dinmedi...

2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin ateşe verilmesiyle katledilenler anılırken, hayatını kaybedenlerin aileleri gözyaşı döktü. Sivas Valisi Gül Sivas ve Başbağlar’da karanlık ellerin planının tutmadığını söyledi

Sivas’ın acısı dinmedi...

Sivas’ta, 2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal Kültür Etkinliklerine gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın, 2 otel görevlisi ile 2 saldırgan olmak üzere toplam 37 kişinin öldüğü olayların 25’inci yıl dönümü için kentteki ilk anma programı, valiliğin koordinasyonunda gerçekleştirildi.

Eski Madımak Oteli bugünkü Sivas Bilim ve Kültür Merkezi’ndeki törende Vali Davut Gül, 25 yıl önce meydana gelen üzücü olayı anmak için milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldiklerini kaydederek, “O dönem içerisinde hem Sivas olaylarında hem Başbağlar’da ülkemizi bir çatışma ortamına sürüklemek isteyen karanlık ellerin bir planıydı. Çok şükür milletimizin feraseti sayesinde bu plan tutmadı, tutmayacak” dedi.

İsimler tek tek okundu

Sivas’ta ikinci anma programı, Seyrantepe Mahallesi’nde yapıldı. Alevi-Bektaşi dernekleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarından katılımcılar, Hacı Bektaş Veli Derneği önünde toplandı. Olayda yaşamını yitirenlerin yakınları ön safta yer aldığı topluluk, ‘Sivas’ın hesabı sorulacak’ sloganları atarak eski otel binası önüne yürüdtü.

Otel binasının önüne ellerinde kaybettikleri yakınlarının fotoğrafları ile gelen aileler, gözyaşı döktü. Birbirine sarılan aile fertleri, önceki yıllardaki geleneği sürdürerek, müze yapılmadığı gerekçesiyle içeri girmeyip, elerindeki fotoğrafları ve karanfilleri binanın önüne bıraktı. Bina önünde saygı duruşunda bulunulurken, yaşamını yetiren 35 kişinin ismi bu sırada tek tek okundu ardından semah dönüldü.

Çeşitli sivil toplum kuruluşları adına yapılan açıklamalarda, Madımak Oteli’nin müze yapılması konusundaki istek tekrarlandı.