Gazete Vatan Logo

Sanatçılarla açılım zirvesi

Başbakan Erdoğan, demokratik açılımda tiyatro ve sinema dünyasının ünlüleriyle bir araya geldi.

Yaptığı espri ile Başbakan Erdoğan ve yanındakileri kahkahaya boğan Cem Yılmaz'ın o anki sözlerinin ne olduğu ortaya çıktı. İşte ayak üstü zekasını konuşturan ünlü komedyenin doğaçlama yaptığı müthiş espri.

Cem Yılmaz, Başbakan'la tokalaşırken, aralarında geçen konuşma şöyleydi.

Başbakan: Senin çektiğin film sayısı kaç oldu en son.

Cem Yılmaz: 3 oldu

Başbakan: 3 mü oldu?

Cem Yılmaz: 3 oldu 3 Yavruyu tamamladım.

Ve sonrasında hem Başbakan Erdoğan hem de Cem Yılmaz makaraları koyuveriyorlar

Erdoğan da konuşmasında 'Sevgili Cem Yılmaz Vizontele'de 'Zeki Müren de bizi görecek mi?' diye soruyor ya, Zeki Müren'i bilemem ama biz hükümet olarak olup biteni görüyoruz. Çözmek için de samimi bir gayretin içerisindeyiz." dedi.

Başbakan'ın İstanbul Dolmabahçe'deki çalışma ofisindeki kahvaltılı toplantıya tiyatro ve sinema dünyasından 80 ünlü isim davet edildi.

Kahvaltıya, Şener Şen, Metin Akpınar, Hülya Avşar, Cem Yılmaz, Ata Demirer, Şahan Gökbakar, Kenan Işık, Kenan İmirzalaoğlu, Tomris Giritlioğlu, Osman Sınav, Cem Özer, Mehmet Ali Erbil, Şafak Sezer'in de aralarında bulunduğu sinema ve tiyatro sanatçıları, yönetmen ve yapımcılardan oluşan yaklaşık 80 davetli katıldı.

Erdoğan'ın, sanatçılara, tek tek tokalaşarak, 'hoş geldin' dediği toplantının başlangıcında foto muhabirleri ve kameramanların kısa süreli görüntü almalarına izin verildi.

Sanatçıların anlatılamayanı anlattığını, söze dökülemeyeni döktüğünü vurgulayan Erdoğan, Kurtlarla Dans, Malcolm X, Çingeneler Zamanı, Mississippi Yanıyor ve Çağrı filmlerinden bahsetti.Başbakan, Türkiye'den ise Halit Refiğ'in Gurbet Kuşları, Lütfi Akad'ın Gelin, Düğün ve Diyet üçlemesi, Metin Erksan'ın Susuz Yaz ve Yılanların Öcü filmleri ile Metin Akpınar ve Zeki Alasya'nın "Yasaklar" oyununu örnek verdi.

Erdoğan'ın örnek verdiği filmler arasında Yılmaz Güney'in Arkadaş ve Umut filmleri de vardı. Başbakan, "Yoksulluğun, yasakların ve törelerin hüküm sürdüğü bir ortamda Yılmaz Güney Arkadaş ve Umut filmleriyle dilsiz ve çaresizlerin sesi, umudu olmuştur" dedi.

EĞER YILMAZ GÜNEY DİNLENSEYDİ...
Erdoğan şöyle devam etti:

"Ortada bir sorun varsa, o sorunun görmezden gelinmesi veya üzerinin örtülmesi o sorunu ortadan kaldırmaya yetmiyor. Tam tersine o sorunla cesaretle yüzleşmediğiniz takdirde, sorun daha da büyüyor. Kangren haline geliyor.

Eğer bu ülkenin otoriteleri, Yılmaz Güney'in filmlerine kulak vermiş olsalardı, inanın Türkiye bugün çok farklı bir yerde olabilirdi. Şerif Gören üstadın Endişe veya Yol filmine farklı bir gözle bakılsaydı, Yavuz Turgul'un Eşkıya veya Muhsin Bey filmleri kahkahanın ötesinde zamanın otoritelerini de düşünmeye sevk etseydi, Mesut Uçakan'ın Kelebekler Sonsuza Uçar filmi samimiyetle izlenseydi Türkiye bugün başka bir yer olurdu."

AĞIR ROMAN VE BEYNELMİLEL

Erdoğan, geçtiğimiz hafta yapılan Roman açılımına da Türkiye'den iki filmle gönderme yaptı:

"Mustafa Altıoklar'ın Ağır Roman'da anlattığı Romanların ve Sırrı Süreyya Önder'in Beynelmilel filminde anlattığı gevendelerin dertlerini oturduk arkadaşlarla konuştuk. Kendimize dert edindik."

Başbakan, "Vizontele, Güneşe Yolculuk, Masumiyet, Güneşi Gördüm, Işıklar Sönmesin, İki Dil Bir Bavul gibi filmlerin anlattığı çelişkileri, yoksulluğu, dramları ve dışlanmışlığı, istiyoruz ki en aza indirebilmek için bu yola koyulalım. Derviş Zaim'in filminde anlattığı gibi 'Filler tepişirken, çimenler ezilmesin' dedik. Sevgili Cem Yılmaz Vizontele'de 'Zeki Müren de bizi görecek mi?' diye soruyor ya, Zeki Müren'i bilemem ama biz hükümet olarak olup biteni görüyoruz. Çözmek için de samimi bir gayretin içerisindeyiz."

SALKIM HANIMIN TANELERİ VE GÜZ SANCISI'NA MÜTEŞEKKİRİM

Başbakan'ın gündeminde 6-7 Eylül olayları ve Varlık Vergisi de vardı:

"Azınlıklarla ilgili sıkıntılar hiçbir zaman ciddiyetle ele alınmadı, hep hasıraltı edildi. Burada sayın Tomris Giritlioğlu'na Salkım Hanımın Taneleri ve Güz Sancısı filmlerinden dolayı ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Tomris Hanım'ın cesaretle dile getirdiği, adeta 'Kral Çıplak' dediği bu meseleye şimdiye kadar hiçbir başkanın sahip çıkmadığı kadar sahip çıkmaya gayret ettim. Devletin bin yıldır birlikte yaşadığımız azınlıklara hoyratça davrandığını ifade ettim. 6-7 Eylül olaylarının yakın tarihimizin omuzlarımıza yüklediği ağır bir yük olduğunu ilk kez ben ifade ettim."

Toplantıda, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de hazır bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Müjdat Gezen'in daha önce mazeretleri nedeniyle toplantıya katılamayacaklarını bildirdiklerini açıklamıştı.

Erdoğan, demokratik açılımı konuşmak üzere geçen ay da şarkıcılarla biraraya gelmişti.Haberin Devamı