Gazete Vatan Logo

Polen Filtresi Nedir, Ne İşe Yarar? Polen Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Polen filtresi ihmal edilmesi kolay bir şeydir. Ne de olsa, gözden uzak bir yere gizlenmiştir ve muhtemelen düzenli olarak kontrol edeceğiniz bir şey değildir. Ancak hava kirliliğinin arttığı bu günlerde, aracınızın içindeki havanın olabildiğince temiz olduğundan emin olmanız önemlidir, bu nedenle filtrenizi önerilen aralıklarla değiştirmeniz gerekmektedir.

Polen Filtresi Nedir, Ne İşe Yarar? Polen Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Polen Filtresi Nedir?

Bir otomobilin polen filtresi olarak da adlandırılan kabin filtresi, parçacıkların yolcu kabinine girmesini engeller. Toz, polen ve diğer etkenlerin araca girmesini engeller.

Polen Filtresi Ne İşe Yarar? 

Bir polen filtresi birkaç farklı malzemeden yapılabilir, ancak çoğunda (maksimum yüzey alanı için) nervürlü veya kıvrımlı yüzeyi kaplayan pamuk/kağıt lifleri bulunur. Bazı filtreler, kabine giren trafik kirliliğinden kaynaklanan kokuları azaltmaya yardımcı olan karbon veya kömür içerir.

Polen filtresinin asıl görevi kirli havanın aracın kabinine girmesini engellemektir. Ancak havalandırma sistemi çok iyi performans göstermiyorsa, kirli olması mümkündür. Zamanla polen filtresinin yüzeyinde çok miktarda toz, kir, ince dal, yaprak ve hatta böcek birikebilir. Filtre bu tozu, poleni ve diğer yabancı partikülleri yakalar ve esasen havayı siz solumadan önce temizler.

Temiz bir polen filtresi de havalandırma veya iklimlendirme sisteminizin performansını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tıkanmış bir polen filtresinin zamanla hoş olmayan kokular yaratması muhtemeldir çünkü sıkışan partiküller üzerinde bakteriler büyüyecektir.

Polen Filtresi Nedir, Ne İşe Yarar Polen Filtresi Nasıl Değiştirilir

Polen Filtresi Nasıl Değiştirilir? 

Araba üreticileri, polen filtrelerinin her 12.000-15.000 milde bir veya yılda yaklaşık bir kez yenilenmesini önerilmektedir. Sizinkinin en son ne zaman değiştirildiğini bilmiyorsanız, onu yenileme zamanının geldiğini gösteren birkaç şeye bakmanız gerekir. İlk olarak, havalandırma deliklerinden hava akışı zayıf olabilir. Bu zamanla azalır, dolayısıyla tespit edilmesi zordur ancak bunun nedeni tıkalı bir filtredir.

Polen filtrenizi değiştirme zamanının geldiğinin bir başka işareti de kabinde bir küf kokusudur. Bu aynı zamanda klima sisteminde bakteri birikmesinden de kaynaklanabilir.

Polen filtresinin konumu değişebilir, ancak genellikle çok fazla güçlük çekmeden erişilebilir. Bazı durumlarda torpido gözü bölmesinin içinde bulunur ve bazı durumlarda arabanın kaputunun altında bölmenin yanında bulunur.

Kabin hava filtresinin tam yerini, nerede olduğunu ve nasıl değiştirileceğini doğrulamak için aracınızın kullanım kılavuzuna bakmanız gerekmektedir. Peki, polen filtresi nasıl değiştirilir? Genel olarak;

Arabanızın filtresini bulun (her kılavuzda eksiksiz talimatlar bulunur),

Eski filtreye ulaşmak için gerekli panelleri çıkarın,

Eski filtreyi çıkarın ve atmadan önce yenisinin eşleştiğinden emin olun,

Yeni polen filtresini takın ve daha önce çıkardığınız bağlantı parçalarını değiştirin.