Gazete Vatan Logo

Özel okulların taban puanı düştü

Öğrencileri zorlayan LGS’nin ardından gözde özel okulların taban puanları açıklandı. Sınavın zorluğu yüzünden düşen puanlar arasında en yüksek taban puanı 450 oldu. Bir yıllık okul ücreti ise 50 bin lira ile 132 bin lira arasında değişiyor

Özel okulların taban puanı düştü

Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından, merkezi sınav puanına göre öğrenci alacak özel okulların taban puanları belli oldu. Geçtiğimiz yıl 17 bin birincinin olduğu TEOG yerine LGS’de adayları zorlayan sorular nedeniyle Robert, Alman, Üsküdar Amerikan ve Fransız liselerinin taban puanları düştü. Gözde okulların hiçbiri 500 tam puana yaklaşan bir taban puanı açıklamadı. Birinci ön kayıt döneminde en yüksek taban puanlarına sahip dört okuldan Robert Koleji ve Koç Lisesi 450, Alman Lisesi ve Üsküdar Amerikan Koleji ise 440 puanla öğrenci alacak.

Kesin kayıt pazartesi

Geçen yıl TEOG ile birlikte kendi puan sistemini kullanan özel okullar bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı LGS ile öğrenci alacak. Dün başlayan birinci ön kayıt dönemi 30 Haziran Pazar akşamı 17.00’de bitecek ve sonuçlar 20.00’de açıklanacak. 2 Temmuz Pazartesi günü ise ilk kesin kayıtlar yapılacak. 4 Temmuz Çarşamba ise kontenjanları dolmayan okullarda ikinci ön kayıt dönemi başlayacak. 5 Temmuz Perşembe günü ikinci kesin kayıtların tamamlanmasıyla 13 Temmuz’a kadar boş kalan kontenjanlar için serbest kayıt dönemi olacak.

Haberin Devamı

Fiyatlar yüzde 10-15 arttı

Türkiye’nin çeşitli illerindeki gözde özel okulların bir yıllık eğitim ücreti ise genelde 50 bin lira civarından başlıyor. Özel okulların geneline bakıldığında okul ücretlerinin yüzde 10 ile 15 arasında arttığı görüldü. Açıklanan okul ücretleri sadece eğitim gideri olduğu için eğitim ücretlerine genelde ortalama 5 bin lira yemek ve yatılı okuyacak öğrenciler için 10 ile 30 bin lira arasında pansiyon ücreti de ekleniyor.

Yıllığı 132 bin lira

Türkiye genelinde tanınan özel okullar arasında en düşük ücrete sahip okul 30 bin 950 lira yıllık ücretle TED Ankara Koleji oldu. Toplam 176 öğrenci alacak Üsküdar Amerikan Koleji ile 69 öğrenci alacak Sev Amerikan Koleji’nin bir yıllık eğitim ücreti ise 73 bin 480 liraya ulaştı. Özel okullar arasında en pahalı okul ise her zamanki gibi İstanbul’daki Robert Koleji oldu. Robert Koleji’nde bir yıllık eğitimin bedeli 83 bin 200 lira olarak açıklandı. Ancak yatılı okunmak istendiğinde bu fiyat 132 bin liraya çıkıyor. İstanbul’daki 5 Fransız lisesi olan Saint Joseph, Notre Dame De Sion, Saint Michel, Saint Benoit ve Saint Pulcherie’nin ücretleri ise 45 ile 53 bin lira arasında değişiyor.

Haberin Devamı

En başarılılar Galatasaray’a

Türkiye’nin önde gelen devlet liselerinin de hangi yüzdelik dilime göre olacağı merak ediliyor. Vatan’ın edindiği bilgilere göre devlet liselerinin ilk sırasında her yıl olduğu gibi Galatasaray Lisesi bulunuyor. Önde gelen 10 lisenin yüzde 1’lik dilimden öğrenci alması bekleniyor. Buna göre geçtiğimiz yıl 100 kontenjanı olan Galatasaray Lisesi’nin yüzde 0.03’lük dilimin içinde yer alan ve sınavda en fazla bir yanlışı olan ilk 500 öğrencinin tercih listesinde olacağı belirtiliyor.

İstanbul Lisesi zirvede

Galatasaray Lisesi’ni ‘İstanbul Erkek’ olarak bilinen İstanbul Lisesi izliyor. İstanbul Lisesi’nin Yüzde 0.06’lık dilimden ilk 750 öğrencinin tercih etmesi bekleniyor. Yüzde 1’lik dilimin içinde yer alan öğrencilerin tercih edeceği en yüksek puanlı 10 okul içinde ise Kabataş Lisesi, Atatürk Fen Lisesi, Çapa Fen Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Hüseyin Avni Sözen Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi ile Burak Bora Anadolu Lisesi bulunuyor.

Haberin Devamı