Geri Dön

MİT’e Oslo sorgusu

KCK Savcısı, 3 kişiyi telefonla arayarak ifade vermeye davet etti. İstanbul Başsavcı Vekili Fikret Seçen de iddiaları doğrulayarak "MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a yarın için davet yapıldı" açıklamasında bulundu

MİT’e Oslo sorgusu

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’in yarın ifade vermek üzere savcılığa çağrıldığını bildirdi.

Seçen, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı’nın da bilgisi dahilinde söylüyorum. Medyada yer alan 3 isimle ilgili dün itibariyle telefonla çağrı yapılmıştır. Bu 3 isim, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında yarın ifade vermeye çağrıldı" dedi.

MİT’e Oslo sorgusu

MİT yetkilileri de "Bize ulaşan bir bilgi yok" açıklamasında bulunmuştu.

VATAN'ın ulaştığı bilgilere göre, KCK savcısı, aralarında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da bulunduğu 3 kişiyi telefonla arayarak ifade vermeye davet etti.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar ile terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK’ya yönelik soruşturmayı yürütüyor.

MİT’e Oslo sorgusu

Söz konusu soruşturma kapsamında eski BDP Milletvekili Fatma Kurtulan ve eski DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın da aralarında bulunduğu 31 kişi, 17 Ocak’ta tutuklanmıştı.

Oslo’da Devlet-PKK görüşmesi

Başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de KCK operasyonları sürerken, Oslo’da PKK-Devlet görüşmesinin ses kaydı Eylül 2011’de gündeme bomba gibi düşmüştü. 2,5 yıl süren ve 5’inci kez gerçekleştiği iddia edilen ses kaydına göre dönemin MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş, Norveç’te PKK yöneticileriyle toplantı yaptı. Ses kaydına göre Fidan ve Güneş, İmralı’da Abdullah Öcalan’la hükümetin açılım politikasını da tartışmıştı.

Öcalan’ın avukatları tutuklandı

İstanbul’da geçtiğimiz aylarda düzenlenen KCK operasyonlarında Öcalan’ın avukatlarının da aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. İddiaya göre avukatlar, Öcalan’dan aldıkları talimatları Beyoğlu’ndaki bir internet kafeden Oslo’da devletle pazarlık yapan kişiler dahil birçok PKK militanına iletiyordu. Avukatların verdiği ifadeler ve daha sonraki KCK operasyonlarında ele geçirilen bazı deliller, soruşturmanın seyrini değiştirdi. Avukatlardan bazıları Oslo’daki görüşmelerle ilgili çarpıcı bilgiler verdi. Daha sonraki operasyonlarda da bu konuyla ilgili bazı deliller bulundu. Bunun üzerine harekete geçen Özel Yetkili Soruşturma Savcılığı’nın MİT Müsteşarı Hakan Fidan, önceki MİT Müsteşarı Emre Taner ve Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’i ifadeye çağırdığı öğrenildi. Bu üç ismin yarın İstanbul’a gelerek Savcı Bilal Bayraktar’a şüpheli sıfatıyla ifade vereceği öğrenildi.

DÜN BAŞSAVCI "YOK" DEMİŞTİ

Konuyla ilgili bilgi almak için aradığı İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, “Böyle bir şey yok. Eğer böyle bir durum olsa İstanbul Başsavcısı olarak benim kesin bilgimin olması gerekirdi. Ama başka bir ilden çağırıldıysa bilemem” diyerek iddiaları yalanladı. İstanbul Özel Yetkili Başsavcı Vekili Fikret Seçen de, üç ismin ifadeye çağırıldığı haberlerinin doğru olmadığını söyledi. KCK soruşturmalarından bazılarını yürüten Özel Yetkili Savcı Adnan Çimen de, “Konuyla ilgili bir bilgim yok. Ben ifade almaya çağırmadım” demişti.

İŞTE O KASETTEKİ İDDİALAR

MİT ile PKK arasında geçtiği ileri sürülen ses kaydı, “Görüşmelerin İçyüzü Erdoğan’ı Yakacak” başlığı ile yayınlanmıştı. Konuşma kaydında, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, dönemin MİT Müsteşar Yardımcılarından Afet Güneş ile birlikte PKK’lı Mustafa Karasu ve Sabri Ok ile yaptığı ileri sürülen toplantının ayrıntıları yer alıyordu. Ses kaydına göre Oslo’da PKK ile 5 kez müzakere yapılmıştı. MİT ile PKK’nın hükümetin ‘Kürt Politikası’nı masaya yatırdığı bilgisi vardı. Fidan’ın “Başbakan’ın özel temsilcisi” olarak Türkiye’yi temsil eden heyetin başında bulunduğu görüşmelerde, masanın diğer tarafında KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu ve PKK’lı Sabri Ok, KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar ve “Koordinatör ülke temsilcileri” yer alıyor. Ses kayıtlarındaki diyaloglarda, PKK lideri için “Sayın Öcalan” ifadesini kullanan Fidan’ın, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı sırasında iddia edilen ses kaydına konu olan Oslo heyetine dahil olmadan önce de Öcalan ile İmralı’da görüştüğü, Öcalan’a iletilmek üzere PKK’nın Oslo heyetinden yazılı bir metin teslim aldığı ortaya çıkıyor. Görüşmede bir takım basit taleplerden anayasa değişikliğine, Öcalan’ın serbest bırakılmasına kadar çok geniş bir skala konuşulmuştu. Ses kaydındaki konuşmalarda Sabri Ok, PKK’nın her yerde olduğunu söylemesi üzerine Fidan “Metropolleri bombalarla, patlayıcılarla doldurdunuz. Hepsini biliyoruz” yanıtını veriyor.

BAŞSAVCI VEKİLİ SEÇEN: HAKAN FİDAN İDADEYE ÇAĞRILDI

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan ile 2 MİT görevlisinin KCK soruşturması kapsamında yarın ifadeye çağrıldığını bildirdi.

MHP'Lİ VURAL'DAN AÇIKLAMA

MHP'li Oktay Vural da "MİT'e talimat verenler de sorgulansın. Genelkurmay Başkanı tutuklanıyor da bu niye olmasın" açıklamasında bulundu.

Vural, bir gazetecinin, "MİT Müsteşarı Hakan Fidan ifadeye çağrıldı. Nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna, "Ne olmuş yani? Bu ülkede Genelkurmay Başkanları sorgulanıyor. Şimdi bunda da ’olur mu’ ’olmaz mı’ tartışması yapılıyor" yanıtını verdi. Vural, "Bu kişiyi özel temsilci olarak PKK’ya gönderenlerin sorumluluğu yok mu? PKK ile müzakere yapan bir siyasi iradenin bölücükle birlikte ülkenin siyasi yapısını değiştirmeye çalıştığı ortaya çıkmıştır" şeklinde konuştu.

MİT’E İFADE DAVETİ YAPAN SAVCI ESKİ BAKANLIK MÜFETTİŞİYDİ

KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müteşar Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş’i ifadeye çağıran Sadrettin Sarıkaya, Ağustos ayında Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne görevlendirildi.

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, daha önce Adalet Bakanlığı’nda müfettiş olarak görev yapıyordu. HSYK’nın 6 Ocak 2011 tarihinde yayınladığı kararname ile Sadrettin Sarıkaya önce İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na atandı. Sarıkaya, Ağustos ayında özel yetki verilerek Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde göreve başladı. Sarıkaya, Adalet Müfettişliğinden önce Çumra, ondan önce de Oğuzeli Hakimliğinde görev yapıyordu. Sadrettin Sarıkaya, özel yetkili savcılıkta son olarak KCK soruşturmasında görevliydi.

ESKİ ERGENEKON SAVCISI ÖZ’ÜN ODASINI KULLANIYOR

Sarıkaya, savcı Bilal Bayraktar ile birlikte eski BDP milletvekili Fatma Kurtulan’ın tutuklandığı soruşturmayı yürütüyor. Savcı Sarıkaya, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde eski Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün ve şu anki Ergenekon savcısı Cihan Kansız’ın kullandığı 407 numaralı odayı kullanıyor.