Gazete Vatan Logo

KYK borçları silindi mi? KYK borçlarının silinmesi Resmi Gazete'de yayınlandı mı, faizleri ne zaman silinecek?

KYK borç faizlerinin de yer aldığı 52 maddelik torba yasa teklifi TBMM'de kabul edildi. 2 bin liranın altında icra takibindeki borçlar tasfiye edilecek. Peki, KYK borçları silindi mi? Peki, KYK borçlarının silinmesi Resmi Gazete'de yayınlandı mı, faizleri ne zaman silinecek?

KYK borçları silindi mi? KYK borçlarının silinmesi Resmi Gazete'de yayınlandı mı, faizleri ne zaman silinecek?

Torba yasa teklifi yasallaştı. 2 bin liranın altında icra takibindeki borçlar tasfiye edilecek. Öğrencilerin KYK borçlarının faiz ve enflasyon farklarının silinip silinmediği ise merak ediliyor. KYK borçlarının silinmesi Resmi Gazete'de yayınlandı mı, faizleri ne zaman silinecek? KYK borçları silindi mi?

KYK BORÇ FAİZLERİ SİLİNDİ Mİ, NE ZAMAN SİLİNECEK?

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borç faizlerine ilişkin günlerdir beklenen yasa teklifi Meclis'ten geçti.

Yasa ile salgın döneminde kesilen maske ve sokağa çıkma cezaları kaldırılacak. Yaklaşık 3 milyar lira tutarındaki ceza alınmayacak.

Üniversite öğrencilerinin kredi borçlarının faiz ve enflasyon farkları silinecek. Ana paranın geri ödemesi için de 3 kez süre uzatımı yapılabilecek.

Düzenlemeyle 15 Ağustos 2022'den önce icra takibi başlatılan 2 bin liranın altındaki elektrik, su, doğal gaz ve telefon borçları kapatılıyor.

Yaklaşık 5 milyon kişinin 9 milyon dosyası bu kapsama giriyor.

Düzenleme ile sicil affı da getirildi. 1 Ekim 2022'den önce olan borçlarını, 1 Temmuz 2023'e kadar ödeyenlerin olumsuz sicil kayıtları silinecek. Borçlarını yapılandıranlar da düzenlemeden yararlanabilecek. Yasa ile kur korumalı mevduat düzenlemesinin süresi de 31 Aralık 2023'e kadar uzatılacak.

Haberin Devamı

İşverenlerin çalışanlarına verdiği elektrik ve doğal gaz desteklerinin bin liralık kısmı, gelir vergisi ile sigorta prim kesintisinden muaf tutulacak.

Yemek yardımını nakit ödeyen işverenlerden de vergi kesintisi yapılmayacak.

KYK BORÇ FAİZLERİN SİLİNMESİ RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI MI?

KYK borç faizlerin silinmesine yönelik kanun teklifi Meclis onayından geçti.

Resmi Gazete'de ise 4 Kasım 2022 tarihinde yayınlanması bekleniyor