Gazete Vatan Logo

Kışın cemre düşer mi? Kış cemresi ne zaman düşer?

Cemre düşme tarihleri havaların soğumasıyla araştırılmaya başlandı. Soğuk kış aylarının ardından baharın gelişini müjdeleyen cemre birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düşer. Sıcaklık' ve 'sıcaklığın yükselişi' anlamlarında kullanılan cemrenin kışın düşüp düşmeyeceği sorgulanıyor. Peki, Kışın cemre düşer mi? Kış cemresi ne zaman düşer?

Kışın cemre düşer mi? Kış cemresi ne zaman düşer?

Kışın cemre düşer mi? Kış cemresi ne zaman düşer? Kış mevsimin gelmesi ve hava sıcaklıklarının birden düşmesiyle vatandaşların kış cemresi ile ilgili araştırma yapmasına neden oldu.

KIŞIN CEMRE DÜŞER Mİ, KIŞ CEMRESİ NE ZAMAN DÜŞER?

Cemre kış mevsiminin bitişi ve bahar mevsiminin gelişinin habercidir. İlk cemre 20 Şubat'ta havaya, ikinci cemre 27 Şubat'ta suya düşer, 3. cemre de 5 Mart'ta toprağa düşer. Dolayısıyla kışın cemre düşmez.

CEMRE NEDİR?

Türk Dil Kurumu’na göre cemre, ‘Şubat ayında birer hafta arayla havada, suda ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi’ demektir. Ateş, ve kor anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. Cemre düşmesi, bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor. Cemre düşmesi hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

Haberin Devamı