Gazete Vatan Logo

Kirli savaşın yetimleri!

Tarihin en kirli, en kanlı terör örgütlerinden DEAŞ’a katılan anne ve babaları ölünce ortada kalan 19 Türk çocuk Bağdat’taki yetimhanelere kondu. Devletin Türkiye’ye dönebilmeleri için harekete geçtiği yetimlerin dramları yürek burktu

Kirli savaşın yetimleri!

DEAŞ saflarına katıldıktan sonra hayatlarını kaybeden Türklerin çocukları bugün Irak’ın başkenti Bağdat’ın Rusafa semtindeki bir yetimhanede hayata tutunmaya çalışıyor. Yetimhanede Türkiye’deki akrabalarına kavuşmayı bekleyen 19 Türk çocuğu bulunuyor. Bir çocuğun asla görmemesi gereken durumlara tanıklık eden 1 ile 12 yaş arasındaki yetim çocukların tek isteği Türkiye’ye dönebilmek.

Öksüzler yurdundalar

Kız kardeşi ve 2 yeğeni Bağdat’ta bir hapishanede olan, onlara ulaşmaya çalışırken Türk yetimlerle ilgilenmeye başlayan Yasin Maden ve yetimlerin Türkiye’deki yakınları oradaki durumu VATAN’a anlattı: Bağdat’a gittiğimizde bir yetimhanede Türk çocukları olduğunu öğrenince doğruca ziyarete gittik. Yetimhane kamu görevlilerinin kaldığı dışarıya kapalı korunan bir mahallede bulunuyor. Çocukları toplam 3 kere ziyaret ettik. Çocuklar düzenli olarak hastaneye sağlık kontrolüne götürülüyor. Iraklı yetkililer çocuklara gerçekten iyi bakıyor. Yetimhanede farklı ülkelerden toplam 55 çocuk bulunuyor.

Bakanlıklar devrede

Yasin Maden, “Dışişleri Bakanlığı ve Bağdat Büyükelçiliğimiz çocukları almak için ciddi bir çalışma yürütüyor. Irak çocukların büyüyüp terörist olarak ülkesine gelmesini istemediği için teslimleriyle ilgili bazı noktalarda bilgi ve garanti istiyor. Örneğin çocukların kime teslim edileceği, teslim edilecek ailenin DEAŞ ile bağlantısı, güvenlik tarama bilgileri, çocukların nasıl bir evde yaşayıp, nasıl eğitim alacaklarına benzer konularda 8 başlık bulunuyor. Devlet yetkilileri şu anda bu süreci tamamlıyor. Dışişleri Bakanlığı çocuklara ait kimlik bilgilerini gönderildi. Kısa bir süre önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri çocukların kalacağı akrabalarının ev kontrollerini tamamladı” diyor.

Bombardımanda ayağını kaybetti
Telafer’e düzenlenen bombardımanda yaralanarak dizinin altından bir ayağını kaybeden Mücahit Ömer K.’nin (12) babası Cemal, Telafer’e düzenlenen ilk bombardımanda ölmüş. Annesi Sevinç ile kardeşleri Mahmut (13), Abdullah (10), Yağmur Sena (8) ile orada doğan en küçük kardeşleri Fatma’nın (4) Telafer’den çıktığı biliniyor. Mücahit Ömer’in annesi Sevinç şu anda Bağdat’ta tutuklu olarak yargılanmayı bekliyor. Ancak diğer dört kardeşinden hiç bir haber yok. Mücahit Ömer Türkiye’ye gelerek kaybettiği ayağının yerine protez takılmasını hayal ediyor.
‘Enkazdan bir tek o sağ çıktı’
Muhammet Ali K. (12), 4 çocuklu bir ailenin oğluydu. Telafer’e yapılan kuşatmada evleri bombalandı. Annesi, babası ve 3 kardeşi bombalamada hayatını kaybetti. Yıkılan evin enkazından sadece Muhammet sağ olarak kurtarıldı. Ailesinin tamamını kaybedip yalnız kaldığı için çok sessiz ve içine kapanık. Bizi yetimhanede ilk gördüğünde Türkçe konuştuğumuzu duyduğu halde bile yanımıza gelmedi. Şimdi dayısı Sedat Bey’e kavuşmak istiyor.
Bir hafta aç susuz kalmışlar
Yetimhanedeki çocuklara ablalık eden 11 yaşındaki Zeynep Ece Y.’nin 4 kardeşi daha var. Ancak 13 yaşındaki abisi Mete Y. kayıp. Zeynep Ece kendinden küçük 3 kardeşi Abdülkadir (6), Muhammed Haris (3) , Mustafa Ömer (1.5) ile yetimhanede kalıyor. Telafer operasyonu devam ederken anneleri Elveda Yüce ile kentten çıkarak peşmergeye gidiyorlar. Ancak peşmerge geri gönderiyor. Bir hafta aç susuz dolaşan çocuklar ve anneleri metruk bir binaya sığınıyor. Aynı gece anne sığındıkları binada ölüyor. Üç kardeşini alan Zeynep, kaçan diğer aileler tarafından önce peşmergeye, sonra Irak Ordusu’na teslim ediliyor.
Babaları idama anneleri müebbet hapse mahkum
“Batmanlı Yakut Ailesi’nden Zeynep (11), Muhammet (8) ve Yusuf’un (4) anneleri Selma Çınar ile babaları Talat Yakut sağ. Yakut ailesi Telafer Operasyonu’ndan yaklaşık bir ay önce kentten çıktığı için farklı bir statü uygulanmış. Kısa bir süre önce yapılan duruşmalarda anneleri Selma Çınar müebbet hapis cezası alarak Bağdat Mutanna Cezaevi’ne gönderildi. Matar Cezaevi’ndeki babaları Talat Yakut ise idam cezasına çarptırıldı. Dedeleri Zeki Yakut’un ziyaret ettiği 3 kardeş evlerine dönmek istiyor.
Tüm sülaleleri bombayla ölmüş
Konyalı Abdullah ve Nurgül S.’nin kızları Raziye (12) ile Tuğsem’in (9) DEAŞ topraklarına geçmesinin ardından babaanneleri, dedeleri ve bir amcaları Telafer’e geliyor. DEAŞ topraklarına geçtikten bir yıl sonra önce babaları, sonra anneleri, ardından dedeleri ve amcaları bombardımanlarda ölmüş. Hayatta kalan babaanneleri ile Musul yakınlarında peşmerge güçlerine teslim olmuşlar. Çocuklar Bağdat’a getirilince doğruca yetimhaneye yerleştirilmiş. Babaanneleri ise tutuklanarak Rusafa Cezaevi’ne gönderilmiş. Çok akıllı bir çocuk olan Raziye, yetimhanedeki Türk çocuklara ablalık ediyor.
Anneleri DEAŞ’a kaçırdı
“Yetimhanedeki Umut (11) ve Hatice Nisa K. (8) Bağdat’taki yetimhaneden Türkiye’ye getirilen tek çocuk olan Alparslan Kazancı’nın üvey kardeşleri olarak biliniyor. Yasin Maden yetimhaneye 3 gidişlerinde de çocukları göremediklerini ve yönetimin çocukların hastaneye kontrole gittiklerini söylediğini belirtiyor. DEAŞ’a katılan babasının 4 yıl önce Suriye üzerinden Irak’a götürdüğü Alparslan, 12 Aralık 2017’de Türkiye’ye getirilerek annesi Mehtap Nur Kazancı ile dedesi Kadir Taş’a teslim edildi. Umut ve Hatice Nisa’yı ise anneleri Fatma Kaya Irak’a götürdü. Fatma K. orada Alparslan’ın babasıyla evlendi. Önce Alpaslan’ın babası, ardından K. kardeşlerin annesi Fatma öldü. Türkiye’deki babaları Yılmaz Kaya çocuklarını almak istiyor.
Altı kardeş bir arada
Samsunlu D. Ailesi’nden altı erkek çocuk var. Babaları Fatih ile anneleri Sevim, Temmuz 2015’te 4 çocuklarını alarak Suriye’ye gitti. Çiftin Irak’ta da iki çocukları daha oldu. Babaları 2016’nın sonunda, anneleri Sevim ise Musul’a geçtikten sonra geçen Eylül’de öldü. Yetimhanede Mustafa (12), Abdullah (11), Esedullah (10), Yunus (6) ile Irak’ta doğan Yusuf (2) ve Muhammed Fatih (1) Düzenli bir arada kalıyor.

Haberin Devamı