Gazete Vatan Logo

İzobarik Sırt nedir? Türkiye’deki sıcaklığın nedeni…

Türkiye’nin izobarik sırt yukarı seviyelerde yüksek basınç uzantısının etkisi altında olmasının ardından izibarik sırtın ne olduğu, neden kaynaklandığına dair araştırmalar arttı.

İzobarik Sırt nedir? Türkiye’deki sıcaklığın nedeni…

MGM İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamada; yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre, geçen hafta boyunca bölgeyi etkileyen yer yer yağışlı ve serin havanın bölgeyi terk ederek, yerini sıcak ve yağışsız bir havaya bırakacağı kaydedildi. Bölge genelinde mevsim normalleri civarında ve yer yer altında seyreden hava sıcaklıklarının, hafta sonundan itibaren artarak hafta ortasına kadar 6 ila 8 derece mevsim normallerinin üzerine çıkması bekleniyor.

Önümüzdeki günlerde bazı illerde beklenen en yüksek sıcaklıklar ise şöyle: İstanbul: 28-32, Edirne: 33-37, Kırklareli: 31-35, Tekirdağ: 26-30, Kocaeli: 31-37, Sakarya: 32-36, Yalova: 27-30. Yüksek seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle, kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere vatandaşların günün en sıcak zamanı olan 11.00 ile 16.00 saatleri arasında açık alanda bulunmamaları konusunda dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

İzobarik Sırt nedir?

Eş barometrik basınç değerine sahip noktaları birleştiren çizgilere verilen isim. Genellikle tüm noktalardaki barometrik basınç deniz seviyesine indirgenir. İzobarlar, günün belli bir saatindeki halihazır basınç dağılışını hava haritalarında görebilmek için çizilir. Türk meteorolojisinde, 1000 Mb. değeri başlangıç alınarak, 4 Mb. aralıklarla izobar çizimi yapılmaktadır.

Haberin Devamı