Geri Dön
Gündemİşte Münbiç’teki diplomasi zaferinin perde arkası!

İşte Münbiç’teki diplomasi zaferinin perde arkası!

Güvenlik uzmanı ve MHP milletvekili adayı Abdullah Ağar, Türkiye ve ABD’nin uzlaşmaya vardığı Münbiç anlaşmasının perde arkasını anlattı

İşte Münbiç’teki diplomasi zaferinin perde arkası!

Türk askerinin Münbiç’te devriyeye başlamasını değerlendiren güvenlik uzmanı ve MHP Ankara Milletvekili Adayı Abdullah Ağar, “Münbiç’te icrasına başlanan devriye faaliyetleri, Türkiye ve ABD askeri yetkilileri arasında, bugüne kadar çeşitli yer ve zamanlarda yapılan toplantılar doğrultusunda yürütüldü” dedi.

İlk toplantı Ankara’da

Ağar Münbiç ile ilgili iki ülkenin görüşmelerini ise şöyle tarihlendirdi: “Münbiç’le ilgili ilk toplantı Mayıs 2018 başında yapıldı. İki ülkenin ilgili karargâh başkanları bir araya geldi. Bu toplantının ardından Türk ve ABD askeri yetkilileri arasında ilk koordinasyon toplantısı Ankara’da yapıldı. Türkiye ve ABD Genelkurmay Başkanları arasında 16 Mayıs 2018’de Brüksel’de bir görüşme yapıldı. Bu görüşmede ‘Münbiç güvenlik prensipleri’ konusunda mutabık kalındı.”

Hazırlık Stuttgart’ta

Ağar, Türkiye ve ABD askeri yetkililerinin katılımıyla, ABD’nin Avrupa Komutanlığı Karargâhı’nın bulunduğu Stuttgart’ta, 12-13 Haziran 2018 tarihlerinde ‘uygulama hazırlık toplantısı’ yapıldığını ve iki ülkenin askeri yetkililerinin 17 Haziran 2018’de görüştüğü toplantıda ‘faaliyetlere yönelik ayrıntılar’ın gözden geçirilerek uygulama aşamasına gelindiğini belirtti. TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarını ‘koordineli/bağımsız’ ilk devriyeyi, 18 Haziran 2018 tarihinde icra ettiğini söyleyen Ağar, başlatılan devriye faaliyetlerinin 18 Haziran’dan bugüne kadar devam ettiğini kaydetti.

Yönetim iki ülkede
Anlaşmanın ilk sonucu icra edilen faaliyetler neticesinde YPG terör örgütü mensuplarının devriye güzergahında bulunan mevzi ve ‘sözde’ karakolları terk etmesi oldu. Abdullah Ağar, TSK ve ABD ordusu tarafından sürdürülen iş birliği ve ortak çalışmalar neticesinde, müşterek devriyelerin Münbiç bölgesine yayılması, ABD yetkililerince YPG mensuplarından ağır silahların toplanması, Münbiç’teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesinin sağlanmasının hedeflendiğini belirtti. Ağar ayrıca Türkiye ve ABD tarafından ortak olarak teşkil edilecek yerel yönetim ve yerel güvenlik kuvvetlerince Münbiç’te huzur ve istikrarın sağlanacağını açıkladı.
‘ABD silahları nasıl verdiyse öyle alacak’
Çavuşoğlu, 4 Temmuz’dan itibaren Münbiç’te çekilmelerin yoğun olarak başlayacağını söyledi. Çavuşoğlu, YPG’ye verilen silahlarla ilgili ise şöyle konuştu: Amerika nasıl verdiyse, silahları alacak. Silahı veren Amerika’dır. Silahları toplayacak olan da yine Amerika’dır. YPG’lilerle muhatap olmayacağız. ‘Bize silahınızı verin’ demeyeceğiz. Silahı veren de ben değilim. Benim silahım değil. Bizim yol haritamıza göre ABD Münbiç’ten çıkarken, YPG’lilerin silahlarını elinden alacak. Biz buna nezaret edeceğiz. Ama doğrudan YPG ile muhatap biz değiliz.
General Votel Münbiç’te
TSK’nın 3 gün önce sınırında devriyeye başladığı Suriye’nin Münbiç kentinde dün ABD’nin Merkez Kuvvetler (Centcom) Komutanı General Joseph Votel başkanlığında bir heyet incelemelerde bulundu. Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre heyet, kentin sivil ve askeri yönetimi ile bir araya geldi. Haberde, General Votel’in kentin sokaklarını da dolaşarak yaşayanlarla görüştüğü de belirtildi.
PKK’dan Kandil’e canlı kalkan taktiği
HAVA harekatında sözde lider kadrosundan bazı isimleri kaybeden PKK, hendek ve çukur operasyonlarında oynadığı “canlı kalkan” oyununu yeniden sahnelemeye hazırlanıyor. AA’nın haberine göre terör örgütü, Irak’taki Kürt kentlerinden topladığı sempatizanlarını “canlı kalkan” olarak kullanabilmek amacıyla Kandil’e yönlendiriyor. Bulunduğu bölgedeki baz istasyonlarını tahrip eden örgüt, civar köylerde yaşayan işbirlikçilerinin cep telefonlarını da toplatıyor.