Gazete Vatan Logo

HAKAN AYI KİMDİR? Comanchero Çetesi lideri Hakan Ayık nereli, kaç yaşında, Comanchero (Komançero) ne demek?

İstanbul'da düzenlenen kafes operasyonunda "Comanchero" isimli uluslararası silahlı organize suç örgütü çökertildi. Operasyonlarda çete lideri Hakan Ayık da yakalandı. Peki Hakan Ayık kimdir? Comanchere çetesi Hakan Ayık aslen nereli, kaç yaşında?

HAKAN AYI KİMDİR? Comanchero Çetesi lideri Hakan Ayık nereli, kaç yaşında, Comanchero (Komançero) ne demek?

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Comanchero çetesinin çökertildiğini duyurdu. Operasyonlarda aralarında çete llideri Hakan Ayık'ın da bulunduğu 37 şüpheli yakalandı. Peki, Hakan Ayık kimdir? Comanchero Çetesi nedir, lideri Hakan Ayık, kaç yaşında, nerede yakalandı?

Hakan Ayık kimdir?

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Avusturalya merkezli olarak küresel çapta faaliyet gösteren, Hakan Ayık'ın elebaşlığını yaptığı ‘Comanchero’ isimli uluslararası suç örgütünün çökertildiğini duyurdu.

Joseph Hakan Ayık, diğer adıyla Hakan Reis (31 Ocak 1979 doğumlu), uyuşturucu kaçakçısıdır. Tahmini net servetinin 1,2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ve Haziran 2021'de "Avustralya'nın en çok aranan adamı" olarak tanımlandı.

Ayık, Avustralya'da Türkiyeli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası o gençken öldü ve birçok aile üyesi uyuşturucu sorunu yaşadı. Kuzeni ve erkek kardeşi daha sonra hapse girdi. James Cook Erkek Teknoloji Lisesi'nde okudu.

HAKAN AYI KİMDİR Comanchero Çetesi lideri Hakan Ayık nereli, kaç yaşında, Comanchero (Komançero) ne demek

Comanchero Çetesi nedir?

Avusturalya merkezli küresel çapta faaliyet gösteren Comanchero isimli Sınıraşan Silahlı Organize Suç Örgütünün sözde lideri Mick HAWI 2018 yılında öldürülmüştü.

Haberin Devamı

Mark Douglas BUDDLE’ın yönetiminde faaliyetlerine devam eden suç örgütünün;

* Uluslararası Boyutta Uyuşturucu Madde Ticareti,

* Adam Öldürme,

* Silahlı Yağma,

* Kundaklama,

* Adam Kaçırma,

* Suçtan elden Edilen Malvarlığı Değerlerini Aklama suçlarını işlemeye devam ettiği anlaşılmıştır.

Örgütün sözde lideri Mark Douglas BUDDLE 2022 yılında KKTC’de yakalanarak Avusturalya makamlarına teslim edilmiştir.

 

 

Suç örgütünün lider kadrosunda yer alan Hakan Ayık (Reis) ve Duax Hohepa Ngakuru örgütün yönetimini devralarak suç faaliyetlerine devam etmiştir.

Çete liderleri Türk vatandaşı örgüt yönetici ve üyeleri ile birlikte yabancı uyruklu örgüt üyelerinin de ülkemize gelerek suç faaliyetlerini devam ettirdikleri ve Güney Amerika’dan temin ettikleri uyuşturucu maddeleri Güney Kore ve Güney Afrika üzerinden Avusturalya, Hollanda ve Hong Kong’a ulaştırmaya çalıştıkları ve küresel çapta işledikleri suçlardan elde ettikleri geliri ülkemizde aklamaya çalıştıkları tespit edilmiştir.

Haberin Devamı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce sınıraşan silahlı organize suç örgütü Comanchero ’ya “Suç İşlemek İçin Örgüt Kurma, kurulan örgüte üye olmak, Uluslararası Uyuşturucu Madde Ticareti, Suçtan Elde Edilen Malvarlığını Aklamak” suçlarından operasyon düzenlenmiştir.

MASAK raporları doğrultusunda 55 şüpheli şahsa ait yaklaşık 4,5 milyar TL değerindeki malvarlıklarına (Banka hesapları, taşınmazlar, araçlar ve 22 Şirkete ait Ortaklık Payları) İstanbul 3.Sulh Ceza Hakimliği kararınca el konulmuştur.

* ABD ve Avusturalya makamları tarafından çıkarılan KIRMIZI BÜLTENLE aranan HAKAN AYIK (REİS),
* Yeni Zelanda makamları tarafından çıkarılan KIRMIZI BÜLTENLE aranan DUAX HOHEPA NGAKURU,
* Avusturalya makamları tarafından çıkarılan KIRMIZI BÜLTENLE aranan HAKAN ARİF TAVUKÇU,
* ABD makamları tarafından çıkarılan KIRMIZI BÜLTENLE aranan BARIŞ TÜKEL,
* ABD makamları tarafından çıkarılan KIRMIZI BÜLTENLE aranan ERKAN YUSUF DOĞAN,
* MAVİ BÜLTENLE aranan JİMMY AVAIJAN,
* MAVİ BÜLTENLE aranan SİBEL ARİF,
* MAVİ BÜLTENLE aranan ALP ÖZTÜRK ile birlikte aklama faaliyetlerine iştirak ve yardım eden 37 şüpheli yakalanmıştır.

Haberin Devamı

Operasyonu koordine eden İstanbul Başsavcılığımızı, Adliyemizi, Masak’ı ve Operasyonları başından itibaren büyük bir hassasiyet ve kararlılıkla düzenleyen Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığımızı, İstanbul Emniyet Müdürlüğümüzü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzü ve emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ve teşekkür ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duaları sizinle.🇹🇷

Organize suç örgütlerini, zehir tacirlerini affetmeyeceğiz. Hangi büyüklükte olursa olsun organize suç örgütlerini çökertip, adalate teslim edeceğiz.