Geri Dön
GündemGüneş tutulması canlı izle 2021! Güneş tutulması nasıl izlenir? NASA canlı yayın ile güneş tutulmasını izleme imkanı veriyor!

Güneş tutulması canlı izle 2021! Güneş tutulması nasıl izlenir? NASA canlı yayın ile güneş tutulmasını izleme imkanı veriyor!

Yılın son gök olayı güneş tutulması, bugün TSİ 10.42'de başlayacak. Güneş tutulmasının 1 saat 43 dakika sürmesi bekleniyor. 4 Aralık tarihinde gerçekleşecek olan güneş tutulması Türkiye'den görülmeyecek. Ancak NASA canlı yayın üzerinden güneş tutulmasını astroloji meraklıları için veriyor. İşte Güneş tutulmasını canlı yayın üzerinden izleme linki…

Güneş tutulması canlı izle 2021! Güneş tutulması nasıl izlenir? NASA canlı yayın ile güneş tutulmasını izleme imkanı veriyor!

Gökyüzü ay tutulmasının ardından bugün de güneş tutulmasına sahne olacak. Yılın son güneş tutulması Güney Amerika, Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın güney ucunda gözlemlenebilecek.

GÜNEŞ TUTULMASI NASIL İZLENİR?

En net olarak Kuzey Amerika’dan izlenecek olan güneş tutulmasını NASA kendi internet sitesi üzerinden canlı yayınlarla tüm dünyaya aktaracak. NASA’nın güneş tutulmasına özel yayınını aşağıdaki link üzerinden canlı olarak izleyebilirsiniz.

GÜNEŞ TUTULMASI CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

GÜNEŞ TUTULMASI NEDEN OLUR?

Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay’ın yeni ay evresinde olması ve Dünya’ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya’nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya’nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş’in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında Güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için Güneş tutulması çok ender bir olaydır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler