Gazete Vatan Logo

Genel Hayata etkili ne demek, Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi nedir? Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan etmek ne anlama geliyor?

Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi nedir, ne demek? Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası Düzce'yi 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' ilan ettiklerini açıkladı. Erdoğan, ''Böylece afet sonrası telafi ve ihya çalışmalarımızı daha hızlı şekilde yürütebileceğiz'' dedi. Peki, Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan etmek nedir? Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilen yerler hakkında merak edilenler…

Genel Hayata etkili ne demek, Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi nedir? Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan etmek ne anlama geliyor?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda “Ekonomi diplomasi terörle mücadele mülteci sorunu konusu. Bu 4 ana başlığı her şeyden önce biz başardık başarıyoruz başaracağız. Geçen hafta 5,9 şiddetinde depremle sarsılan Düzce'yi 'genel hayata etkili afet bölgesi' ilan ettiğimizi açıklamak istiyorum. Böylece afet sonrası telafi ve ihya çalışmalarımızı daha hızlı şekilde yürütebileceğiz.” İfadelerini kullandı. Peki, Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ne demek? Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan etmek nedir?

Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ne demek, Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan etmek nedir?

Bölgede; deprem, toprak kayması, çığ, sel, yangın, kaya düşmesi, su baskını gibi büyük hasara neden olacak şekilde afetin meydana gelmesi durumunda o bölge Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan ediliyor.

Bir bölgenin Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilmesi için:

Hane sayısı 100’den az olan yerlerde konutların 10’a birinin,

Nüfusu 50 binden az olan il ve ilçelerde en az 20 binanın,

Nüfusu 15 binden az olan yerlerde en az 10 binanın oturulamayacak hale gelmesi,

Tarım ürünlerinin en az üçte biri kadarının zarar görmesi,

Çok sayıda ölü ve yaralı olması gerekiyor.