Geri Dön
GündemFiltreli maskeler temizlenebiliyor mu? Filtreli maske nasıl temizlenir?

Filtreli maskeler temizlenebiliyor mu? Filtreli maske nasıl temizlenir?

Corona virüs salgını ile mücadele kapsamında yeni tedbirler açıklandı. Önlemler kapsamında bugünden itibaren geçerli olacak tedbirler kapsamında pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu oldu. Daha önce corona virüsten korunmak amacıyla maske alan vatandaşlar da maskelerini uzun süre kullanmanın yollarını arıyor. Peki, Filtreli maskeler temizlenebiliyor mu? Filtreli maske nasıl temizlenir? İşte filtreli maske hakkında yapılan araştırmalar…

Filtreli maskeler temizlenebiliyor mu? Filtreli maske nasıl temizlenir?

Corona virüsten korunmak amacıyla maske alan vatandaşlar da maskelerini uzun süre kullanmanın yollarını arıyor. Peki, Filtreli maskeler temizlenebiliyor mu? Filtreli maske nasıl temizlenir? İşte detaylar…

Bilim insanları corona virüs süresince en çok ihtiyaç duyulan malzemelerden biri olan filtreli maskelerin ısıtılarak sterilize edilebileceğini açıkladı.

Michigan Eyalet Üniversitesi'nde (MSU) bir araştırma ekibi, fırınların maskelerini dekontamine ettiğini buldu.

Araştırmaya göre, corona virüsün yayılımını azaltmada önemli olan maskeler en az 20 kez yeniden sterilize edilebilir.

Havadaki çok küçük parçacıkların yüzde 95'ini filtreleyen maskelerin bulunamaması üzerine başta ABD’deki şirketler kişisel koruyucu ekipman üretmek ve maskeleri yapmak için üretim hatlarını değiştirdi.

Kişisel koruyucu ekipmanların sanitizasyonu (mikroorganizma miktarının zararsız seviyeye düşürülmesi) üzerine araştırma yapan Michigan Eyalet Üniversitesi filtreli maskelerin yeniden kullanımı üzerine Jeff Dwyer yönetiminde bir çalışma yaptı.

Sekiz kişilik bir ekip, maskeleri bir dekontamine (zararlı maddelerin azaltılması veya uzaklaştırılması) etmek için gereken doğru sıcaklığı ve zamanı bulmak için bir ısıtma işlemini içeren süreci denedi.

Jeff Dwyer, maskelerin tekrar kullanılması için yapılan çalışmada basit fırınların işe yarabileceğini söylüyor. Ekip test etmeye devam ediyor, ancak Dwyer önümüzdeki hafta yerel sağlık hizmeti sağlayıcılarından maskeleri toplamaya ve dekontamine etmeye başlayabilmeyi umduklarını söyledi.

FİLTRELİ MASKE NASIL TEMİZLENİR?

International Medical Center (IMC) Beijing’e göre maskeleri dezenfekte etmenin en güvenli yolu fırında kuru ısı dezenfektasyonu. 70 derece ısıtılmış fırında 30 dakika boyunca dezenfekte etmek maskenin filtre mekanizmasına en az zarar veren yöntem olarak öne çıkıyor. Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar da bu bilgiyi doğruluyor. Öte yandan alkol püskürtmek, sıcak buhar püskürterek dezenfekte etmek gibi yöntemler maskenin filtre yapısına zarar verebiliyor.

Çin’de yapılan araştırmalarla önerilen bir başka yöntem de maskeleri kilitli bir poşete koyup 30 dakika boyunca saç kurutma makinesi ile sıcak hava püskürtmek. Fudan Üniversitesi Şangay Tıp Fakültesi ve Eğitim Bakanlığı / Tıbbi Moleküler Viroloji Laboratuvarı Sağlık Bakanlığı ve Halk Sağlığı Okulu’nun ortak çalışması bu yöntemin olası virüs partiküllerini etkisiz hale getirirken maskenin filtre mekanizmasına zarar vermediğini ortaya koyuyor.

MASKEYİ ÇIKARIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) her zaman önce potansiyel kirlenmeyi azaltmak için maske takmadan önce mutlaka elleri yıkamayı öneriyor. Ayrıca maskenin de çıkarıldıktan sonra da dokunmaktan kaçınmalı ve daha sonra eller yıkayın veya sterilize edin. WHO ayrıca aşırı ıslandığında veya nemli olduğunda maskeyi değiştirmenizi öneriyor.