Geri Dön
GündemErmeni konferansı Boğaziçi’ne taşındı

Ermeni konferansı Boğaziçi’ne taşındı

Bilgi Üniversitesi’nin vazgeçtiği soykırım konulu konferansı Boğaziçi’nde yapılacak.

Bilgi Üniversitesi, University of California Los Angeles (UCLA) ile ABD’deki Ermeni diasporasına ait Project 2015 adlı kuruluş tarafından 26 Nisan 2015’te Bilgi Üniversitesi’nde düzenleneceği duyurulan ve ünlü tarihçilerin katılacağı ‘Ermeni Soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler’ konferansına üniversite yönetimi izin vermediği iddia edilmişti. Yapılamayan konferansa Boğaziçi Üniversitesi kapılarını açtı. Ermeni konferansı 26 Nisan Pazar günü Uçaksavar Kampüsü’nde yapılacak.

Bilgi Üniversitesi’nden VATAN’a yapılan açıklamada ‘konferans için resmi başvuru yapılmadığı’ söylenmişti. Konferans heyeti ise 17 Mart 2015’te başvurduklarını açıklamıştı

Bu kez tersi oldu!

İki üniversitenin adı, bir Ermeni konferansında bir kez daha yan yana gelmişti. 2005’te Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılması mahkeme kararıyla engellenen ‘İmparatorluğun Son Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi’ konferansına Bilgi Üniversitesi kapılarını açmıştı. Orhan Pamuk’un da katıldığı konferans yoğun güvenlik önlemleri altında yapılmıştı.

Kimler katılıyor?

‘Ermeni Soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler’ konferansına Yale Üniversitesi’nden Prof. Jay Winter, Stanford Üniversitesi’nden Prof. Norman M. Naimark, Floransa’daki Avrupa Üniversitesi’nden Prof. Dirk Moses, gibi önemli tarihçilerin yanı sıra Ortadoğu uzmanı gazeteci Robert Fisk de katılacak.

İsim endişesi!

Boğaziçi’nde bugün bir konferans daha var. ‘Soykırımın 100. Yılında Psikoloji, Yüzleşme ve Toplumsal Adalet’ konferansınnın adı güvenlik endişesiyle ‘Konuşulamayanın 100. Yılında Psikoloji, Yüzleşme ve Toplumsal Adalet’ olarak değiştirildi.